Cep telefonu kanser yapıyor mu?

Cep telefonları gerçekten kanser yapıyor mu? İşte bu soruya cevap arayan son araştırma ve sonucu...

  • Levent Öztürk
Cep telefonu kanser yapıyor mu?

Avustralyalı araştırmacıların yeni çalışması, cep telefonlarının kullanımındaki inanılmaz artışa rağmen, geçtiğimiz 29 yıl içerisinde beyin kanserlerinde bir artış olmadığını göstermekte.

Araştırma, bu sonuca varmak için Avustralya'daki bütün kanser vakalarının kaydına dayanıyor. Bunun anlamı da, araştırmacıların, "1982-2012 yılları arasında Avustralya'da beyin kanseri teşhisi koyulan 19.858 erkek ve 14.222 kadının yaş ve cinsiyetleri ile kanser olayları arasındaki ilgiyi" inceleyebildikleri oluyordu. Ayrıca araştırma, 1987-2012 yılları arasındaki mobil kullanım verisini de sunmakta.

University of Sydney'den baş yazar Simon Chapman'ın söylediğine göre, 20'yi aşkın yıldır inanılmaz bir şekilde artan mobil telefon kullanımına (1993'te yüzde 9'dan bugün yüzde 90'a) rağmen beyin kanseri oluşumu erkeklerde çok az miktarda artarken, kadınlarda 30 yıldır sabit duruyor.

Araştırma, 70 yaş ve üstü grubunda ciddi bir beyin kanseri artışı bulmuş durumda ancak bu artış, 1982 yılında, cep telefonları Avustralya'ya ulaşmadan beş yıl önce başlamıştı. Bu yüzden de Chapman, bu artışı yeni bir kanser etkeninden ziyade daha iyi teşhislere bağlamakta.

Chapman, cep telefonlarının kanser arttırıcı etkisi olsaydı, şimdiye kadar bu etkiyi fark etmiş olmamız gerektiğini söylemekte. Böyle bir etkinin ortaya çıkmamış olması da, cep telefonlarının yaydığı radyasyonun, DNA'ya hasar vermeyen türde olduğunu gösteriyor ve bundan sonra da beyin kanserinde bir artış yaşanmayacağı tahmin ediliyor...

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Geçen hafta İngiltere, sigorta kapsamından telefon ve kablosuz bağlantılardan dolayı oluşan kanserli hastaları çıkardıkları belirtildi. Sanırım bunları gizlemek için farklı farklı araştırmalar yapılmış gibi insanları kandırıyorlar.

@15 Mayıs 2016 13:17 asparaGAS... kanser tedavisini sigorta kapsamından çıkartmak için uydurmuşlardır...

"tahmin ediliyor..." 1982'de de demişlerdi ki tereyağı zararlıdır, damar tıkanıklığına sebep olur. Hep bu kapitalist sömürücülüğün emareleri bunlar. Yoksa bu zamana dek o plastik alaşımlı margarinleri nasıl satarlardı.

@Metinolmetin O zamanlar ABD' de tonlarca mısır stokları vardı ve bunları satmak için çıkarılan kasıtlı bir yalandı. Daha da vahimi o söylentiden sonra ülkemizde yüzbinlerce zeytin ağacı kesildi.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost