Cep Telefonu Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Cep telefonu satın alırken nelere dikkat etmeniz gerekiyor? İşte adım adım bilmeniz gerekenler...

Cep telefonu satın alırken nelere dikkat etmeli?

Cep telefonu satın alırken pek çok noktaya dikkat etmeniz gerekli elbette. Zira yükselen cep telefonu fiyatlarını düşündüğümüzde, satın aldığınız cep telefonu ile en az 2 yıl mutlu bir zaman geçirmeniz keseniz için önemli. Peki, cep telefonu alırken nelere dikkat etmek gerekli. Şimdi adım adım bahsetmeye başlayalım...

Bütçeniz ne kadar?

Elbette ilk adım bir cep telefonu için ne kadar para ayırabileceğiniz olacak. Piyasada farklı fiyat kategorilerinde cep telefonları yer alıyor. Aralarında 1000 TL'nin altında fiyatlarla satılan modellerin olduğu kadar, 1500 – 2000 TL bandında da önemli cep telefonu modelleri mevcut. Özellikle yeni cep telefonlarının çıkması, önceki model cep telefonlarının fiyatlarının düşmesinde önemli rol oynuyor. O nedenle cep telefonu satın alırken piyasayı sıkı şekilde takip etmek ve yapılan cep telefonu incelemelerini okumak ve izlemek önemli.

Apple mı yoksa Android mi?

Cep telefonu satın alırken, aslında seçeceğiniz işletim sistemi, satın almak istediğiniz cep telefonuna karar verme konusunda en büyük düğümü çözüyor. Eğer cep telefonu satın almadan önce işletim sisteminden hareket ederseniz, en azından diğer özelliklere kafa yormak için daha fazla zaman kazanabilirsiniz.

Şu an cep telefonu pazarında Android ve iOS işletim sistemi hüküm sürüyor. Her ne kadar bir dönem Windows Phone işletim sistemiyle de cep telefonlarını yoğun şekilde görebilsek de, bu işletim sistemi artık yalnızca eski modellerde mevcut.

Eğer seçiminizi iOS tarafından yaparsanız, satın alacağınız cep telefonunun markası Apple olacak. Apple tarafında iPhone XR, iPhone XS ve iPhone XS Max modellerinin piyasaya yeni çıkması ve fiyatlarının da oldukça yüksek olması sebebiyle, şu an önceki iPhone modellerinin fiyatları bir hayli düşmüş görünüyor. Şu sıralar özellikle iPhone 6'ya rağbet artmış durumda. Bu noktada hangi Apple modeline karar vermeniz noktasında yaptığımız Apple telefon incelemelerimize göz atmanız yararınıza olacaktır.

Eğer Android işletim sistemini düşünüyorsanız ise, karşınızda çok sayıda markanın cep telefonunu bulacaksınız. Android işletim sistemli cep telefonları arasında ise başı çeken markalar şu sıralar Samsung ve Huawei. Her iki markanın da önemli modelleri mevcut. CHIP Online olarak tüm modellerini inceleme fırsatı bulduğumuz Samsung ve Huawei arasında yaptığımız cep telefonu incelemelerimize göz atabilirsiniz.

Samsung telefon incelemeleri için buraya tıklayabilir, yine Huawei telefon incelemeleri için de buraya bakabilirsiniz.

Ekran nasıl olmalı?

Satın alacağınız cep telefonunda ekran çok önemli, zira sürekli ona bakacaksınız. Özellikle son dönemde piyasaya çıkan yeni cep telefonlarının ekran boyutları artmış durumda. Artık 5 inç ekran boyutunun tabanı oluşturduğu pazarda, multimedya kullanım alışkanlıklarına ilişkin olarak büyük boyutlu ekranlar tercih ediliyor. Fakat ekranın büyük olması, iyi olduğu anlamına gelmiyor.

Ekran büyük olsa da, cep telefonu ekranında önemli olan değer, sağladığı çözünürlük miktarı. Yeni cep telefon satın alacaklara tavsiyemiz, eğer fiyatı çok çok düşük değilse, artık HD çözünürlüklü cep telefonu satın almamaları olacak. Ekranın en azından Full HD çözünürlüğe sahip olması yararınıza olacak.

Öte yandan ekranın düşük mavi ışık filtresinin olması göz yorgunluğunu azaltmak adına önemliyken, ekran korumasının olmasına da dikkat etmekte fayda var.

Ekranda delik mi yoksa çentik mi?

Cep telefonu ekranlarında son dönemde sıkça görmeye başladığımız delik veya çentik alanları, ekranların kenar çerçevelerini minimuma indirip daha geniş görüntü sunması açısından önemliyken, elbette kozmetik açıdan da değerlendiriliyor. Eğer daha geniş görüntü istiyorsanız, çentikli veya delikli modelleri tercih edebilir, istemiyorsanız ise yine kenar çerçeveli modellere yönelebilirsiniz.

İşlemci, RAM ve hafıza seçimi

Cep telefonu satın alırken, işlemci, RAM ve hafıza birimleri, cep telefonunuzun performansını yakından ilgilendiriyor. Cep telefonunda RAM ne kadar yüksek olursa, performansın o kadar yüksek olacağı aşikar, ancak herkes işlemcinin detaylarından anlamak zorunda değil.

İşlemciler farklı yonga paketlerinden oluşuyor ve farklı frekans saat hızlarında çalışıyor. Yine düz mantık olarak yüksek frekans saat hızı, yüksek performans göstereceğine işaret elbette, ancak çekirdek sayısının da önemi büyük. Son dönemde piyasaya çıkan yeni cep telefonlarının 8 çekirdek içerdiğini görüyoruz. Ancak önceki modelleri satın alacaklar veya ikinci el cep telefonu alacak olanların da daha iyi performans için 2 ve 4 çekirdekli cep telefonlarından artık kaçınmaları gerektiğini belirtelim.

Hafıza birimi ise, elbette cep telefonunda ne kadar veri tutabileceğiniz anlamına geliyor. Yeni bir cep telefonu satın alırken, bu birimin minimum 32 GB olmasına dikkat edin. Zira multimedya kullanımının yaygınlaşması ve veri boyutlarının artmasıyla, 8 GB ve 16 GB gibi depolama alanına sahip cep telefonları, kolayca hafızayı dolduracak ve sizi zorlayacaktır. Buna ilişkin bir diğer önemli bilgi: Ek depolama alanı sağlamak için cep telefonunun microSD kart desteklediğinden de emin olun.

Cep telefonu kaç kameralı olmalı?

Bu sorunun cevabı basit: Siz satın alacağını cep telefonunda kaç kamera olmasını istiyorsanız o kadar. Evet, kamera konusunda cep telefonu pazarında seçenek çok. Önde 2 arkada 5 farklı kamera taşıyan cep telefonlarının da satışta olduğu pazarda, kamera anlamında eliniz oldukça geniş.

Cep telefonlarında kamera sayısının artması, elbette cep telefonu ile yapacağınız fotoğraf çekimlerinin de özelleşmesi anlamına geliyor. Birden fazla kamera kullanan cep telefonlarında, alan derinlikli, yani bokeh efektli fotoğraflar çekmek mümkün hale gelebiliyor. Bu da sanki profesyonel fotoğraf makinesi ile çekilmiş kareler yakalamanız adına önemli.

Elbette her zaman olduğu gibi kameraların sayısından çok, sahip olduğu özellikler burada da önem kazanıyor. O nedenle satın alacağınız cep telefonunda yer alan kameraların megapiksel değerlerine, hangi marka lens kullandıklarına ve diyafram açıklıklarına dikkat etmenizde fayda var.

Eğer cep telefonunuz ile titreşimsiz video kayıtları almak istiyorsanız, optik imaj sabitleyicinin olması bir hayli önemliyken, gece yapacağınız fotoğraf çekimlerinde iyi kareler için diyafram açıklığının düşük olması ve uzun pozlama imkanı tanıması size avantaj sağlayacaktır.

Pil ömrü her şey

Satın alacağınız cep telefonu ne kadar iyi olursa olsun, onu ancak pil ömrü kadar kullanabilirsiniz. Yüksek pil ömrü için ise batarya kapasitesi önemli olduğu kadar, işletim sisteminin güncel olması da önem arz ediyor. Zira güncel Android ve iOS işletim sistemlerinin, pil tüketimine yapay zeka kullanımıyla yazılım olarak katkısı büyük.

Temel olarak yüksek batarya elbette daha uzun pil ömrü demek, ancak bunun yanında güç tasarruf modları da önemli. Özellikle amiral seviyede cep telefonlarında birden fazla sayıda güç tasarruf modu yer alıyor. Hatta yapay zeka kullanımıyla birlikte, pil tüketimi cep telefonu kullanım alışkanlıklarınıza göre de optimize edilebiliyor.

Yine buna ilişkin olarak cep telefonunun hızlı şarj desteği olması mühim. Hızlı şarj desteği sunması ve kutu içeriğinde yer alan adaptörün de hızlı şarj destekli olması, cep telefonunu kısa sürede şarj edebileceğiniz anlamına geliyor.

Bu noktada şu tüyoyu da paylaşalım: Cep telefonunun pil performansını ideal ölçüde tutmanız için, pil oranını yüzde 20 ile yüzde 80 arasında tutmanızda fayda var. Daha az ve daha yüksek şarj, bataryanın ömrüne uzun vadede zarar veriyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

O kadar uzun uzadıya yazmaya gerek yok. İhtiyaç tarihinde alınacak telefon Son 1 yıl içinde piyasaya sürülmüş olmalı. Min 4 GB ram + Min 4 GB hafıza ve SD kart desteği olmalı. Bunların olduğu en ucuz telefon her ihtiyaca çok rahat cevap verir. Gerisi musrifliktir.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play