Cep telefonun mikroskop yapan garip icat!

Sıradan bir cep telefonu kamerasıyla bakteri izlenebilir mi? Bu garip icatla evet!

Cep telefonun mikroskop yapan garip icat!
Cep telefonu konuşmaktan çok daha fazlası için...

Berkeley Üniversitesi'nden araştırmacılar Nisan ayında bir açıklama yapmışlardı. Geliştirdikleri özel bir lens, sıradan bir cep telefonu kamerasınıtaşınabilir bir mikroskoba dönüştürüyordu. CellScope adını verdikleri bu mikroskop oldukça güçlüydü. Ancak esas şimdi geliştirilen model büyük pratik fayda getirecek. Resimden de görebileceğiniz mikroskop bir önceki modelden çok daha büyük.

Araştırmacılar başarılı olabilmek için arka plan ışığını engelleyen filtreler kullandılar ve basit bir LED'i değiştirerek 460 nanometre dalga boyunda ışık üretmesini sağladılar. Bu ışık, işaretlenmiş örnek bakterilerdeki floresanı tetikleyerek görülebilir hale gelmesini sağlıyor. Böylece "Myobacterium tuberculosis" bakterisinin renkli fotoğrafını 3.2 megapiksellik kamera ve CellScope ile çekmek ve incelemek mümkün oluyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

haber süper cep mikroskop bu tıp ögrencileri içinde müthiş bişi bence yakında devasa kan test çihazlarıda bi cep telefonu mikroskobu gibi bişi olursa hiç şaşırmam kültürü al fotorafını cek takılırsanda hocaya bi mms gönder 5 dakkada cevap cepte resmen tüm ezberleri bozacak bir olay bence

Fiyatı ne olur acaba piyasaya çıktığında ?

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
1
Cep telefonun mikroskop yapan garip icat!
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir