Cep telefonunda HD devri resmen başlıyor...

Cep telefonu piyasasını hareketlendirecek yeni bir hamle: Artık cepler de HD video oynatacak...

  • Halil Mollaoğlu
Qualcomm: Ceplerde HD işlemci devri
Qualcomm: Gigahertz CPU'ya rakip geliyor.

Yonga üreticisi Qualcomm özellikle multimedya alanında birçok iyileştirme sunacak olan yeni bir cep telefonu işlemci serisi duyurdu. Yeni cep telefonu işlemcileri özellikle HD video oynatımı ve web sitelerinin canlandırılmasında performans iyileştirmeleri sunacak. Üreticiye göre yongalar 720p video oynatımı, 5.1 çevresel ses efekti, 12 Megapiksele kadar kamera, tümleşik A-GPS'i destekleyecek ve Android, Windows Mobile, Symbian işletim sistemleriyle uyumlu olacak.

Ayrıca MSM7x30 serisine ait işlemciler, tümleşik grafik alt işlemciye (2D ve 3D desteğiyle beraber) sahip olacak ve 2010'un sonundan itibaren sunulacak. CPU'lar 800 MHz ile 1 GHz arasında saat hızında çalışacak. Güncel en hızlı cep telefonu işlemcisinin ismi Snapdragon (1 GHz) ve o da Qualcomm tarafından üretiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Süper chipler 2010 da geliyor demekki. haheha

Ufacık Ekran Hd Video İzlenmesede Kayıt Kayılabilicek olması güzel

Cepte hd olsa neee olmasa ne. çevresel ses olsa neee olmasa ne...

iphone daki samsung arm cortex a8 işlemci 720p video kaydına teorik olarak izin veriyor ama iphone da 833mhz değil 600mhz hızında çalışıyor ve böyle bir işlemcinin geliştiriliyor olması bu işlemciye rakip olması için. Üstelik bu samsung işlemci ARM Cortex A8'i kullanıyor ama Qualcomm Snapdragon ise ARMv7 mantığıyla çalışıyor yani ARM Cortex A8, ARMv7 den daha ileri teknoloji ile çalışıyor

Benim telefonum zaten bunların hepsini yapıyor. Bunun neresi yeni anlamadım . Samsung i8910HD

cep tellerinde limitsiz data olmadigi sürece önemi yok o chipin amaci youtube daily vs vs gibi sitelerde hq yada hd vidyolara ulasabilmek ve direk islemcideki chipi kullanmak ama sorun ne Türkiye nede dünynain cogu yerinde limitsiz cep data yok.

cepte HD cokta aranan bir ozlellik degil ki..

selam
Cuma MERIC

Cepte hd senin anladigin hd degil en azindan o vidyolarin bir sekilde ceptel bakilmasi senin anliycan dille iphone ile nette geziyorsun youtube yada benzeri sitede bütün vidyolara sorunsuz bakabilmen olay hd olarak bakman degil.

mobilde internet şimdilik tadımlık,emaildi ,sörf tu facebook u falan filan wi-fi dısında datalar cok pahalı hepsınde de sınırsız dıye bır tarıfe maalesef adsl de bile artık yok...t.telekom önculugunde hepsını kınıyorum...western88

Sen de yorum yaz