Cep telefonuyla fotoğraf çekti, hapsi boyladı

Cep telefonunuzla fotoğraf çekerken iki kere düşünün. Kendinizi bir anda hapiste bulabilirsiniz.

Cep telefonuyla fotoğraf çekti, hapsi boyladı
Cep telefonunuzla fotoğraf çekerken iki kere düşünün!

Günümüzde kamerasız bir cep telefonuna rastlamak neredeyse imkansız. Hemen herkes telefonun kamerasıyla hiç durmadan fotoğraf çekiyor. Ama ABD'de yaşanan ilginç bir olay, fotoğraf çekme sevdasının sonunun nerelere kadar uzanabileceğini göstermesi açısından oldukça düşündürücü.

Kansas - Johnson'da rutin trafik kontrolleri yapan bir polis memuru, Scott Conover isimli sürücüyü, ailesiyle birlikte dolaşırken çevirdi. Tam bu sırda Conover, iPhone'unu çıkartıp polis memurunun fotoğrafını çekmeye niyetlenince olanlar oldu. Memur Conover'ı otomobilinin dışına çıkartarak tutukladı ve gözaltına alarak demir parmaklıkların ardına gönderdi.

Olay karşısında çok sinirlenen Conover, memurun yaptığının yasal olmadığını savunuyor. Ona göre tutuklandığı bölgede fotoğraf çekmesini engelleyecek bir kural ya da kanun yok. Conover şöyle diyor: "Bir polis memurunun, sadece fotoğraf çekmeye kalkıştığım için beni, eşim ve çocuklarımın yanında tutuklayıp küçük düşürmesi affedilebilecek bir durum değil."

Polis memuru ne diyor?

İşte polis memurunu korkutan iPhone. Bize çok da korkutucu gelmedi...

Polis memuru ise, Conover'ın telefonu çıkartıp kendine doğru doğrultması karşısında korktuğunu ve can güvenliği için Conover'ı tutuklamak zorunda kaldığını iddia ediyor. Hatta telefon suratına doğru tutulduğunda kırmızı bir lazer ışığı gördüğünü ve bu ışığın kendisini çok tedirgin ettiğini iddia ediyor. Ama Conover'ın kullandığı telefon bir iPhone ve iPhone'larda çekim sırasında ışık yanması söz konusu değil. Zaten yapılan aramalarda otomobilde herhangi bir lazer kaynağına da rastlanmış değil.

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği şimdilik konu ile ilgili bir açıklama yapmış değil; zira olayın ayrıntıları henüz tam anlamıyla net değil. Ama birliğe göre halka açık bir alanda fotoğraf çekmeyi engelleyecek bir kanun bulunmuyor; fotoğrafı çekilen bir polis memuru olsa bile...

Conover, 6 Ağustos'ta Johnson Mahkemesi tarafından yargılanacak ve ceza alıp almayacağı o zaman belli olacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Arkadaşım ile Ankara'da 23 Nisan gösterilerinde çevik kuvveti çekerken polisin biri elinde MP5 makineli tabanca ile geldi ve çektiklerimizi sildirdi. Bizimki hapis ile sonuçlanmadı tabiki ama istese nezarete bile atabilirdi. Amerika'da bu olay şaşırtıcı olabilir; ama Türkiye'de anlatılsa o kadar da şaşırtıcı değil.

iyi olmuş sürün hapisde

ne o öyle polis durdurcak oda komedi filmlerindeki gibi çikarip birden resim çekcek al şimdi çek cezanı kendini çek hapisde

Yok daha neler. Fotoğraf çekti diye tutukladığını hiç sanmıyorum.

hayatında hiç polis memuru görmemiş mi ne diye onun fotoğrafını çekmeye çalışıyor.dangalak mı bu atın içeri de akıllansın.

Bu polis de ne tırsak polismiş, bizim polisimiz teröristle çatışır, ama abd cikliler bir iphonedan korkuyor

ahahah iphone'dan mı korkmuş? amerikanyalılar başka ülkeleri işgale giderken asker silah değil de iphone götürsünler bari. belki millet ürküp savaşmayı bırakır.

bizim burda kardeşimin personelinden biri parkta adam döverlerkken cekmiş polislerde farkedince artizmi yapıcan lan bizi diye bitemiz bizim personeli dövüp içeri atmışlar tabi bu arada cocuk amerikada 4 yıl üniversite okudugu için pek alışkın degil ülkenin kültürüne neyse sabah gidip aldık cocugu karakoldan olay tatlıya baglandı

Polis memuru ise, Conover'ın telefonu çıkartıp kendine doğru doğrultması karşısında korktuğunu ve "can güvenliği" için Conover'ı tutuklamak zorunda kaldığını iddia ediyor.

Sanki tabanca doğrultmuş.

ikiside haksız nie polisin resmini çekio ki? amaç ne?

adam kaşınmış bence.Polisin fotogafını ne yapcan.Geçenlerde de adamın biri parkta çocuklarının fotogafını çekerken diğer kadınların şikayet etmesi ile sapık damgası yemişti.Sebepte fotoğraflarda diğer ailelerinde çocuklarının olduğunun iddia edilmesiydi.Ancak sonra makinedeki resimlere bakıldığında anlaşılmıştı gerçek adam normaldi.Diğerleri paranoyak şizofrenik çıkmıştı.

İyiki çekip vurmamış adamı :)
sonra derdi telefonun içinden bir kol çıktı elinde G3 vardı bende korktum geberttim adamı falan.
Öte yandan biraz kaşınmış evet normalde polis memurunun resmini çekmek resmen suç değil ama güvenlik falan filan gibi durumlardan problem olabilir ayrıca herkesin elindeki iphone gerçek iphone olmak zorunda değil bakarsın tnt falan olur :)

belki polisin resmini çekip google maps den adama yer beyenecektir :D

Conover kesin beyaz. zenci olsaydı polis memuru iphone u uzi sanar silahını çekip zencinin alnının ortasından vururdu.

adam da ki de kafa polisin resmini çekip de ne yapacak. soranlara da işte beni çeviren bu polis der. aman ne özel bir kare..

Polislerin çoğu böyledir zaten (tamam tamam sadece amerikadaki polisler) canı sıkılınca arslan parçası olur işine gelmedimi de iphone 'dan tırsan kanun bekçisi.

bahanede olabilir belkide taşkınlık yaptı kılıf uydurmak için böyle bi yalan söylüyor.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir