Cep üreticileri "insanlık için" bir arada...

Genellikle atışan cep üreticileri bu kez anlaştı, insanlık için (!) önemli karara imza attı...

Karmaşaya son!

İşe geldiniz ve şarjınızın azaldığını farkettiniz... Bir arkadaşınızdansınız ve bataryanız bitmek üzere... "Bilmemne şarjınız var mı?" diye sormaktan sıkılmadınız mı? Doğrusu biz de bıktık artık cep telefonu markamıza uygun şarj cihazı aranmaktan. Kablosuz elektrik gelse pek güzel olacak; ama ne yazık ki o teknolojinin gelmesine daha çok var. Üstüne üstlük her markanın şarj cihazının evimizde oluşturduğu yığından, kablo karmaşasından da sıkıldık. Bununla kalsa iyi, şarj cihazlarındaki çeşitliliğin ergonomi ve konfor açısından yarattığı sıkıntının daha büyüğü çevre açısından geçerli. Her yıl çöplükleri dolduran bu şarj cihazı yığınları çevremize inanılmaz bir zarar veriyor, sağlığımız için tehdit oluşturuyor. Neyse ki bütün bu sorunları çözecek, mutlu bir haberimiz var...

Cep telefonu üreticileri Avrupa Birliği için tek bir şarj cihazı standardı oluşturmak için karar verdiler. Bu standar bir mini- USB olacak. Avrupa pazarının neredeyse tamamını elinde tutan ve bu kararı veren grupta Apple, Sony Ericsson, Nokia, Samsung, LG ve NEC gibi firmalar yer alıyor.

İnsanlık için birlikte hareket ettiler

Uyum kararı alan bu firmalar, tek bir şarj cihazı standartına geçerek çevreye büyük oranda faydalı olacak. Elbette biraz daha bencil düşünürsek, hem evlerimizdeki şarj cihazı çöplüğü temizlenecek, hem her yerde uyum sorunu olmadan şarj cihazı bulup işimizi görebileceğiz, böylece de çok daha az masraf edeceğiz.

Her yıl Avrupa Birliği'nde satılan 185 milyon telefon inanılmaz bir rakam. Bir bu kadar da şarj cihazı olduğunu unutmamak gerek. Bazen aynı marka telefon aldığımızda bile yeni modelin şarj cihazını almak zorunda kalıyoruz. İsrafın boyutları inanılmaz, akla, mantığa ve vicdana aykırı bir şey bu. İşte şimdi cep telefonu firmaları büyük bir toplumsal sorumluluk örneği göstererek bir mini-USB standardı üzerinde anlaştılar. Ne mutlu bize! Peki firmaların bu işten kazancı ne? Biraz şüpheci bir insan doğal olarak bu soruyu soracaktır. Firmaların kazancı şu: şarj cihazını telefonlar birlikte vermeyecekler, ayrıca satacaklar. Zaten tek model uyumlu olacağı için tüketiciler her halükarda karlı çıkıyor. İnşallah dünyanın kalanı da bu standarda uymaya karar verir de biz de rahat bir soluk alırız.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

çooook iyi sonuçta samsung kullanan nokianın kullandığı şarj cihazını ya da apple iphone şarj edebilecek ve diğerlerini de

süper bir kara helal olsun sonunda anlaştı hepsi

peki biz de mp3ümüzü bu sarjlarla şarj edebilecekmiyiz :D

onca yıl işkence ettiniz yeni mi aklınıza geldi..??

nihayet akıllarına gelmiş...

Usb bilgisayar bağlantısı üzerindende şarj edebiliriz artık.

İyide tek parametre bağlantı noktası değilki. Bataryanın ihtiyaç duyduğu akım ve voltaj değerlerinide standart yapabileceklerse o zaman tamam.

bu güzel bir haber cünki kardeşim nokia eski model kullanıyor ben yeni model kullanıyorum o bilee sıkıntı yapıyor birbirine uymuyor bu mini usb olayı süper olmuş hem çevreye duyarlı hemde bisürü şarj geyigi dönmiyecek firmaları tebrik ediyorum birde artık cepleeri pcden laptopdan bile şarj edebiliriz darısı fotograf makinaları ve mp3 playerlara ha bu arada data trasfer kablosu kabusuda bu şekilde çözülecek negüzel ....

Peki firmaların bu işten kazancı ne? Biraz şüpheci bir insan doğal olarak bu soruyu soracaktır. Firmaların kazancı şu: şarj cihazını telefonlar birlikte vermeyecekler, ayrıca satacaklar.

Düşük bi ihtimal bence. Çok kötümser yaklaşılmış haberde. Böyle bir şeyi firmalar göze alamazlar bence. Ha yaparlarsa el mahkum elbette uymak zorunda kalırız ama eğer kartel oluşturmazlarsa bir diğer firma şarj aleti verirse diğerleri bu işte negatif etkilenirler. Bunu göze alamazlar işte bence.

İyide tek parametre bağlantı noktası değilki. Bataryanın ihtiyaç duyduğu akım ve voltaj değerlerinide standart yapabileceklerse o zaman tamam.
---
Emin olun bunu düşünecek kadar elektrik-elektronik bilgileri vardır.

İyide tek parametre bağlantı noktası değilki. Bataryanın ihtiyaç duyduğu akım ve voltaj değerlerinide standart yapabileceklerse o zaman tamam.
---
Emin olun bunu düşünecek kadar elektrik-elektronik bilgileri vardır.
---

Hadi ya hiç aklıma gelmemişti cep telefonu üreticilerinin elektrik elektronik bilgisi olduğu. İyiki söylediniz. Ben cep telefonlarının buharla çalıştığını zannediyodum. Bunun bilgi ile alakası yok, bütün üreticilerin ortak noktada anlaşıp anlaşamaması ile alakası var. Bilmem anlatabildim mi???

Linux için bir de ortak cep telefonu programı üretmeleri çok iyi olur.Böylece Linux'tan da rahatlıkla GPRS ile internete girebilir,cep telefonuna bilgisayardan müzik yükleyebilir ve diğer özellikleri kullanabiliriz.

satın almaya ne gerek var ??? herkes "saf", üreticiler mi akıllı. sonuçta mini usb şarj cihazı dedikleri bildiğimiz usb port üzerindeki 5v 500mA değerinde güç üreten bir adaptör. kısa bir mini usb kablo taşı yanında (örn. fotoğraf makinesi & passport ext. disklerin kabloları). her tarafımız bilgisayarlarla çevrili bina parçalarında yaşadığımıza göre yine sıkıntı çekmeyiz... :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir