"Cepler Stalin'in hayaliydi!"

Yazılım dünyasının en önemli isimlerinden biri daha cep telefonlarına verdi veriştirdi. İşte o isim!

Bağımsız yazılım nasıl olmalı?

Bağımsız yazılım nasıl olmalı?
Ona da pek güvenmiyor...

Teknolojide özgürlüğe gönül vermiş yazılımcı akıllı telefonlarda Android'e güveniyor. Ancak bizim bildiğimiz Google'ın sürümüne değil, Replicant isimli tüm yazılımlarının bağımsız olduğu bir üçüncü parti sürümüne. Bu sürüm de yalnızca Avrupa'daki HTC Dream Phone'da çalışabiliyor.

Ayrıca Richard Stallman bağımsız yazılımların, açık kaynaklı yazılımlarla aynı olmadığının üstüne basıyor. Stallman'a göre yazılımın yalnızca bedava olması onu bağımsız yapmıyor, bağımsız bir yazılım için Stallman'ın dört şartı bulunuyor; "Birincisi programı istediğiniz gibi çalıştırmak. İkincisi kaynak kodunu çalışma özgürlüğünün olması ve bunu değiştirerek kendi işleminizi yapabilmeniz. Üçüncüsü başkalarına yardım edebilme özgürlüğü. Dördüncüsü ise kendi değiştirdiğiniz sürümü istediğiniz gibi kendi topluluğuna dağıtabilmeniz. Bu dört özgürlük yoksa; üretici programı, program da kullanıcıyı kontrol eder."

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

doğru demiş ama bunu bugünün insaları yapamazbirisibir gün biletelefonu evde unutunca sanki dünyayla bağlantısı kesilmiş gibi telaşlanıyor hadi biz yaptık ulaşmak istediklerimiz?

ubuntu ve gercekten linux toplulugunun bu ise el atmasi lazim gercek anlamda ozgur sistemler istiyorsak google android'in tam olarak ozgur oldugunu soyleyemeyiz ayrica google her turlu gizli bilgileri photolarinizi numaralarinizi video ve muziklerinizi yani kisacasi herseyinizi yedekliyor belkide kimi zaman kullaniyorlar bunu bilemeyiz. ama daha iyi bir acik kaynak kodlu sistem gelene kadar telefonumda android olacak.

oldu babyy.herşey beleş olur mu?Adam çalışsın, yapsın bizede bedeva dağıtsın.kimse kusura bakmasın.kimse yazdığı emek ettiği kitabı bedava dağıtmaz..

Resmen saçmalamış. üzerine yazılım kurulamayan cepler bile dinlenebiliyor ve lokosyan bilgisini veriyor. Devlet bizi dinleyecekse bunu yazılımla yapmak gibi bir zahmete girmez. Basar operator şirketin kafasına ne istiyorsa alır. Apple de olsa alır linuxta olsa alır, 3310 da olsa alır. Devlet dışında üçüncü kişilerden endişe ediyorsa da asıl açık kaynaktan korksun. Üçüncü kişilerin en kolay sızabileceği yazılım tabiki açık kaynaktır.
Adobe kendi yazılımları kullanmaları için baskı yapıyormuş. iyi de adobe açık kaynak yazılım üreten bir şirket olsa photoshopun gimpten farksız olmayacağını düşünemiyor.

En anlamadığm şey açık kaynağın güvenli olduğunun düşünülmesi, adı üstünde açık kaynak, içine sızmak için her yol ortada. Linux popüler olmamasına dua etsin yoksa ms nin dayandığının binde biri kadar dayanamazdı hackerların karşısında.

Son yoruma baktım da çok güldüm. Açık kaynağın kolay elegeçirilbilir olduğunu sanan hala kalmış. :D

@11:23

Açık-kaynak projelere katılmayan adamların açık-kaynak hakkında konuşması ne kadar acı...

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir