"Cepler Stalin'in hayaliydi!"

Yazılım dünyasının en önemli isimlerinden biri daha cep telefonlarına verdi veriştirdi. İşte o isim!

Cep telefonlarından kaçınıyor!
Özgürlük onun için her şey...

Özgür yazılım hareketinin ve GNU işletim sisteminin kurucusu Richard Stallman; teknolojide kullanıcıların özgürlüğüne yeni bir tehdit olarak akıllı telefonları görüyor. Stallman 57 yaşında ve 1980'lerin başından beri yazılımda özgürlüğü savunuyor.

Networkworld'den Jon Brodkin'e Stallman akıllı telefonlar hakkındaki düşüncelerini şu şekilde anlatıyor; "Bir cep telefonum yok. Bir cep telefonu taşımam. Bu Stalin'in hayaliydi. Cep telefonları "Big Brother"ın bir oyuncağı. Dinlenebilen ve her gittiğim yeri kayıt eden bir cihazı yanımda taşımayacağım."

Stallman'a göre cep telefonlarının dinlenmesini engelleyebilecek tek şey bağımsız yazılımlar; "Üretici programları değiştirebiliyor ama siz değiştiremiyorsanız, hapishanede yaşıyorsunuz. Telefondaki tüm yazılımlar bağımsız yazılımsa, o zaman muhtemelen dinlenemeyebilirsiniz."

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

doğru demiş ama bunu bugünün insaları yapamazbirisibir gün biletelefonu evde unutunca sanki dünyayla bağlantısı kesilmiş gibi telaşlanıyor hadi biz yaptık ulaşmak istediklerimiz?

ubuntu ve gercekten linux toplulugunun bu ise el atmasi lazim gercek anlamda ozgur sistemler istiyorsak google android'in tam olarak ozgur oldugunu soyleyemeyiz ayrica google her turlu gizli bilgileri photolarinizi numaralarinizi video ve muziklerinizi yani kisacasi herseyinizi yedekliyor belkide kimi zaman kullaniyorlar bunu bilemeyiz. ama daha iyi bir acik kaynak kodlu sistem gelene kadar telefonumda android olacak.

oldu babyy.herşey beleş olur mu?Adam çalışsın, yapsın bizede bedeva dağıtsın.kimse kusura bakmasın.kimse yazdığı emek ettiği kitabı bedava dağıtmaz..

Resmen saçmalamış. üzerine yazılım kurulamayan cepler bile dinlenebiliyor ve lokosyan bilgisini veriyor. Devlet bizi dinleyecekse bunu yazılımla yapmak gibi bir zahmete girmez. Basar operator şirketin kafasına ne istiyorsa alır. Apple de olsa alır linuxta olsa alır, 3310 da olsa alır. Devlet dışında üçüncü kişilerden endişe ediyorsa da asıl açık kaynaktan korksun. Üçüncü kişilerin en kolay sızabileceği yazılım tabiki açık kaynaktır.
Adobe kendi yazılımları kullanmaları için baskı yapıyormuş. iyi de adobe açık kaynak yazılım üreten bir şirket olsa photoshopun gimpten farksız olmayacağını düşünemiyor.

En anlamadığm şey açık kaynağın güvenli olduğunun düşünülmesi, adı üstünde açık kaynak, içine sızmak için her yol ortada. Linux popüler olmamasına dua etsin yoksa ms nin dayandığının binde biri kadar dayanamazdı hackerların karşısında.

Son yoruma baktım da çok güldüm. Açık kaynağın kolay elegeçirilbilir olduğunu sanan hala kalmış. :D

@11:23

Açık-kaynak projelere katılmayan adamların açık-kaynak hakkında konuşması ne kadar acı...

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir