Ceplerde 1080p çözünürlüğe gerek var mı?

Cep telefonlarında 1080p çözünürlük gerekli mi? 1080p'nin bir götürüsü var mı? İşte cevaplar...

  • Zeynel A. Öztürk
Ceplerde 1080p çözünürlüğe gerek var mı?

Yeni alacağınız telefonun iyi bir ekrana sahip olmasını istiyorsunuz. Ancak sadece 5 inç'lik ekranda 1080p gibi yüksek bir çözünürlüğe gerçekten ihtiyacınız var mı?

1080p, telefonlar için gerçekten de çok yüksek bir çözünürlük. iPhone 4'ün, 1136x640 çözünürlüğüyle 3.5 inç'lik ekranında piksel başına 326 piksel sunduğu öğrendiğimizde hepimiz etkilenmiştik. Bakış mesafenize bağlı olarak insan gözü, genellikle 300ppi'nin üzerinde pikselleri ayırt edemiyor. 5 inç'lik 1080p çözünürlüklü bir telefon ise 1920x1080 çözünürlük sunuyor ve 440ppi gibi yüksek bir piksel yoğunluğuna sahip. HTC One gibi 4.7 inç'lik Full HD bir telefonda piksel yoğunluğu, 468ppi'ye ulaşıyor.

Peki, çözünürlüğü bu kadar yükseltmenin gerçekten de faydası var mı? Öncelikle daha fazla pikselin daha fazla güce ihtiyaç duyduğunu söylemek gerekiyor. Sadece pikselleri göstermek değil, gösterilen içeriği hesaplamak da pile daha fazla yük getiriyor.

Yüksek çözünürlüğün ne kadar pil harcadığını merak ediyorsanız, elimizde bir örnek var. Apple, "retina" ekranlı (264ppi) iPad 3'ü 11.666mAh pil ile satışa sunmuştu. Ancak bu iPad, yine her zamanki 10 saatlik kullanım süresini vadediyordu. Pili ise bir önceki iPad'den yüzde 70 daha büyüktü. Buna neden iPad 2'nin 132ppi'lik ekranını 264ppi'ye çıkması olsa gerek.

Yüksek çözünürlük GPU'ya da yük getiriyor

Yüksek çözünürlük GPU'ya da yük getiriyor

Bir oyun geliştiricisinin yaptığı açıklamaya göre yüksek çözünürlükler, shader'ları böldüğünden GPU'ya daha fazla yük getiriyor. Bunun anlamı aynı GPU ve pilde, pil ömrünüzün daha düşük olacağı. Dahası normalde donanımın sınırlarını zorlayan herhangi bir oyun veya uygulama, 1080p çözünürlükte bu sınırlara çok daha çabuk dayanacaktır.

Çoğu zaman daha iyi grafikler için bazı şeylerden vazgeçebilsek de, 300ppi ile 400ppi arasındaki farkı görmek çok mümkün olmadığından, çoğunlukla bu ek pikselleri göstermek için harcanan güç boşa gider. Dahası yüksek çözünürlük, GPU'nun ham pikseller üzerinde çalışmakla zaman kaybetmesi nedeniyle grafiklerin daha kötü olmasına neden olur.

300ppi'nin üzerindeki piksel yoğunlukları büyük çoğunlukla gerçekten israf olsa da, gözünüzün ne kadar iyi gördüğü ve cihazınıza ne kadar uzaktan baktığınızın önemli de büyük. Telefonunuza 9-10 cm'den bakıyorsanız, 300ppi size yetmeyebilir. Çince, Korece ve Japonca karakterler karmaşık olduklarından, bazılarına göre yüksek çözünürlüklerde daha iyi ayırt edilebiliyorlar - ancak bu konuda da tartışmalar var.

Sonuçta karar size kalıyor; her iki yolda da kötü bir tercih yapmış olmayacaksınız. Ancak ppi değeri yükseldikçe sağladığı faydanın azaldığı gerçeğini unutmamalısınız. Bu arada her şeye rağmen üreticilerin yüksek çözünürlük konusunda durmadığını söyleyelim. Örneğin LG, geçtiğimiz günlerde 5.5 inç 538ppi ekranını ortaya çıkardı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 35 Yorum

Cep telefonuna büyüteçle ya da mikroskopla bakanlar için 1080p gerekli.

306 ppi'lik samsung galaxy s3'ün piksellerini dergi okurken falan görebiliyorum. Bana yetmiyor kısaca.

Son zamanlarda editor hatalari iyice cogalmaya basladi. "iPhone 4'ün, 1136x640 çözünürlüğüyle 3.5 inç'lik ekranında piksel başına 326 piksel sunduğu öğrendiğimizde hepimiz etkilenmiştik" Birincisi iphone 4 degil 5 olacak ikincisi 3/5 degil 4" ekranda o cozunurluk. iPhone 4'un ekrani qHD yani 960*540.

@25 Eki 2013 01:47 960olan kısım doğruda diğer değeri yanlış yazmışsın 960x640

@25 Eki 2013 09:16 El aliskanligi, evet 640*960 olacak.

Gerek var tabi bulanık bulanık ekran daki pikselleri ayırt eden görüntüden ziyade net ve piksellerin ayırt edilmediği bir ekran kalitesi her zaman daha iyidir. daha kaliteli hissi yaşatıyor insana

ekran dedinmi htc one en iyisi

Full hd bir endüstri standardıdır. Bundan sonra tasarlanacak her oyun, her harita, her gps yazılımı full hd yi destekleyecek şekilde gelecektir. Gerisi teferruat. Full hd ekran koyan adama ona göre cpu gpu koyacak. Siz neyi tartışyorsunuz ki ? Ha pahalıdır ucuzu yok mudur bunu tartışabilirsiniz. O ayrı konu.

@25 Eki 2013 08:44 HAKLISIN ama sorun da burda cepte gerçekten gerekli mi ?

bence gerek yok! Note 2'deki 720p fazlasıyla güzel ve yeterli

2014 yaz döneminde bu tartışmanın ne kadar gereksiz olduğu ortaya çıkacak. 2015 te 4k ekranlar yarışacak. daha tasarruflu enerji tüketim modelleri ve ekipmanları çıkacak. herşey güzel olacak.

Sonunda doğru bir açıklama. Biri bu üreticilerin 1080p ekran ile göz boyama hareketlerine bir dur desin...

@25 Eki 2013 09:28 bir de şu "çekirdekler" var. Bunları ne kadar arttırırsan bazıları 10 kaplan gücünde olacağını zannediyor

pikselleri görüyorum diyenler nasıl bir göz var sizde o zaman herhangi bir basılı medyadaki noktalarıda görmeniz lazım nede olsa onlarda 300dpi ile basılıyor. yani sallıyorsunuz. 720p bence fazlasıyla yeterli. ama firmaların birbiriyle yarışmak için çıkardıkları saçma sapan teknolojiler. Pil konusuda çok doğru fazladan göremediğimiz bir şeye harcanıyor

@25 Eki 2013 09:34 Hakılısın 720p telefon ekranına yeterli ama basılı medya 300 DOT PER INCH kullanıyor. Ekranlar ise 300 PİXELS PER INCH

chip gerçekten güzel bi yazı olmuş

Gereksiz ama pazarlama stratejisi işte 2 yıl sonra 4k diye de çıkarırlar kapış kapış gider.

Evet, cepte Full HD gerekli; çünkü akıllı telefonlarımızı HDMI bağlantısı ile akıllı tv'lere bağlayıp fotograflarımızı, videolarımızı seyrediyoruz. Ayrıca işletim sistemini ve uygulamaları da akıllı tv'ler ile kullanabiliyoruz. İşte kullanıcılara Full HD'nin bu kısmı lazım. Telefon ekranından gerçekleştirdiğimiz işlemler için aslında Full HD'ye gerek yok... <Cleverman>

720 den fazlasına gerek yoktu.

Son derece gereksiz.

720p ekran telefon için fazlasıyla yeterli. Telefonu bırakıp bilgisayar ve televizyonlardaki çözünürlüğü artırma yarışına girseler iyi olacak...

Simdi taraftarliga gerek yok en iyi ekran suan htc one da , ancak bir hatanizda iphone 4de 640x960 (326ppi) , biraz dikkatli olsaniz diyorum editorler ...

Bence de çok gerekli değil ama benim gibi görüntünün ayna gibi olmasını isteyenler 350 ppi'nin altında pek memnun olmayacaklardır eminim :) Bu değerin üstünde ( sizin yazdığınız yoğunluğa göre yazdım bu değeri) olduğu sürece her ekran kabul edilir tabi renk gamıda yüksek olmalı :)

Başlık: 1080p'nin bir götürüsü var mı? Götürüsünden önce getirisinin olması önemli değil mi? Bu nasıl başlık, bu ne önemsizlik!

720p yeterli bence diğerleri sadece ben yaptım demek için.

Bencede daha kaliteli yüksek çözünürlük sahibi ekranlar üretilmesi insan bundan haz alıyor ve Net görüntü dahaaz yorgunluk

Bencede 720p yeterli diye düşünüyorum.

Piyasa iphone lar sayesinde piksel manyağı oldu. İphone alanlar ağızından düşürmezdi "bizim telefon retina ekranlı , Piksel yoğunluğu en fazla bizde, sizde ki çözünürlük mü? haah haaha . "" eee diğer telefon üreticileri ne yaptı o zaman. Bastılar pikseli 4,5 inç full hd ekran bile var şu anda japonlar yaptı. Şimdi iphone cular ne diyorlar yok efendim o kadar çözünürlüğü ne yapacaksınız gereksiz:) Yukarı tükürsen bıyık aşağı tükürsen sakal:)))))))

S3 ÜN NOTE 2 NİN PİKSELLERİ SAYILIYOR DİYENLERE SÖYLÛYORUM SAMSUNGUN SÜPER AMOLED EKRANLARINDA PENTİLE PİKSEL DİZİLİMİ DİYE Bİ DİZİLİM VAR O YÜZDEN YAZI OKURKEN GÖRÜLÜYOR PİKSELLER,MESELA GALAXY S3 LE HEMEN HEMEN AYNI PİKSEL DEĞERLERİNE SAHİP LUMİA 920 KULLANIYORUM (331 PPI) YAZILARI BÜYÜTÜYORUM PİKSELLER BELLİ OLMUYOR ,ÇOĞU TELEFONDA BU DEĞERLER YETERLİDİR 300-350 PPI CİVARI ANCAK SAMSUNGUN EKRANLARINDA PİKSEL DİZİLİMİ NEDENİYLE PİKSELLER GÖRÜLEBİLİYOR 441 PPI LIK GALAXY S4 Ü İNCELEYİN YAZILARDA FALAN BÜYÜK İHTİMALLE PİKSELLER GÖRÜLECEKTİR. GEREKLİMİ SORUSUNA GELİRSEK GÜÇLÜ GPU LARI KOYSALAR BİZ TÜKETİCİYİZ BİZİM İÇİN FARKETMEZ AMA GELİN GÖRÜNKÜ HTC GİBİ Bİ ÜRETİCİ FULL HD 468 PPI LIK Bİ CİHAZA YETERMİ YETMEZMİ DEMEDEN S600 CPU ADRENO 320 GPU KOYUYOR , EN AZINDAN S800 KOYMALIYDI.HAA FULL HD KOYSUNLAR ANCAK FULL HD DEMEK DONANIM DEMEK PİL DEMEK PİL SORUNUNU HALLETSİNLER ,BİDE MALİ T678 GİBİ SAĞLAM Bİ GPU KOYSUNLAR O ZAMAN TAMAMDIR .GPU KALDIRACAKSA PİL UZUN GİDECEKSE İSTERLERSE 4K EKRAN KOYSUNLAR...

İps lcd ve led ekranlar en iyisi :D samsungların ekran gibi pikselleri sayılmıyor

Şu laptopların ekranlarını da 1080p ye çıkarın artık. Piyasadaki 1080p laptopların sayısı bir elin parmağını geçmiyor. El kadar ekrana 1080p sığdıran sayın üreticiler bunu 10 küsür inçe de sığdırsınlar artıkkkk.

Daha önemli bir konu pikseller arası mesafe. Adam küçücük piksel yapar ama sonraki piksel daha uzakta kalır iyi bir görüntü oluşmaz....

Cepte 1080p den aşağısı kurtarmıyor abi, tabi kide 300ppi ın yukarısı lazım diyen arkadaşlara ek olarak onyüzbin çekirdekli cep üretecekmiş Samsung!

1080p bir ekran görmeden atıp tutmayın saatlerce . o kadar diyorum ;)

480p olsun 246 ppi olsun yeter ki donanım güçlü olsun mesela snapdragon 615 adreno 405 yeter

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play