Ceplerde microSD slotu gerçekten gerekli mi?

Ceplerde microSD slotuna hala ihtiyaç var mı? microSD'lerin sonu artık gelmeli mi?

  • Zeynel A. Öztürk
Ceplerde microSD slotu gerçekten gerekli mi?

MicroSD kartlar, telefonlarımız için oldukça önemli şeyler. En azından üst seviye bir telefonda microSD slotu olmadığında yükselen şikayetler, bunu gösteriyor. Peki onlara gerçekten de ihtiyacımız var mı?

MicroSD'lerin çekici olmadığını söylemek pek mümkün değil. Telefonunuzun ne kadar depolama alanı olursa olsun, bir microSD kartıyla onu genişletebilirsiniz. SanDisk'in 128GB'lık yeni microSD kartı sayesinde büyük bir depolama alanı elde etmeniz mümkün. Medya dosyalarınızı yanınızda taşımak istiyorsanız bu sizin için harika bir olanak. Veya en azından ihtiyacınız olabilecek boş alanınızın telefonunuzda bulunduğunu biliyorsunuz. Peki bu boş alan gerçekten gerekli mi?

Telefonunuzda kullanmadığınız bir microSD kart slotunun olmasının hiçbir zararı olmayacağını düşünüyor olabilirsiniz; ancak bu aslında tam anlamıyla doğru değil. MicroSD slotlarının en azından bazı telefonların tasarım kurallarına uymadığını biliyoruz. HTC One gibi tek parça telefonların microSD desteği sunması çok kolay değil. Ve tasarım, bu telefonun en önemli özelliklerinden.

Yavaş depolama

Yavaş depolama

microSD kartlar kağıt üzerinde iyi görünseler de, telefonun performansını çok olumsuz etkileyebiliyorlar. Georgia Institute of Technology'den Hyojun Kim'in yaptığı bir araştırmaya göre telefonda microSD kart kullanmak, telefonun yavaşlamasına, web'de gezinme gibi temel işlerin bile yavaşlamadan etkilenmesine yol açabiliyor. Toplam performans kaybı, yüzde 100 ile yüzde 300 arasında değişebiliyor; bazı istisnai durumlarda yüzde 2000'e ulaşabiliyor.

MicroSD'nin performans kaybına yol açmasının arkasındaki neden ise basit: microSD kartlar, yeterince hızlı değiller ve şu anki telefonların hızına yetişmekte zorlanıyorlar. Bazı kartlar diğerlerinden daha hızlı olduğundan, kullandığınız kartın markası ve sınıfının etkisi oldukça yüksek.

Hatalı bellekler

Hatalı bellek

Tek sorun hız değil. Aralık sonunda donanım hacker'ı Andrew Huang, Chaos Compute Club Congress'te yaptığı bir konuşmada şunları söyledi: "flaş bellekler çok ucuz. Gerçek olamayacak kadar ucuz. Gerçekte tüm flaş belleklerde hatalar var - bunun istisnası yok."

Güvenilir, devamlı bir depolama medyası ilüzyonu, karmaşık hata düzeltme ve kötü blok yönetimi işlevleriyle ortaya çıkarılıyor. Bu durum, mühendislerle doğa arasındaki bir yarış sonucunda ortaya çıkıyor. Fabrikasyon işlemleri küçüldükçe bellekler ucuzluyor, ancak daha güvenilmez hale geliyor.

Aynı şekilde mühendisler her yeni nesilde daha karmaşık algoritmalar geliştirerek atomik düzeydeki dağılım ve rasgelelik eğilimini kapatmaya çalışıyorlar.

Üreticilere düşen iş ve alternatifler

Üreticilere düşen iş

Akıllı telefonların kendi depolama alanları, sanıldığından daha küçükler çünkü işletim sistemi gibi yazılımlar, dahili depolamanın bir bölümünü kaplıyorlar. Which? Tech Daily yazarı Robert Leedham, bunun büyük bir sorun olduğunu, üreticilerin artık daha büyük depolama alanları sunmasının gerektiğini söylüyor. Dahası işletim sistemlerinin de çok fazla yer kaplamaması gerekiyor. Örneğin 16GB'lık Galaxy S4'ün size sunduğu boş alan, sadece 8.56GB.

İyi haber ise telefon depolama alanlarının giderek büyüdüğü. iPhone 3G, 8 veya 16GB depolama alanıyla geliyordu. iPhone 4, depolama alanı seçeneklerini 32GB'a kadar çıkarırken iPhone 5, bunu 64GB'a yükseltti. Apple, bu düzeni sürdürürse sonraki iPhone'da 128GB'lık depolama seçeneği görebiliriz. iPad Air gibi tabletler, 128GB depolama alanı sunmaya başladılar bile. Sadece Çin'de satılıyor olsa da, 128GB depolama alanına sahip bir telefon bile var.

Depolama alanının bu hızla büyümesi, microSD'lere olan ilginin yakın zamanda önemli ölçüde azalması anlamına gelebilir.

Alternatifler

microSD için en iyi alternatiflerden bir tanesi, dosyalarınıza her yerden erişmenizi sağlayan bulut depolama hizmetleri. Birçok hizmet, ücretsiz olarak belirli bir depolama alanını kullanmanıza izin veriyor. Ücretler de çok yüksek değil, örneğin Box'ta 100GB'lık alan ayda sadece 15 dolar.

Bulut depolamanın tabi ki kendi kısıtlamaları var. Büyük dosyaları karşıya yüklemeniz zaman alabildiği gibi, her zaman internete bağlı olmayabilirsiniz. Bu yüzden dahili depolamanız hala önemli.

Akış hizmetleri de depolama alanını gereksiz hale getirebilir. Ülkemizde henüz kullanılmasa da Google Music, 20 bin şarkınızı bulutta ücretsiz olarak depolayabiliyor ve cihazlarınıza akış yapabiliyor.

Uygulamaları buluta taşımanız ve akış yapmanız mümkün değil, ancak onları microSD'ye taşımak da o kadar kolay olmadığından bu önemli bir faktör değil.

Uygulamaları ayırmak

Uygulamaları ayırmak

Mobiles.co.uk'tan Rob Hodges, uygulamalar için ayrı bir bölüm oluşturup işletim sistemi bölümünden ayırmanın telefonu yavaşlatacağına değiniyor. microSD kartlar yine de tamamen işe yaramaz değiller. Hodges, microSD'lerin müzik, film ve kamera içerikleri için harika olduklarını söylüyor.

Telefonunuza fiziksel bir hasar geldiğinde microSD kartınız sayesinde fotoğraflarınızı ve değerli içeriklerinizi kurtarabiliyorsunuz.

Ancak...

Ancak telefon depolama alanlarının giderek büyümesi ve bulut depolama hizmetlerinin yükselişi, microSD'leri her geçen gün daha gereksiz hale getiriyor. HTC ürün takımı, yaptığı bir açıklamada microSD'lerin esneklik tanıdığını, ancak müşterilerinin harici depolamayı her geçen gün daha az kullandığını gördüklerini söylüyor.

MicroSD'ye olan talebin azalması, muhtemelen onlar için sunulan desteğin de azalması olarak karşımıza çıkacak. Bugünkü çoğu cepte microSD kart slotu görmeye devam edeceğiz, ancak Google ve Apple'ın kartların karşısında olması durumu değiştirebilir.

Ve açıkçası bu, kötü bir şey de değil. Çünkü dahili depolama alanları ve bulut depolama her geçen gün yükselirken ek depolama alanı ve rahatlığın, telefonunuzdaki performans kaybının yerine geçmesi mümkün değil.

Okuyucu Yorumları

Toplam 43 Yorum

Neresinden tutarsaniz tutun bos ve gecersiz bir haber, oncelikle bir cok telefonda sizin NAND sandiginiz bellekler aslinda eMMC yani temel olarak ayni prensibe sahip bellekler, frekanslari daha yuksek oldugu icin nispeten microSD kartlardan hizlilar. Cok cuzi miktardaki telefonda NAND bellek bulunuyor ve fiyati halen cok ucuz olmadigi icin microSD ye karsi dez avantajlilar. Ote yandan birakin UHS yi bugun kullanilan Class10 bile en gelismis oyunlarda bile yeterliler. Tasarim konusunda da hic bir sekilde katilmiyorum, microSD slot microSIM ile ayni ebatlarda yer kapliyor o zaman sim karti da kaldirsinlar en ince modele kadar microSD icin yeri olmayan yada tasarimini bozacak bir urun gormedim, buna ONE da dahil, inanmayanlar kalinligina kadar ayni olan cin kopyalarina baksinlar microSD slotu yerli yerinde ve tasarimi hiz bozmuyor. Bana gore bu slotu koymama sebepleri bulut depolamaya tesvik etmeye yonelik, yani sizin dosyalarinizi hatta kisisel verilerinizi istiyorlar. Bu yuzden microSD bulunmayan hic bir telefonu almayin, CHIP hangi akla hizmet bu garabet makaleyi yayinladi bilmiyorum ama zaten su siralarda alameti farikalari bir eksilmedi sevgili yillarin CHIP dergisinin, umarim aslina doner...

@18 Mar 2014 01:53 Çok doğru yazmışsın. Dediklerine ek olarak şunu diyebilirimki reklam için yapılmış yani piyasadaki microsd siz telefonların bir nevi avukatlığını üstlenmişler. Anlayacağınız bazı markaların eseri bu

@18 Mar 2014 01:53 " Bana gore bu slotu koymama sebepleri bulut depolamaya tesvik etmeye yonelik, yani sizin dosyalarinizi hatta kisisel verilerinizi istiyorlar. Bu yuzden microSD bulunmayan hic bir telefonu almayin, CHIP hangi akla hizmet bu garabet makaleyi yayinladi bilmiyorum ama zaten su siralarda alameti farikalari bir eksilmedi sevgili yillarin CHIP dergisinin, umarim aslina doner..." Aynen Katılıyorum

Bu her zaman iyi Bi şey değil. Çünkü kendinizi tamamen üreticilerin insiyatifine bırakmış oluyorsunuz. Size gidip de 32 GB lık fazla depolama için 15$ daha fazla ücret istemeyeceklerdir. Aslında 15$olan 32 GB lık alan dahili depolamada 100$ a kadar bile çıkabilir. Misal Apple örneğinde olduğu gibi.

bulut denen şey gerçekten çok iyi güzel. Ama ülkemizde bu internet hızı ve bu düşük hızların yüksek fiyatları olduğu sürece Türkiye bulut denen caanım güzelliğe hep arkadan yavaşça yaklaşacak. Çünkü 1 Mb'yi dahi zorla bulan bir internet hızımız var. Övünelim.

Hiç gerek yok bence

Hiç gerek yok bence

microsd slotu olmayan telefonları cazip göstermeye çalışıyorlar micro sd siz telefon telefon değildir

telefonu değiştireceksin veya bir şey oldu oradaki bilgileri başka bir telefonda kullanman, yüklemene gerekecek.. sd card burada çok işe yarıyor.. hayır olmasının ne zararı var onu anlamadım.. neden sd card'ların sonu gelsin ki, çok mu ağır, taşırken zorluk mu çıkarıyor.. adam minnacık hafıza kartı yapmış yine yaranamamış size

iyi de benim telefon hafızası 4 gb, kemiksiz bana kalan 3 kusür.Uygulama,oyun derken müzik saklamaya yer kalmadı. İnternet fiyatları malum,sd dışında çözüm ne kaldı?

Çıkan her üst sınıf telefonda microsd kart yuvası yok bıdı bıdı gereksiz yorum yapan bir sürü son kullanıcı için faydalı bir yazı olmuş. Artı olarak telefon üreticilerinin bellek boyutunu katladıkça 100 dolar üzerine eklemeleri ayrı bir teferruattır. Iphone 5C nin daha ucuz 8 gb lık versiyonu piyasaya sürülecekmiş. Tam da bu haber üzerine bu makalenizi okudum şaka gibi geldi ayrı. :)

bencede gerek yok sd karta ama telefon üreticileri ürettikleri telefonlarda telefon hafızasnı yüksek tutsalar sorun kalmaz ama ne yazıkki pazarlama tekniği olarak kullandıkları için hafıza konusunu şuanki global pazarda hala sd kartlara mahkum olmaya devam edeceğiz

@18 Mar 2014 10:13 O hafızada gün gelecek dolacak şöyle yada böyle. :)

bulut propagandası

%300 performans kaybı ne abi. Eksiye mı düşüyor performans? Yaptığın işlem geri mi dönüyor? %100 performans kaybı demek o işin yapılamaması anlamına gelmez mi?

Toplam performans kaybı, yüzde 100 ile yüzde 300 arasında değişebiliyor Yorum yok.

elbette var kardeşşşşşşş.

gerek yok sonuçta uygulamalar dahili hafızaya yükleniyo

181 mb'lik ace ve gioya napalım peki?

Sony ve Samsung sağolsun inatla amiral gemiler dahil sd kart slotu koydular artık geri geliyor diğer markalarda. sd kart olmasına neden karşısınız bilmiyorum. bir büyük markanın 8 gb ile 32 gb modeli arasında 150 200 lira oynuyor onun yerine 64 gb sd kart alınıp 100 lira cebe kalması kime zarar.

Alternatif olarak bulut hizmetlerini söylüyorsun. Bir defa uygulamaları, oyunları telefona kuruyorsun bulut hizmetlerine değil. İkincisi her gün bulut hizmetlerine upload ile mi uğraşacağım veya daha sonra oralarda ki verilerimi tek tek mi indireceğim ? Üçüncüsü telefonların kendileri bile güvenlik zaafı yaşıyorlar, bütün kişisel verilerinizin sanal bir depolama alanında olması onları yine de güvenli yapmıyor. En azından elimin altında olduğunu bilmem beni rahatlatır. Micro SD sadece bir telefon için bütün taşınabilir cihazlar için gerekli. Bugün otomobiller de bile micro sd'nin pratik yönünü yaşıyoruz. Ve siz hala gerekli değilmiş gibi söylüyorsunuz :)

zamanla 4 8 16 32 64 128 dahi yetmeyecek bilgisayarların yerini aldı resmen akılllı telefonlar

Ya arkadaş mikrosd kart bence çok gerekli. Benim gibi resimlerini videolarını filmlerini müziklerini telefon üzerinde taşıyanlar ve anında erişmek isteyenler için biçilmiş kaftan. Kartların boyutu çok küçük olduğundan yanımda birden çok kart taşıyabiliyorum. Birinde birinde çok kullandığım uygulamalar dururken diğerine film atıp istediğim zaman izleyebiliyorum. Şu zamanda mesela bir mikrosd kart üreticisi 95 MB'a kadar veri aktarabilen kartlar üretebildiğine göre artık hızda sorun değil. En dandik telefonlar bile kızaklı sistemle mikrosd kart yuvası sağlayabilirken büyük telefon üreticilerinin bunu sağlayamaması çok garip. Artık haberde okuduğumuza göre 128 GBlik kartlar bile üretiliyor. Madem hız sorun oluyor. bence birden fazla kartı telefona dahil edip raid benzeri sistemleride telefonda kullanmalılar. Hız gerçekten problemse tabi :)

Bulut = N.S.A tehlikesi

çok saçma micro sd ile bulutu nasıl kıyaslarsın

çok saçma micro sd ile bulutu nasıl kıyaslarsın birkere internet bağlantın olmadan buluta nasıl erişeceksin hadi eriştin buluta bir 720p film dosyası yüklemek nekadar sürer ve canın istedi o filmi izlemek için yine internet şart ....... micro sd ler ölmez hatta dahada gelişecek ssd ve micro sd teknolojisi paralel gidiyor

bulut tepolama ve sd kartı kar şılaşdırmışlar resmen güldüm:) kartın yerini hiç bişey tutamaz sd kartın sonu asla gelmez bunu yayınlatan firrmaların sonu gelir ama sd kartın sonu kesinlikle gelmez hem neresi yavaşmış kartın ankamadım her netyse bu haber gereksiz ve insanın zamanından çalıyor hadi hoşşakalın

micro sd kart çok önemli benim için olmazsa olmazlardan bu yuzden micro sd kart slotu olmayan hiç bir telefon bende 1 aydan fazla durmadı ki şuan 5s kullanıyorum iki hafta oldu satmayı yada takas etmei duşunuyorum kesinlikle sd kartı bitirmeye değil dahada geliştimeleri lazım bu bence çok ve çok önemli

micro sd yerine kendi hafızasını arttıran telefon uçuyor fiyat olarak...adam gibi fiyatlara 64 g koysunlar yükseltme gereksinimi duymayalım..gerçi yine de yetmiyor artık.. bi oyun olmuş 1,5 gb...

Micro SD, güvenlik açısından çok önemli bir faktördür. Telefonunuzu tamire göndermeden önce Micro SD'yi çıkarıp alabilirsiniz. Aynı zamanda telefonu satacağınız zaman güvenlik açısından bu özellik çok işinize yarayacaktır. Micro SD'nin diğer önemli bir avantajı ise telefonunuzu çok yüksek tamir masraflrından koruması ve ömrünü artırmasıdır. Tümleşik depolama biriminin arızalanması durumunda ya çok yüksek bir tamir ücreti ödersiniz, ya da telefonunuzu tamamen çöpe atarsınız. Bu yüzden Micro SD'ler fevkalade önemlidir. Benim bir akıllı telefon alırken en dikkat ettiğim şey Micro SD özelliğinin olmasıdır. Micro SD'si olmayan telefonlardan uzak durun! Diğer taraftan Micro SD özelliği olmayan telefonların büyük depolama alanına sahip modelleri için misli misli para ödersiniz. Bu yöntemi en çok kullanan firma da Apple'dır. GB başına sizden misli misli para alır. Ayrıca Micro SD'ler sisteminizi yavaşlatmaz; çünkü sistem tümleşik depolama birimini kullanır. Sizler Micro SD'lere sadece dosyalarınızı kaydedersiniz ve kayıtlı dosyalarınızı açarsınız. Micro SD ile read/write esnasında hissedilmeyecek kadar düşük bir yavaşlama olabilir... <Cleverman>

İlk aradıgım özellik , Performans gerektirecek işleri kendi hafızasında hallediyoruz zaten :) cüzdanımda 3&4 tane bulunur müzik arşivlerim birinde film arşiflerim birinde.. Micro sd yoksa bende yokum diyebilirim

makalenin kapağındaki telefon hangisi ?

bu nasıl bir saçmalık tabiki var vede sonuna kadarda olmalı aksi takdirde olmaması yönünde ısrarcı olan kurumlara mecburi kalmak yada paylaşımlarda internet limitlerini zorlamak yada kurumların bulut ticaretinden hizmet satın almak zorunda kalırız kısacası yıllık 100 lira verceğime apple buluta giderim 64gb alırım 180e en az 5 yıl kullanırım internet limitime dokunmam..

Aslında tüm bu sorunları çözecek bir uygulama var ama hiç bir firmanın bir yerleri yemiyor : Modüler telefonlar...

cleverman a katılıyorum hem bu arada telefonların ıcındekı tumlesık dıskler daha dusuk kalıte nedense sd car slotu olmayan cıhazlarda program yukledıkce yavaslama daha fazla bırde tumlesık dısklerın dısk hızı dusuk dısk hızı bılgısayarda da tablettede telefonnda da onemlı arkadaslar bır bılgısayara nasıl 5400 rpm 7200 rpm 10200 rpm varsa micro sd lerde class degerı var ve class 10 olanları ve daha ust sevıye olan mıcro sd card larda var bunu sakın unutmayın kendı cocugum ıcın vıdeolar yukluyorum telefondakı 16 gb mıcrosd car da class on anında acılıyor programların cogunuda sd card a tasırsanız ne kadar hızlı acıldıgını goreceksınız bırde arkadaslar elektronık sektorunde olup da sızı bır konuda aydınlatayım telefonda kalıte sudur bırıncısı ve en onemlısı pıl dır ıkıncısı ıse ana maın board dur bunların dısında ekranı bıle ucuzdur cunku telefonu dusurdugunuz zaman calısmasına devam edebılmesı ıcın ana kart ın ıyı calısması lazım bırde pılın ıyı akım akıtması lazım kı cıhazın tumlesık ram dısk cpu gpu hepsıne ıyı guc ıletmesı gerekıyor yoksa telefonlarda tıkanma kılıtlenme ve resetlenme olusabılıyor pıl ve ana kart cok onemlı gerısı bos mıcro sd kartsız olmadan olmaz fızıksel ekstra depolama alanı su aralar cok lazım bır 10 sene sonra eger daha buyuk depolama alanı 1 tb larda olursa belkı sd card a gerek kalmaz ama dosyaların gb cınsınden alanları buyuyor o da yetmeyecek yıne harıcı depolama alanı gereklı nıye sanal depolama alanı kullanıyım kı ıllakı fızıksel depolama saygılar

Micro SD kart slotu olacak tabi ki. Yavaşlasa bile çıkarırım, işim olunca yeniden takarım. Oldu olacak usb gibi bir port da koymasınlar tasarımı da kolay olur hem :D

Hafiza karti olmazsa olmaz tabikide ve ureticiler asla bunu yok sayacak urun yapmamalilar. Yok yavas yok bilmem ne diyenlerde olacakdir ama sandisk ultra lar acaip hizli clas 10 diye geciyor sanirim bunlar cok basarili.

samsung gibi telefonlarda işletim sistemi %75'ini falan yediği için micro sd kart gerekiyor ama apple(iphone) ve nokia'larda öyle bir sıkıntı yok hafızaları zaten 32, 64 gb oluyor..

Kart olmayınca n'apacaz bakın şimdi: 1. Çoğu dolu telefon belleğimizle bi yerde video filan çekmeye kalkacaz, fulleyçdi video çekimi belleği yutuyor biliyorsunuz, çekim yarıda kalacak. Bir kartı nasıl aramazsın şimdi? 2. Bulut hizmetine para verecez, ücretsiz kısmı yetersiz. Ücretli kısmı mesela ayda 30 TL. nasıl, ekonomik değil mi? Her ay bir mikroeSDi kart parası ! E, tabi bi de internet kotası falan yetmeyecek, üst pakete geçecez filan. Sahi bir videoyu aplod etmek kaç saat sürüyo acaba? 3. Telefondaki fotoğraf, video filan değerli kişisel dosyalarımızı bilgisayara atacaz, di mi, hem yedeklensin hem de telefon boşalsın. Eee kablo bulup takacan o zaman. Evde değil misin yoksa? Taşı kablonu kardeşim. Ha bak bilgisayarında bluğ-tuğt varsa daha kolay olabilir. Tersi de doğru: Kankanın bilgisayarında bi şarkı buldun diyelim, nasıl yüklersin bi düşün. Burada ayfonculara sormak lazım, onların işi daha bir zor, bi de aytüğns programı kurmak zorundalar, nasıl hallediyolar acaba?. Son olarak %300 ve %2000 performans kaybı bi felaket kardeşim. Mesela ben bi kart kullanıyorum telefonumda ve %300 kayıp oluyor diyelim. Olmayan performası (%100'den fazlası) kaybedemeyeceğime göre, eşimin ve kızımın telefonları da benim yüzümden performans kaybedecek. Hele diyorum özellikle sınıfta benim telefon çalışmıyor, meğerse birileri kart kullanıyormuş. :)

Burada çok saçma bir kıyaslama yapılmış, 15 dolar ile bulut depolama ömür boyu olsa belki ufak bir mantık görülebilirdi. Bulut depolamanın açısından bakarsak aylık server işletim ücreti depolama alanı ve sunucuların elektrik giderleri kira giderleri vs. belli bir para almaları gerek, business dediğimiz kısım bunları öder ama kişisel olarak kimse gidip microsd'sini atıp cloud kullanmaz. Kullandı diyelim, sen Türkiye'de yaşıyorsun altyapı sorunu var daha fiber internetin ulaşmadığı onlarca il var (bilgisayar için bahsediyorum) ki 3g çoğu yerde çekmiyor, zaten İstanbul'da bile evin 5. kattaysa edge ile indirme yaptığın oluyor. Amerika ve Avrupa ülkeleri bu konuda pek sıkıntı yaşamıyor, çünkü birçok firma olduğu için bu konuda her firma bolca baz istasyonu kurduruyor kendisi için. Türkiye'de yaşayıp cloud kullanan hele ki mobilden cloud kullanan büyük aptallık eder. 128gb sdcard çokta yüksek olmayan fiyatlardan amazon.com vs. sitelerden temin edilebilir, zaten o hafızayı da doldurabilirsen helal olsun derim sana.

tumlesık kard yeter dıyen nokıa apple da sorun olmaz dıyenlere 1080 p 60 fps ya da 30 fps cekım yapalım 1 saat bakın nasıl hafıza doluyor o yuzden mantıklı yorumlar yazalım bende apple ı watch var 16 gb anında dolduruyorum 1 saat te 64 gb da neymıs 128 gb bıle olsa yetmez dosyası olan ınsana bol bol resım ceken bırıyım anca 1 tb o yuzden harıcı depolama lazım arkadaslar harıcı depolama olmadan olmaz bır kere cıhazın uzerınden calısmak tekonolojı kanununa ters sız bılgısayarlarınızda her halde ıcındekı dısk ı kullanarak depolama yapıyorsunuz sonra dosyalarım gıttı dıyorsunuz boyle yapmayın ya sanal yada mıcro sd slot a atın kopyalamayın tasıyın arkadaslar telefonun hafızasında bılgı resım vıdeo tutmayın yavaslar cıhazlar hele app ler bır yer kaplıyor sormayın oyle 2 3 app degıl bır yukeyın 50 tane gorun apple ı o zaman kagnı arabası yuruuu kım tutar senı yurruuuu aynen bu hesap andorıdde kasıyor aynı sekılde tabıkı .... bunun boyle olmaması ıcın ramdan da cok hız lı dıskler lazım hemde cok hızlı 4gb ram olsun dısk yavassa cıhaz kasar arkadaslar

MicroSD ler sadece multimedya araçlarımızda kullanılmıyor çoğu CCTV lerde piyasada göremediğimiz 128gb 256gb microSD kullanılmakta bence baya gider.

Gerçekten gereksiz bir haber olmuş. Micro sd cardın artıları saymakla bitmez. müzik, film ve yedek arşivimi yanımda taşıyorum. Telefonda herhangi hissedilir bir hız kaybı yaşamıyorum. Telefonumu çok büyük bir kapasiteye yükselterek wifi bellek olarak yanımda taşıyorum. Hatalı bellek gibi hatalı telefon da olabilir, kaliteli ürün almak yeterli. Bulut asla bir alternatif olamaz, internet bağlantısı gerekiyor ve saçma üyelik ücretleri istiyorlar, ayrıca hız olarak da kartın yanına yaklaşamaz. Bu haber sanırım telefonlarına kart slotu koy(a)mayan firmalar tarafından abartılmış.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir