Cepleri güneş altında da kullanabileceğiz!

Cep ekranlarının güneş altında "görünmez" olmaları sizi de deli ediyorsa, bu haber sizin için...

  • Zeynel A. Öztürk
Gelecekte cebimizi güneşin altında da göreceğiz

Tabletletler ve akıllı cepler sayesinde istediğimiz içeriğe, her yerde rahatça erişebiliyoruz. Ancak mobil cihazımızı parlak güneş ışığı altında kullanmak, mobil endüstri için çözülmeye muhtaç bir sorun olmaya devam ediyor.

Güneş tepedeyen mobil cihazınızda bir oyun oynamaya çalıştıysanız bilirsiniz. Ekrana vuran ışık, görüntünün daha soluk görünmesine neden olur ve bu da oyun oynamayı keyif olmaktan çıkarabilir. Ancak tüm bunlar değişmek üzere olabilir. Apical, IFA 2012'de Assertive Display adında, parlak ışık altındaki görünümü iyileştiren ve güç tüketimini azaltan bir teknoloji tanıtmıştı.

Filmleri parlak ışıkta seyredebileceğiz

Teknoloji bugün Sharp'ın yeni cebi Aquos SH-01D gibi bazı cihazlarda Japonya'da kullanmaya başlanmış bulunuyor. Apical CEO'su Michael Tush, oyunların ve filmlerin Assertive Display sayesinde yepyeni bir deneyim olacağını söylüyor.

"İdeal olarak bir filmi seyrederken 5000'e 1 kontrast oranına ihtiyacınız vardır. iPad 1000'e 1 sağlayabilir, ancak onunla dışarı çıkarsanız kontrast oranı 20'ye 1'e düşecektir."

Tush, sorunun sadece güneş ışığı olmadığını, pencereleri olan veya parlak bir aydınlatmaya sahip odada da aynı sorunun yaşandığını söylüyor.

Assertive Display nasıl çalışıyor?

Assertive Display kapalı (üstte) ve açıkken

Assertive Display nasıl çalışıyor?

Birçok üretici, parlak ışık altında daha iyi görüntü sunmak için ekran parlaklığını otomatik olarak artırmaya güveniyor. Ancak bu çok etkili bir yöntem değil ve pile büyük bir yük getiriyor.

Asstertive Display ise video akışındaki her pikselin kontrast oranını çok düşük bir gecikme süresiyle ayarlıyor. Teknoloji insan gözünün çalışma mantığını temel alıyor ve pikseller, pile yük getirmeden daha görünür olacak şekilde ayarlanıyor.

Sonuç olarak çok daha düşük güç tüketiminde (yüzde 50'ye kadar) daha iyi bir izleme deneyimi sağlanıyor. Güneş altında parlaklığın en üst düzeye alınmasına ise gerek kalmıyor.

Tusch, parlaklık veya ekranın gücü üzerinde hiçbir değişiklik yapmadıklarını, kontrast oranını düzenlemek üzere sadece pikselleri ayarladıklarını söylüyor.

Mobil cihaz üreticileri, bu sorunun üstesinden gelebilmek için kendi çözümlerini üretmeye çalışıyorlar. Örnekler arasında ekranlarında daha iyi siyahlar sağlayabilmek için büyük yatırımlar, ekrana eklenen anti-yansıtma kaplamaları var.

Tusch ise Assertive Display ile "gerçektekinden 100 kat daha fazla kontrastı simüle edebildiklerini" söylüyor ve ekliyor: "bunu ekran gücü yerine video işleme ile yapıyoruz."

Yani Assertive Display'in amacı, siz farkında olmadan kontrast oranını ayarlamak. Bulunduğunuz konumdaki aydınlatma koşulları ise her zamanki gibi cihazınız üzerindeki küçük ışık sensörleri ile yapılıyor.

Assertive Display'i ayarlamak için herhangi bir düğme vs. bulunmuyor. Sürekli çalışan teknoloji, kontrast oranını otomatik olarak ayarlıyor.

Peki Assertive Display'i ne zaman kullanacağız?

Peki Assertive Display'i ne zaman kullanacağız?

Tush, Assertive Display'i kullanan telefonların 2013 sonbaharında Avrupa'ya geleceğini söylüyor. Tush, hangi üreticilerin teknolojiden faydalanacağını söylmese de Apple'ın ve Android'li cihazların onu kullanacağı anlaşılıyor.

Apical'ın önündeki en önemli engel ise tasarım sürecinin lisanslama nedenleriyle yavaş işlemesi. Ancak Apical, bu sorunu teknolojiyi yazılımsal olarak sunarak aşmayı düşünüyor. Böylece bir güncelleme ile telefonumuz Assertive Display destekli hale gelebilecek.

Bu iş için HSA Foundation'a katılan Apical, aralarında Samsung'un da bulunduğu güçlü bir birliğe katılmış bulunuyor. Tush, Assertive Display'e endüstrinin şimdiye kadarki tepkisinin çok olumlu olduğunu ve birçok cep üreticisinin teknolojiyi görüdüğünü söylüyor: "Neredeyse tüm şirketler onu gördü ve istedi."

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Bravia ekranlara gerek yok çünkü hala gün ışığında daha parlak ekran teknolojisi yok.Sharp Aguos SH 01D bile Sony Bravia ekran karşısında yenik durumda.YouTube den Xperia S ile Sharp ın yeni telefonu karşılaştırılmış.Sonuç belli.

Nokia 700 de bunun gibi bişi zaten var. Ekran ısık zaman asımı geldiginde önce parlaklık azalıyor(görünürlük baya azalıyor) sonra ekrandaki renkler koyulaşarak daha görünür hale geliyor. Başta olay yavaş gerçekleştiginden telefonun renkleriyle ilgili bi sorun sanmıştım. Güncellemeden sonra hızlandı ve anlamıyorsunuz bile. Akıllı bi çözüm.

Ekran konusunda bir devrim olacaksa bunu japan display yapacaktır

sony'nin xperia p'de kullandığı whitemagic teknolojisi var çok güzel.

Adamlar iPad'de Arkham City oynuyorlar :D

Sony'nşn 600-700 liralık telefonları bile güneş altında çok rahat kullanılabiliyor...Şahsen çok ta gerekli değil

Ya ben insanları anlayamıyorum.güneşin altında ne işiniz var peki hele şu tabletlerini plajda,sahilde kullanan görgüsüzler yokmu adamı her çeşit cihazdan soğuttunuz bee.sanki büyük sorun çıkma güneşe hastamasınız.geç gölgeye hangi akla hizmet o sıcakda güneşin altındasınki.denize girerken'de bari yanına alda tam olsun.

Samsung güneş ışığında kullanılabiliyor zaten.

lg'nin nova ekranlarını da unutmamak lazım

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play