Cepte 72 GPU devri: İşte Tegra 4'lü ilk cep!

Nvidia'nın yeni Tegra 4 platformunu kullanan ilk cepler Temmuz'da geliyor. Peki ama hangi devden?

Cepte 72 GPU devri: İşte Tegra 4'lü ilk cep haberi

Çin'in önde gelen cep telefonu üreticilerinden ZTE firmasından yapılan açıklamaya göre, Nvidia'nın üzerinde 72 adet GPU çekirdeği bulunan dört çekirdekli Tegra 4 platformunu kullanan ilk modeller Temmuz ayına doğru piyasaya sürülecek. ZTE, merakla beklenen Tegra 4 platformunu kullanacağını açıklayan ilk üretici oldu. Geçtiğimiz ay yapılan CES 2013 fuarında tanıtılan Tegra 4 müthiş bir heyecan yaratmış ancak şimdiye kadar hiçbir cep telefonu üreticisi platformu kullanacağını açıklamamıştı.

Dört çekirdekli ARM Cortex-A15 CPU'ya sahip olan Tegra 4, öncülü Tegra 3'le kıyaslandığında performans açısından çok büyük yenilikler getirmese de, yüzde 45'e varan oranlarda enerji tasarrufu sağlıyor. İşlemcide bulunan beşinci bir çekirdek, normal kullanım yükünü üzerine alırken, ciddi güç gerektiren işlemler sırasında diğer çekirdekler devreye giriyor.

Ender Duman

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

artık canımız sıkıldıkça çıtlarız o çekirdekleri.

PC içinde böylesini yapsanıza :)

72 çekirdeğin hepsi GPU değil bölüm bölüm ve farklı görevleri var farklı bölümler okuyucuların akıllarını karıştırmayın.

Her çıkan işlemci için daha az enerji harcıyor diyorlar. Bu durum kullanıcıya yansımıyo nedense tellerin sarj dayanma süreleri hep aynı.

Çekirdekten başka bişey gelişmiyor ki birazda pilleri ve tasarımları geliştirseler

Kuş fırlatmak için biraz fazla değil mi bu kadar işlem gücü. Sanki herkes telefondan nasa icin bilimsel araştırma yapıyor.

@23 Şub 2013 23:04 sen iphone 'unu al angry birds oyna, biz android'le tv de crysis kalitesi fps ler oynarız :)

2 çekirdekli CPU ve 4 çekirdekli GPU'lu A6X'i (iPad 4'ün işlemcisi) web sayfası açarken geçebilmek için 4 çekirdekli CPU ve 72 çekirdekli GPU ancak yetiyor. Şaka gibi. İnanmayan Tegra4'ün tanıtımını izlesin.

@24 Şub 2013 00:40 o 72 çekirdek direkt çekirdek değil cuda işlem birimi.aynı şey değil araştır yoksa o adamlar düşünemediğinden mi.te allahım akla bak..

@24 Şub 2013 23:38 Asıl sen biraz araştır. Mesela Nvidia'nın web sitesini oku derim. Cuda paralel mimarinin adıdır. 72 çekirdek öyle ya da böyle gerçek birer çekirdektir.

saydın mı la:)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir