10 pratik ipucu: Cep telefonu ile fotoğraf

Yanınızda fotoğraf makinesi yoksa, cep telefonu kamerasıyla da düzgün fotoğraflar çekebilirsiniz.

İPUCU 3: Daha fazla alan

İPUCU 3: Daha fazla alan
Çekim kalitesini düşürerek bellek alanına daha fazla fotoğraf kaydedebilirsiniz.

Yeni nesil cep telefonlarının büyük çoğunluğu artık dahili belleklerle geliyor ve hatta harici bellek üniteleri ile de desteklenebiliyor. Ama eski makinelerde fotoğrafların kapladığı alanı da hesaba katmalısınız: Eğer cep telefonunuzun fotoğraf ve video işlevlerini cömertçe kullanırsanız, telefonunuzun hafızasını kısa zamanda doldurursunuz. Bu alan sorunu özellikle tatillerde kendini gösterir ve cep telefonunuzun tatilinizin ikinci günü sizi yarı yolda bırakmasına neden olur.

Telefon belleğinin aktarılması: Eğer telefonunuza Memory Stick, MMC veya Mini-SD gibi bir harici bellek ünitesi takılabiliyorsa, bu alan genellikle belgelerin tutulacağı yer olarak belirlenmiştir. Eğer kartınız dolarsa ayarlardan telefonunuzun bütünleşik hafızasını saklama klasörü olarak seçebilirsiniz. Bu şekilde telefonunuzun modeline göre 64 MB gibi bir depolama alanı elde edebilirsiniz.

Fotoğraf kalitesini düşürmek: Bütün cep telefonları fotoğrafları JPEG biçiminde kaydeder. Alandan kazanmak için sıkıştırma oranını değiştirdiğinizde fotoğrafınızda da bozulmalar başlayacağını önceden bilmelisiniz. Aşırı detaylı motifler içermeyen manzaralar gibi çekimlerden önce sıkıştırma oranını fotoğraflarınızın görüntüsünü bozmadan yükseltme şansınız var. Eğer tatiliniz boyunca genelde manzara fotoğrafları çekecekseniz, JPEG kalite ayarını "Normal" seçeneğine getirmenizi öneririz.

Daha küçük fotoğraflar: Bütün kameralı cep telefonlarında algılayıcı çözünürlüğünü düşürerek bellek alanından kazanabilirsiniz. Ama 160 × 120 gibi bir çözünürlükteki fotoğraflar sadece cep telefonu ekranınızda güzel görünür ve ancak MMS ile arkadaşlarınıza gönderebilirsiniz. 640 × 480 bir internet sitesine koyacağınız fotoğraflar için veya e-posta ile arkadaşlarınıza göndermek için yeterlidir. Ama eğer fotoğraflarınızı basmak veya profesyonel bir fotoğrafçıda bastırmak istiyorsanız, mutlaka en yüksek çözünürlükte, örneğin 1.632 × 1.224 piksel çözünürlüğünde çekim yapmalısınız.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Sony Ericsson w810i kullanıyorum ve fotoğraf çekim kalitesinden oldukça memnunum özellikle auto-focus özelliğinin olması çok önemli :)

2 yıl önce aldım ve hala Samsung D600 kullanmaktayım. Ve tatmin edici şekilde fotoğraf ve video çekimi yapıyor. Uzun bir zaman daha değiştirmeyi düşünmüyorum. Özellikle açık alanda yaptığım çekimler orta sınıf bir fotoğraf makinasını aratmıyor. Telefonumu seviyorum :))

K750i nin flashı çok kuvvetli

N82 kullanıyorum; benim için fotograf zevkini ve tanımını ikiye ayırdı.. N82 den öncesi ve sonrası...
Sonrası mı?? Tabi ki mükemmel...

NOKIA 6500 SLİDE KULANIYORUM 3 AYDIR.BİNBİR İNCELEME SONUCUNDA ALDIM BU TELEFONU... AMA DEĞDİ. GÖRÜNTÜ KALİTESİ HARİKA DİYEBİLİRİM. HATTA FOTOGRAFLARI BİLGİSAYARA ATTIĞIMDA KALİTEYİ DAHA DA BELİRGİN HİSSEDİYORUM...... YİNE DE UNUTMAYALIM Kİ FOTO MAKİNELERİ FOTO ÇEKMEK İÇİNDİR,TELEFONLAR KONUŞMAK İÇİN:) AMA BENİM TELEFONUM YİNE DE BEKLENENDEN İYİ.. İYİ Bİ GÖRÜNTÜ İÇİN İSE 2,15 YADA 3 PİXEL BENCE YETERLİ..

Sony Ericson K770 i ile 3 Mp ve Autofocus ,Bence Hatira fotograflari icin yeterli bir kalite...Bir Cep telefonundan harika görüntüler,ayrica cesitli ayar imkanlari..Kisaca Makinamin olmadigi ortamlarda ,alternatif ama vidyo cekimlerinde görüntü kalitesinden tatmin degilim...

bence en ii fotoları, sony ericcsonk750;samsung u600;nokıa n95; sonyericcson k790, nokıa 6500

bende u600 var gayet iyi fotoğraf çekiyor ama ışık yetirliyse

bende N95 var. fotoğraf telefon ekranında süper gözüküyor ama bilgisayara atınca o kadarda süper olmadığı anlaşılıyor.
eğer işiniz fotoğrafsa bi fotoğraf makinası alın cep telefonu fotoğraf makinasının yerini alamaz

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir