10 pratik ipucu: Cep telefonu ile fotoğraf

Yanınızda fotoğraf makinesi yoksa, cep telefonu kamerasıyla da düzgün fotoğraflar çekebilirsiniz.

İPUCU 4: Kendi kendine portre çekmek

İPUCU 4: Kendi kendine portre çekmek
Sony Ericsson K610i'de objektifin hemen altındaki yuvarlak aynacık kendinizi kadraja en güzel şekilde oturtmanızı sağlıyor.

Artık cep telefonu kameralarıyla kendi kendinize portre çekmek hem zevkli hem de kolay. Bu sayede cep telefonunda fotoğraflı bir kartvizit oluşturabilir ve arkadaşlarınıza gönderebilirsiniz. Bunun için artık çoğu cep telefonu kamerasında bulunan (gerçek makinelerde olduğu gibi) ve kamera menüsünden ulaşılabilen zamanlı çekim modunu kullanabilir veya ayna yöntemini kullanarak kendi kendinize portre fotoğrafınızı çekebilirsiniz.

Ayna kullanmak: Çekim yaparken objektifi kendinize doğrulttuğunuzda, çoğu cep telefonunun arka yüzünde, objektifin hemen yanında bulunan ufak aynayı görebilirsiniz. Bu ayna sayesinde portrenizin kadraja doğru oturup oturmadığını kontrol edebilirsiniz.

Zamanı belirleyin: Bazı cep telefonlarında, örneğin Nokia'nın güncel 60 serisi akıllı telefonlarında otomatik çekimi farklı zamanlara (10, 20 veya 30 saniye) ayarlamanız mümkün. Diğer modellerde bu seçim on saniye ile sınırlı. Bu zaman ayarını kamera menüsünde bulabilirsiniz. Ancak bilmeniz gereken, bu otomatik çekim modunun sadece bir çekim için etkinleştiği ve çekimden sonra kameranızın tekrar normal moda döndüğü.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Sony Ericsson w810i kullanıyorum ve fotoğraf çekim kalitesinden oldukça memnunum özellikle auto-focus özelliğinin olması çok önemli :)

2 yıl önce aldım ve hala Samsung D600 kullanmaktayım. Ve tatmin edici şekilde fotoğraf ve video çekimi yapıyor. Uzun bir zaman daha değiştirmeyi düşünmüyorum. Özellikle açık alanda yaptığım çekimler orta sınıf bir fotoğraf makinasını aratmıyor. Telefonumu seviyorum :))

K750i nin flashı çok kuvvetli

N82 kullanıyorum; benim için fotograf zevkini ve tanımını ikiye ayırdı.. N82 den öncesi ve sonrası...
Sonrası mı?? Tabi ki mükemmel...

NOKIA 6500 SLİDE KULANIYORUM 3 AYDIR.BİNBİR İNCELEME SONUCUNDA ALDIM BU TELEFONU... AMA DEĞDİ. GÖRÜNTÜ KALİTESİ HARİKA DİYEBİLİRİM. HATTA FOTOGRAFLARI BİLGİSAYARA ATTIĞIMDA KALİTEYİ DAHA DA BELİRGİN HİSSEDİYORUM...... YİNE DE UNUTMAYALIM Kİ FOTO MAKİNELERİ FOTO ÇEKMEK İÇİNDİR,TELEFONLAR KONUŞMAK İÇİN:) AMA BENİM TELEFONUM YİNE DE BEKLENENDEN İYİ.. İYİ Bİ GÖRÜNTÜ İÇİN İSE 2,15 YADA 3 PİXEL BENCE YETERLİ..

Sony Ericson K770 i ile 3 Mp ve Autofocus ,Bence Hatira fotograflari icin yeterli bir kalite...Bir Cep telefonundan harika görüntüler,ayrica cesitli ayar imkanlari..Kisaca Makinamin olmadigi ortamlarda ,alternatif ama vidyo cekimlerinde görüntü kalitesinden tatmin degilim...

bence en ii fotoları, sony ericcsonk750;samsung u600;nokıa n95; sonyericcson k790, nokıa 6500

bende u600 var gayet iyi fotoğraf çekiyor ama ışık yetirliyse

bende N95 var. fotoğraf telefon ekranında süper gözüküyor ama bilgisayara atınca o kadarda süper olmadığı anlaşılıyor.
eğer işiniz fotoğrafsa bi fotoğraf makinası alın cep telefonu fotoğraf makinasının yerini alamaz

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir