CERN'den sızan bir bilgi ortalığı karıştırdı

Bu sefer sızan Windows ya da Office değil: İşte CERN'deki dev deneyden sızan heyecan verici notlar!

  • Ümit Öncel
CERN'den sızan bilgi bilim dünyasını karıştırdı
Higgs Bozonu bulundu mu?

CERN'in 2008 yılında başladığı büyük ses getiren deney amacına ulaşmış olabilir. Evrenin sırrını çözmeyi hedefleyen ve tam 10 milyar dolara mal olan deneyin sonuçları ile ilgili henüz dışarı çok az bilgi çıktı. Ama 21 Nisan Perşembe günü internete sızan bir bilgi CERN'in aradığı ve "Tanrı Parçacıcığı" olarak da bilinen Higgs Bozonu'nun bulunmuş olabileceğini ortaya koyuyor.

21 Nisan'da matematikçi Peter Woit'un internetteki blog'una yapılan isimsiz bir yorum CERN'in içi yazışmalarında Higgs Bozonu'nun bulunduğunu iddia ediyor. Dünya çağında bilim dünyasında büyük ses getiren yorum üzerine sızdırılan bilgileri araştıran bilim adamları henüz kesin bir karara varamadılar. Bu bilgilerde ortaya atılan rakamları inceleyen uzmanlar, bu bilgilerin aranan parçacığa ait kütle gibi bazı özelliklerin uyumlu olduğu fakat üretim oranının beklenenden çok yüksek çıktığının altını çiziyorlar.

Bu yorumlar, bulunanın Higgs Bozonu'nu olmadığını ispat etmese de, akıllara başka bir partikülün bulunmuş olabileceğini de getiriyor. Her ne kadar "maddenin neden kütlesi vardır" gibi teorik fiziğin cevabını bilmek için uğraştığı bir sorusunun yanıtını verecek "Tanrı Parçacığı" bulunmamış olsa bile, elde edilen verinin fizik alanında önemli gelişmeler sağlayacağı tahmin ediliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

Çok heycan verici şeyler ama bide şunu yapanlar inançlı insanlar olsa keşke:)Ayrıca melekler ve şeytanlar kitabınıda öneririm eğer böyle şeyler ilginizi çekiyosa

başlık "Bu sefer sızan Windows ya da Office değil" çok komişk olmuş, güzel başlık .D

Allah'ın sahip olduğu bilgiye mi ulaşmaya çalışıyorlar? Çok absürd bir düşünce...

Bu sefer sızan Windows ya da Office değil:
--------------------------------------------------------
AAAAAAAAAAAAAAA

Apple`ı unutmuşsunuz ki en fazla sızdırma rekoru ona aitken!

o kadar deney yapıp inceleyip araştırıp bişeyler yapıyorlarama dünyaya bi bilgi verilmiyo..var bişeyler ama söylenmiyo...

"var olan herhangi bir şey neden vardır ?" bilim bu sorunun cevabını asla veremez.

O kadar parayı yatırım olarak gözden çıkartmışlarsa zaten sonucunda ya petrol yada evrenin sırrını vardır :)

Mami4gs yazmış:
Çok heycan verici şeyler ama bide şunu yapanlar inançlı insanlar olsa keşke:)Ayrıca melekler ve şeytanlar kitabınıda öneririm eğer böyle şeyler ilginizi çekiyosa

senin gibileri özelliklemi seçip yaratıyolar yahu şaka gibi ya :))

<Çok heycan verici şeyler ama bide şunu yapanlar inançlı insanlar olsa keşke...>

inançlı olsa nolcak?
-keşke benim inancımdan olsa
senin inancından olsa nolcak?
-keşke benim meshebimden olsa
senin meshebinden olsa nolcak?
-keşke benim tarikatımdan olsa
senin tarikatından olsa nolcak?
-keşke benim cemaatimden olsa
senin cemaatinden olsa nolcak?
-keşke yapan ben olsam
sen olsan nolcak?

Bu deney icin cok para, zaman ve emek harcandi. 10 milyar dolar az para degil yani. Umarim yeni bulgular dunyayi daha guzel yapmak icin kullanilir. Turkiye'nin bu deneyle hic ilgilenmemis olmasi ise cok uzucu. Her zaman ki gibi bilim konusunda sinifta kaldik.

Mami4gs; bunu yapanlar inançlı olsa halleri arap ülkeleri gibi olur. Sana richard dawkingsin tanrı yanılgısı kitabını öneriyorum... Sadece sorgula

Boş işler bunlar, ölümlü dünya... :))

@H@ckerCesur senin gibilere çok gülüyorum yahu ne bekliyorsun bu bilim adamlarından ateistliği tescil edecek bir kanıt getirmelerinimi :) ve din sadece araplaramı gönderilmiş ? Var olan bir şeyin neden var olduğunu hangi bilimsel veri açıklayabilir ? bu soruların cevabı için bende sana Kuran-ı kerim tefsiri okumanı tavsiye ederim ayrıca cernde inançlı bilim adamlarıda var sadece sorgula...

Bulunan her ne ise bu bir diiktatörün yada diktatör kafalı bir devletin (Örnek İsrail) in eline geçmesin. Bunu alt ederler üst ederler bir silaha çevirirler. Aradıkları da bu zaten. Kimse de olmayan güç.

bing bang teki "sıfır hacim" denilen şey yoktan var olma dır
bulunan bütün sonuçlar Allah ın varlığını kanıtlıyor.
bu kadar Komplex olan canlı yapılar nasıl olurda kendiliğinden oluşur. bu deneyin sonuçlarıda "O" nu gösteriyor.

chip'in şu bilim ile ilgili haberlerine bayılıyorum, daha doğrusu böyle haberlerin yorumlarına, hemen biri fırlıyor ordan din allah yallah diye xD

bir şeye dikkat ettim, ne zaman bilimle ilgili bir haber olsa hemen altında dini içerikli kitap vs. reklamı çıkıyor?
mesela kitap reklamı görüyorum şu an... kuranı kerimin çözümüymüş... kuranı kerimin çözümü nedir yahu, hani kuran herkes için en kolay anlaşılabilecek, açık ve sade bir kitap değil miydi? ama yoooook, etrafta bu kadar cahil tip olmasaydı din simsarları nasıl iş yapardı dimi?

Ziyaretçi yazmış:
bir şeye dikkat ettim, ne zaman bilimle ilgili bir haber olsa hemen altında dini içerikli kitap vs. reklamı çıkıyor?
mesela kitap reklamı görüyorum şu an... kuranı kerimin çözümüymüş... kuranı kerimin çözümü nedir yahu, hani kuran herkes için en kolay anlaşılabilecek, açık ve sade bir kitap değil miydi? ama yoooook, etrafta bu kadar cahil tip olmasaydı din simsarları nasıl iş yapardı dimi?
Bugün 08:55

Eğer o reklama tıklamış olsaydın, o kitabın parasız veriliyor olduğunuda görürdün.

ben parayla satılıyor demedim ki zaten, siz reklama tıkladığınıza göre reklam sizin üzerinizde işe yaramış demek ki ve adam "amacına ulaşmış" (her ne ise artık amacı?), yani artık bu noktadan sonra adam size kitabını bedava vermiş veya satmış ne fark eder ki? anlatabildim mi?

@ ScienceNET
Alıntı:
"Allah'ın sahip olduğu bilgiye mi ulaşmaya çalışıyorlar? Çok absürd bir düşünce..."

Neden bizlere ilim/bilim/irfan Çin'de dahi olsa gidip onu öğrenmemiz öğütlenmiyor mu? Buna uymamak absürd olurdu.

İslam dini ile tanışmamış belki inançlı belki inançsız kimselerin dahi Yaradan'a kendi imkanlarıyla ulaşma çabasını takdir ederim sadece. Keşke aramızdaki Müslüman'ız diye geçinenler de onlar kadar çalışsa; onlar kadar emek verse hayata ve insanlığa. İsterse adını da "Tanrı Parçacığı" koysunlar ben icraate bakarım ismine değil.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play