Yüzyılın deneyinde Türk bilim adamları da var

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nde yapılacak yüzyılın deneyinde Türk bilim adamları da var.

Fizik bilimde kırılma noktasındayız

Fizik bilimde kırılma noktasındayız
CERN'de yapılacak büyük deneye Türk bilimadamları da destek veriyor.

Büyük patlamayı resmedecek deney sonrasında çok mikro düzeyde bir maddenin oluşacağını, çarpışma olduğu zaman "Büyük Patlama"da olduğu gibi etrafa parçacıkların saçılacağını kaydeden Prof. Dr. Subaşı, şunları anlattı: "ALICE deneyinde, ALICE detektör sisteminin merkezinde bu patlama olacak. Detektör sistemi, 16-20 metre çapında binlerce ton ağırlığında dev bir sistem. Detektörler soğan kabuğu gibi, biri diğerini sarmalayacak şekilde kat kat yapılmış, her biri çeşitli parçacıkları tanımlayacak yetenekte. Diğer bir deyişle, patlamadan yani çarpışmalardan çıkan parçacıklar ne kadar yüksek enerjide olurlarsa olsunlar bu detektörlerin içinde geçerken mutlaka bir iz bırakacaklar, yani, kendilerini ifşa edecekler. Proton 'eriyip' kuark ve gluonların serbest kaldığını, ortama çıkacak 'acayip parçacıkları' detektörlerde bıraktıkları izlerden tanımlayarak öğreneceğiz.. Ve diyeceğiz ki, 'evet, kuark vardır'. Eğer tersi olursa bildiğimiz şeylerin doğru olmadığını anlayacağız. Yani, fizikte tam kırılma noktası diyebileceğimiz bir noktadayız."


İlk deney Haziran'da başlayacak
Prof. Dr. Subaşı, evrenin sırlarını ortaya koyacak deneylerden ilkinin ALICE olduğunu, bu deneyde önce protonların ardından ağır kurşun iyonlarının birbiriyle çarpıştırılacağını söyledi.
Protonların çarpıştırılacağı deneyin ilk kısmının bu yaz başlamadan gerçekleşeceğini ifade eden Prof. Dr. Subaşı, "Aksilikler çıkıyor, onların çözümüne gidiliyor ama şu anda bize söylenen tarih, 2008 yılı Haziran ayı. CERN Başkanı'nın ifadesine göre, herhangi bir sorun yok, deney başlatılacak."


İnternetten sonra "GRID"
CERN'de bu işler yapılırken büyük teknolojik gelişmelerin de yapıldığını, örneğin, günlük yaşantının artık vazgeçilmez bir parçası olan Web'in (www) CERN tarafından oluşturulduğunu belirten Subaşı, "Şimdi 'Grid' diye bir sistem geliştiriliyor. Grid sistemi ile dünya üzerindeki mevcut pek çok laboratuvardaki bilgisayarları tek bir bilgisayardan (PC) kullanma olanağı sağlanacak" dedi.

Subaşı, binlerce bilgisayarın aynı anda çalıştırılmasıyla çok daha çabuk işlem yapılmasının sağlanacağını, halen CERN içinde çalışan lokal bir Grid ağının kurulduğunu ve bütün makinelerin aynı anda kullanabildiğini bildirdi.
En güçlü tek bir bilgisayarla 100 günde yapılacak hesaplamaların Grid sayesinde birkaç saniye içinde yapılabileceğine dikkat çeken Metin Subaşı, şunları kaydetti: "Bunun bir örneği, tıp alanında gerçekleştirildi. Avean Gribi'ne sebep olan virüslerin tanımlanması için pek çok laboratuvarda incelenmesi gerekiyordu. Grid oluşturuldu. Dünyaca ünlü 6 önemli laboratuvarda 300 binden fazla insan kanı örnekleri 2 saat içinde analizden geçirilerek sonuç alındı. Eğer biz Grid'i, Türkiye'den kullanma olanağını bulursak ki bu konuda çalışmalar başlamış durumda, deneylerde üretilecek verileri kullanıp analiz ve hesaplama yapmak için İsviçre'ye, CERN'e gitmemize de gerek kalmayacak."


AA

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

İleride yapacağım meslekle pek ilgili olmasa da bu CERN i yakından takip ediyorum en azından internete sızan tüm gelişmeleri inceliyorum, gerçekten doğanın kanunlarını belki de baştan yaratacak bir bilimsel deney olacak. Chip'e de çok teşekkürler gerçekten bu konuyla ilgileniyolar. Halkımızın bilimin gücüne kayıtsız kalmaması için çok çaba sarfediyolar.

İlginçtir ki tam üye olmak için veremediğimiz 15-20 Milyon $'ı ihracattan 1 saatte kazanıyoruz :)

deney sırasında bi hata olursa çernobilden daha kötü olur kara delik açılır resmen

TÜRK GENÇLİĞİ ÇOK ZEKİ SADECE NEYİN NASIL OLDUĞUNU GÖSTER SABİT BİLGİ İLE KALMAZ ONU GELİŞTİRİR

Bir kere doğanın kanunu diye birşey yoktur.buna açıklık getirelim.Ancak ve ancak ALLAH kurallar koyar.bunada kalkıp doğanın kanunu demeyelim lütfen.Öncelikle CERN müthiş bir araştırma geliştirme merkezi..takip etmeye çalışıyorum.Ama daha çok gerideler.Daha bir canlıyı bile ışınlamayı başaramadılar.Ayrıca bir sürü bilgisayara ihtiyaç duyuyorlar halbuki teknolojinin sonu varmıdır bilmem ama çok ileri düzey sistemler kuramzmı bunlar??Tabiki kurulur ama nasıl olacak tabiki de araştırmalarla biraz daha bilgisayar parçaları üzerine araştırma yapıpta daha yeni teknolojiler geliştirseler bu kadar bilgisayar kullanmak zorunda kalmayacaklar.

doğanın kanunu yoktur lafını neye dayandırıyorsunuz ve siz kim olarak buna açıklık getiriyorsunuz. gerçekten çok ama çok gülünç. bilimin nasıl işlediğini ve düşünce yolunun ilkelerini bilmeyen insanların bu tür konularda yorum yapması komik sonuçlar doğuruyor. eminim, az ya da çok, eğitim görmüş bir insansınız. bunca zaman size doğanın kanunları öğretildi, bunları bu zamana kadar göz ardı etmiş olamazsınız. bu sebepten lütfen bir kez daha düşünün, bazı konuları yorumlarken dogmatik bakış açınızdan kurtulup aklınızı kullanın. sizin bakış açınızdaki insanlarla dolu olduğu için bu ülke maalesef 20 milyon dolar bile ayıramıyoruz bu denli büyük bilimsel çalışmalara. saygılar...

Bence bu deney saçmalık tamam belki herşey yolunda giderse birçok şey öğreneceğiz ama eğer gitmezse dünya yok olacak.Bence bu deney için dünyayı riske atmaya deymez.Biri buna dur desin!

BENCEDE BU DENEYDE HERHES DİKKATLİ OLMALI YADA HİÇ İNCELENMEMELİ ZATEN AZON TABAKASI DELİNMİŞ BİDE O PATLARSA HİÇ KALDIRAMAYIZ

Hepimiz ölüceeeeeeeeeeezzz :))

Alice deney grubu böyle Umbrella Corp. ile alakası yoktur değil mi. :D

arkadaslar sakin oln yav bunu ypn adm bşilrn ters gttinde oluceni blio ztn ole bi durumda yok lutfen olabilirleri gercek yapmayalım bekleyelim ve görelim

Bence bu deney basarıyla gecer ve herkes senelerını vermıs ordakı bılım adamlarına destegını fazlasıyla verırler.cunku onlar olmasa suan kullandıgımız cogu sey olmazdı.bu deneyın hayatımıza katacagı bırcok sey olacagına ınanıyorum.korkulcak bıseyyy yok bana gore.

OFFFFFFFFFFFFF NEDEN KISA YAZMADINIZKİ

Arkadaşlar yanlış anlamayın yazacaklarımı. ilk suyla çalışan arabayı biz buluyoruz japonlar calıyor. DENİZ YOSUNUYLA ÇALIŞAN ARABAYI ilk biz buluyoruz amerika önümüze çıkıyor. SONSUZ enerjiyi biz TÜRK'ler buluyoruz fakat amerika Bilim adamımızı yere indiriyor. yaa bir düşünün atomların yörüngeleriyle oylamak ne demek? zaten amerika bizlerin böyle bir çalışma yaptığını biliyordu.ARKADAŞLAR bilim adamımız bu projeyi bitirmişti ve öldürüldü şimdi. Şimdi amerikanın elinde bu proje ve piyasaya ne zaman süreceğini düşünüyor.bir kaç yıl sonra çıkarsa şaşmayın. yaa anlamıyorum bizim kafamız çok çalışıyor fakat dış tehditlere bir DUR diyemiyoruz. Arkadaş neden korkuyorsun? zaten dünyada güçlü komandoları eğiten ülke sensin.Fakat bizim ege kıyılarındaki o kadar değerli madenleri çıkartmaya korkuyorsun.

bence en güzel şirket umbrella corporation şirketi:D:D

RAHMETLİ PROF. DR. ENGİN ARIK VE 5 ARKADAŞI CERN İLE İLGİLİ BULUŞ YAPTILAR. AÇIKLAYAMADAN ŞÜPHELİ UÇAK KAZASINDA VEFAT ETTİLER. O BİLGİLER CERN PROJESİNDE ÇALIŞAN DİĞER BİLİM ADAMLARINA AKTARILDI. ORTADA TÜRKİYENİN ADI YOK. CERN SÜPER GÜÇ OLACAK ÜLKELER ÇİN VE HİNDİSTAN BELİRLENDİ. CİDDİ HAKSIZLIK VAR. BİZ İSE ÜYE OLMAK İÇİN UĞRAŞIYORUZ. PROF. DR. ENGİN ARIK VE EKİBİNİN CERN İLE İLGİLİ BULUŞUNUN ÜSTÜNE HANGİ ÜLKE OTURDU? TÜRKİYENİN ZİRVESİNDEKİLER CERN ÖNEMİNİN FARKINDAMI

off neden kısa yazmadınız bu uzunluk ne be !!

bilgileriniz çok net teşekürler

hiç birşey belli değil türkiyede hangi bilim adamı cernde araştırma yapıyor diyoruz siz çıkarıyorsunuz çok saçma

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir