CERN, "Güç"ün varlığını ispat etti!

Ciddi deneylere imza atan Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nden müthiş 1 Nisan şakası...

CERN, "Güç"ün varlığını ispat etti!

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nda çalışan araştırmacılar, hızlandırıcıyı 13 TeV enerji kapasitesinde çalıştırmaya başladıktan sonra "evrenin temel yapısı" hakkında yeni bilgiler edinmeye başladılar.

Temel güçler olan baskın kuvvet, zayıf kuvvet, elektromanyetik kuvvet ve yerçekimi, geçen yıllar içinde belgelere dökülmüş ve deneylerle doğrulanmıştı. Şimdi ise CERN, bugün yaptığı duyuruyla "Güç"ün varlığına dair ilk açık kanıtı bulduğunu açıkladı. CERN teorisyeni Ben Kenobi, "parçacık fizikçisine gücünü veren Güç'tür" dedi ve şunları ekledi: "(Kuvvet) yaşayan her şeyi çevreleyen bir enerji alanıdır. Bizi sarar ve içimize işler; galaksiyi bir arada tutar."

Araştırmacılar, Gücün nasıl ortaya çıktığı konusunda henüz kararsızlar ancak laboratuvardaki öğrenciler ve profesörler, onun gücünden faydalanmaya çoktan başlamış durumdalar. Pratik uygulamalar arasında uzun mesafeli iletişim, akılları etkileme ve bataklıktaki ağır nesneleri kaldırmak var.

Kenobi'nin çığır açan, deneylerin Avrupa'da gerçekleştirilmesi gerektiğini savunan "Güç, AB'yle birlikte olsun" adlı raporu, CERN veri merkezine kurulacak düzinelerce yeni R2 biriminin CERN konseyi tarafından finanse edilmesini istiyor. Bu küçük robotlar, araştırmacıların laboratuvarın son deneyinden gelen veri selini işlemesine yardımcı oluyorlar.

Konu üzerindeki araştırmalar devam ederken CERN'deki çoğu bilim adamı, Gücün bu sene uyanacağı inancındalar. Tabi bugünün 1 Nisan olduğunu da unutmamamız konusunda bizleri uyarıyorlar...

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Bu şaka iyiymiş :)

Hahaha :)

Cahiller anlamaz

@01 Nis 2015 21:41 eyyyyyyy kendini birşey sanan halk düşmanı. Milli iradeyi beğenmiyor musun? (Darth Sidious)

"kuvvet" değil de "güç" diye çevirseydiniz star wars a gönderme yapıldığını daha rahat anlayabilirdik.

May the Force be with ...(EU) // Star Wars

anlamayanlar için obi wan kenobi diyim.

may the force be with you

Sırf bu geyikçiler yüzünden, bir devlet başka devlete 1 nisanda savaş açsa, millet savaşa girdik der diye duyurur, duyan herkes arkasıyla güler... pagan inanışların abuk kültürü işte :)

alt başlığa "müthiş 1 nisan şakası" diye ekleyen arkadaşı tebrik ediyorum, haberin olayını bitirmiş (:

Aman ne şaka...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir