CES 2008: Intel'den yeni mobil işlemciler

Intel CES'te yeni seri laptop işlemcileri ve iki yeni mobil platform tanıtmak istiyor...

  • Halil Mollaoğlu

Intel, Consumer Electronic Show'da (Tüketici Elektroniği Fuarı) yeni seri laptop işlemcileri ve iki yeni mobil platform tanıtmak istiyor.

7 Ocak ile 10 Ocak arası Las Vegas'ta gerçekleştirilecek olan fuarda Intel'in ilk 45 nm işlemcilerini (kod adı: Penryn) gözler önüne sereceği bekleniyor. Bu modeller arasında Core 2 Duo T8100 (2,1 GHz), T8300, T9300, T9500 ve Core 2 Extreme X9000 (2,8 GHz) var.

Buna ek olarak Intel şefi Paul Otellini iki mobil platform sunacak. Bu platformlar yeni Penryn işlemcileri, nihai 802.11n standardı için WiFi modülünü ve yapım aşamasında bulunan WiMax (50 kilometreye kadar ulaşım uzaklığı) ağını içerecek. Montevina platformu ile Intel ultra mobil PC'ler (UMPC) ve internet cihazları sunmak istiyor. İlk PC'ler Asus, BenQ ve Lenovo'dan gelecek.

CHIP Online'ın Yorumu:
Penryn işlemciler tam olarak nelere kadir olduklarını ancak laptoplarda gösterebilirler. Bu üretim süreci ve gelişmiş enerji tasarrufu teknikleri sayesinde hem fazla performans sunan hem de uzun süre açık kalabilen PC'ler sunulabilecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

le sürümlerini merak ediyorum ne kadar cimri olacaklar?


nihai 802.11n standardı için WiFi modülünü ve yapım aşamasında bulunan WiMax (50 kilometreye kadar ulaşım uzaklığı) ağını içerecek.

Yukarıdaki cümle doğrumu 50 kilometre yoksa yazım hatasımı var, 50 km çok büyük bir atlama değilmi pazarlama stratejisi gereği bunun adım adım yapılması gerekmezmiydi.

intelin zaten iyi işlemcileri var fakat amd içinde bi önlem alması lazım

OBA yazmış: (03.01.2008 07:59:30)

le sürümlerini merak ediyorum ne kadar cimri olacaklar?

İlahı OBA yine güldürdün beni.. Cimriymis.. :)

WiMax bir kablosuz ağ standardıdır ve şehir içi 3 düz alanda 50 km kadar kapsama alanı vardır . . . şu an ülkemizde de WiMax testleri yapılmaktadır umarım kısa sürede de geçeriz artık çünkü uzun zamandır bekliyorum . . .

ürün ler iyi wimax ta extra bakalım tasarufraki cimrilikleri ürün piyasaya çıkınca belli olacak batarya kullanımı nasıl olacak

bu teknolojinin geleceğini daha önceden duymuştum. hatta bunun hakkında gerçek olup olmadığını bilmediğim bir olay da var. intel bu teknolojiyi 'everestin tepesine bu bilgisayarı götürürseniz internete bağlanabilirsiniz' şeklinde tanıtmıştı. bunu duyan amd firması inteli yalan beyan vermekten dolayı mahkemeye vermiş. intel'de mahkeme heyetini everestin tepesine kadar çıkartıp bilgisayarı internete bağlamış. bir amd seven olarak bu hikayeye inanmak istemem çünkü bu olay çok büyük bir başarı ve amd'nin de birşeyler yapıp geçmesi lazım. çirkeflikle pek bir yere gidilmez... çınar

wimax gelince bu baglantıda 50 mt geyii bitecek bi laptop bi dagıtıcı bütün şehirde internete gir evde işte istedigin heryerde süper

herşey iyi güzel ama bu kadar mesafe içi güçlü verici standardı gerekir ve çokça kullanılacağından dolayı da radyasyon unsuru göz önünde bulundurulmalı. Herşeyi başı sağlık

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play