CES 2013'deki tabletlerden beklediklerimiz

Daha hızlı, daha net ve en önemlisi çok daha ucuz tablet bilgisayarlar... Bu hayal çok uzakta değil!

CES 2013'deki tabletlerden beklediklerimiz
Barnes & Noble Nook HD+

Tabletlerin son derece başarılı bir sene geçirdiğini söylememiz mümkün. Yaklaşan CES ise her zaman olduğu gibi önümüzdeki bir senenin tabletlerini şimdiden görebilmemizi sağlayacak.

Önümüzdeki ay Las Vegas'ta yapılacak olan Tüketici Elektronikleri Fuarı'nda nasıl tabletlerle karşılaşacağımızı tahmin etmek, en son raporlar ve trendlere bakarak tahmin etmek çok da zor değil.

Aynı boyutta, daha uygun fiyatlı tabletler

199 dolarlık Nexus 7 ve Kindle Fire tabletlerinden sonra diğer üreticiler, 500 dolara ortalamanın altında bir tableti satamayacaklarını anladılar. CES 2013'de ortaya çıkacak tabletlerin yine 7 ve 10 inç boyutları arasında kalmasını bekliyoruz, zira 10 inç'ten daha büyük tabletler üreticisi için önemli bir risk demek. Toshiba'nın bu sene piyasaya sürülen 13 inç'lik tableti Excite 13'ün üretimi, şirketten bir yetkiliye göre durduruldu.

Daha yüksek ekran yoğunluğu

Daha yüksek ekran yoğunluğu

iPad 4, Nexus 10 ve Nook HD, oldukça yüksek ekran çözünürlüklerine ve yoğunluğa sahipler. Bu trendin devam etmesini, daha fazla "retina" ekranlı tabletle tanışmayı bekleyebiliriz.

Daha hızlı işlemciler

Bugün en azından teoride en hızlı Android işlemcisi, Nexus 10 tablette kullanılan Exynos 5 çipi. Bu çip, çift çekirdekli olmasına rağmen diğer tüm Android tabletlerinin işlemcilerini geride bırakacak kadar iyi. Ancak bizce gerçek hayat performansında Apple'ın iPad 4'te kullandığı A6X işlemcisinden daha iyi olup olmadığı tartışılabilir. Dolayısıyla CES'de bir süredir konuşulan Tegra 4 veya A6X'e rakip olacak yeni bir işlemcinin ortaya çıkmasını bekleyebiliriz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

barnes and nobles nook color kitap okuyucuyu tavsiye ederim.. alin bir sd kart icine cyanogen mode yükleyin ve takin, cok ucuza kaliteli bir tabletiniz olsun..

editörün de dediği gibi evet bu hayal çokta uzakta değil aslında. herhangi bir büyük teknoloji mağazasına gidip oradaki satıcıya yeni çıkan Apple iPad'i görmek istiyorum derseniz size hayal kurduğunuz gerçeği somut olarak birebir göstermiş olurlar....

Samsung galaxy note 10.1 gerisi şuan hikaye..

ne yazıkki ezik android yüklenmiş plastik tabletler çok yavaş. ipad yada surface en iyisi.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir