Çeşitli ülkelerde yasaklanan 10 oyun!

Dünyanın farklı ülkelerinde, farklı zamanlarda yasaklanan, 10 efsane oyun ile tanışın!

Tarihten sansürlenen 10 oyun!
Wolfenstein 3D

Birkaç düğmeye basarak oynadığımız oyunlar, beynimizde her tür duyguyu uyandırabilme yeteneğine sahipler. Ancak bu, bazen, bazılarının hoşuna gitmeyebiliyor.

Oldukça genç bir endüstri olan oyun dünyası, son çeyrek yüzyıl içinde birçok engelle karşılaştı. Bazen belirli bir ülkede, bazen birçok yere oyunlara getirilen sansürlerin gerekçeleri, aşırı şiddetten politikaya değişebiliyor.

Bu yazımızda herhangi bir nedenle, belirli bölgelerde sansürle karşılaşan 10 oyunu bir araya getirdik.

Mortal Kombat (1992)

İçerdiği vahşet dolu sahneler sayesinde başarıya ulaşan Mortal Kombat, Avustralya, Brezilya ve Güney Kore'de politikacıları şok etmiş ve yasaklanmıştı.

Wolfenstein 3D (1992)

1992'de yayınlanan efsane oyun, çoğu tarafından "ilk FPS oyunu" olarak tanınıyor. Türün öncüsü Wolfenstein 3D'de İkinci Dünya Savaşı sırasında Wolfenstein kalesinden kaçmaya çalışan bir müttefik casusunu canlandırıyorsunuz. Oyunun Almanya'da yasaklanmasının nedeni, Nazi'lere olan ilgisi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Amerika`da Resident Evil 3 oyunu yasaklanmıştı diye biliyorum, gerekçe ise; oyunda polisler öldürülüyordu.

@03 May 2013 08:14 bu yazım 3 eksi almış, yazıma eksi veren bu 3 arkadaşın yazıma eksi vermekteki gerekçelerini merak ettim doğrusu!

@04 May 2013 07:24 siteyi liseliler basmış anlaşılan, kimsenin bilmediği bir bilgiyi paylaşmaya böyle bir tepki vermenin tek mantıklı açıklaması bu, eğer saçma yanlış birşey yazsaydım zaten bunu bana cevap vererek tepki verirlirdi, ama anca böyle eksiyi basmamı engeleyen birşey yokki gözünün üstünde kaşın var gerekçem bu varmı diyecen haha modunda davranış sergilerler. bu arkadaşlara cevabım; bir dışarı çıkın hava alın topluma karışın böyle davranışlarla toplumdan baya zamandır uzak durduğunuz belli!

Yolda yürüyen insanları ezip, farklı şekillerde öldürmenin nesi oyun zaten !!!

İlginçtir , gelişmiş ülkelerde şiddet yasaklanıyor, bizim gibi ülkelerde cinsellik... Cinsellik , adam öldürmekten daha tehlikeli galiba :)

Mortal Kombat'sız olur mu ya :)

Mortal kombattan ne istedinizz :D

Oyun yapmayı biliyor diye, hastalıklı zihinlerin gelişitirdiği oyunlar elbetteki gelişim çağındaki insanlardan uzak tutulmalıdır.

Bende red dead redemption var ve cinsellik falan filan yokk

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir