Çeviri bilimi yunus dilini çözecek!

Siz konuşun yunuslar dinlerin; onlar konuşsun siz dinleyin... İşte kulağa şaka gibi gelen bir haber.

  • Gökay Özbudak
Yunuslarla karşılıklı konuşacağız!
İnsanların sudaki en yakın dostları...

Wild Dolphin Project'in kurucusu Denise Herzing ve Atlanta'daki Georgia Teknoloji Ensitüsü'nden yapay zeka araştırmacısı Thad Starner, yunuslarla insanlar arasındaki bağı kuvvetlendirmeyi hedefliyorlar. Bunu yaparken ise iki ayrı cins arasında ortak bir dil kurmak istiyorlar.

Yunuslar yer küredeki en akıllı hayvanlar olarak düşünülüyor. Geçmişten günümüze de yunuslar ve insanlar arasında bir iletişim kurulmaya çalışılmış ancak bu iletişim hep tek taraflı olmuştu. İnsanların kullandığı bazı kelimeleri öğrenebilen ve komutlara yanıt verebilen yunuslarla iletişim, hep insanların sözleri üzerine kurulmuştu.

Araştırmacıların ortaya koymak istedikleri yeni teknik sayesinde, insanlar ve yunuslar karşılıklı konuşabilecek. Yunusların sesini algılamaya yarayan iki hidrofon ve bir led ekrana sahip olacak dalgıç, yunusların sesininin anlamını önündeki ekranda görebilecek ve klavyeyle yunuslara karşılık verebilecek. Tabi 200 kilohertz frekanslara varan yunusların seslerini ve perdelerini değiştirerek tek bir nota üzerinden uzun süreler boyunca ses çıkarabildiklerini düşünürsek bu oldukça zor bir işlem gibi görünüyor.

Araştırma bu yılın oratlarında başlayacak ancak ne kadar sürecek bilinmiyor. Hatta Herzing'in şu sözleri araştırmacıların da tam olarak neyle karşılaşacaklarını bilmediklerini gösteriyor; "Yunusların kelimeleri var mı onu bile bilmiyoruz."

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

"Yunuslar yer küredeki en akıllı hayvanlar olarak düşünülüyor. "

tamamen yanlış. insanlar da hayvanlar kategorisinin altında incelendikleri için en akıllı hayvanlar insanlardır.

:D ilsallah basarılı olurlar.

ben hayvan değilim :D

aslında şöyle bişey var ama yanlış anlamayın köpekler veya kediler deprem veya başka olayları anlıyorlarsa bizden daha akıllılardır ama şöyle bişey varki insanlar hayvan gurubundakı en akıllı canlıalr ama şunu unutmayalım hayvanlarda zekilerdir kuşbeyinli lafı önemsiz bir kelime aslında kargalar mesela kargaya taş atınız o sizi unutmaz hayatınız boyunca sizi rahatsız eder [bunu deneyin ama yapmanızı istemem :) ) bu sayede hayvanlarda üstü bir ırk

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play