Charms çubuğu gidiyor, bu işlev geliyor!

Yeni sızan bilgilere göre Windows 9, Windows 8'in bu anahtar işlevini kaldıracak, bu işlevi sunacak!

Windows Threshol'la sanal masa üstümüz olacak

Microsoft, Windows 8'den kurtulma operasyonu olarak gördüğü Windows 9'un geliştirme çalışmalarına hızla devam ediyor.

Windows 9'un kod isminin Threshold olduğu daha önce ortaya çıkmıştı. Şimdi Microsoft'tan sızan görüntüler, Windows 9'da sanal masa üstlerinin olacağın da ortaya koydu. Benzer bir özellik aslında Ubuntu ve OS X işletim sistemlerinde de bulunuyor ve Microsoft'un aynı sistemi Windows'a uyarlamak için testlere başladığı anlaşılıyor. Bunun yanında  WinBeta'nın sağladığı bilgilere göre Windows 9, Windows 8'deki Charms çubuğunu ortadan kaldırmayı planlıyor. Bunun nedeni, muhtemelen Microsoft'un uygulamaları masa üstü uygulamalarına benzer, yüzer hale getirmek istemesi.

Daha önce sanal masa üstü kullanmayanlar için şu hatırlatmayı yapmak lazım. Bu özellik, kullanıcıların çalışma yaptığı ekranların daha organize ve disiplinli görünmesine yardımcı oluyor. Ayrıca her masa üstünde farklı uygulamaları açıp, ardından uygulamalar arasında geçiş yapmak mümkün oluyor. Örneğin bir masa üstünde mail sunucunu açarken, diğer masa üstünü sadece web tarayıcısı için kullanmanız mümkün oluyor. Elbette bu yetenek özellikle küçük ekranlı laptoplar'da çalışmayı çok daha kolaylaştırıyor ve kullanıcı minik bir ekranda üst üste yığılan uygulama ikonları ve görev çubuğu ikonları çöplüğünden kurtulmuş oluyor.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

yıllardır Mac'lerde olan özellik. Bu özellik trackpad'i sevme sebebim.

Sanal masaüstü olayı iyi bir düşünce ancak windows 9 Elinde orta ve üst seviye bilgisayar bulunanlar için aero glass seçeneğide sunmalı. isteyen temel düzeyde temalarlada çalışabilmeli. Ayrıca ram kullanımını android ve Linux ta olduğu gibi yine kullanıcının kullanım alanına göre ayarlayabilmeli. (sunucu, oyun bilgisayarı vesayre)

Sabırsızlıkla bekliyoruz...

O ekran görüntüsü paintte mi çizilmiş?

Bu özellik Linux de neredeyse 20 senedir var. Hemde bilgisayarı hiç yormadan. Umarım güvenlik katmanında ne olup bittiği belli olmayan Win9 bu özellikle kilitlemeler yaşatmaz :)

mac ve linux da senelerdir olan sanal masaüstü windows a yeni geliyor

Eh olsun bakalım ama millet hafiften hackintosh'a akıyor bilginize !

Windows ömrümüzü yedi!

MS sanırsın Amerikayı yeniden keşfediyor. Win8 öncesi charm çubuğu vardıda Win8'den sonramı charm çubuğunu kaldırmaya yelteniyor? Win8.1 küçük optimizasyonlardan başka kullanıcıya sunduğu hiç 1şey yok... Metro arayüzü benimsenseydi zaten Win9 ile ortadan kaldırılmazdı. Bazı çocuklar eski PClerinde Metro'da sunulan free oyunları oynayınca Metro aşığı oldular merak etme Win9 ile Metro arayüzü yerine modern başlat menüsünden asphalt 8 yükleyip oynarsın sykıntı yok :)))

başlat menüsünü geri alacağız diye bir de win9 mu satın alıp bir 200 tl daha mı heba edeceğiz? (ömrümü yedin win8!!)

Stargate asgard kontrol arayüzü kullansınlar her görev için bir kontrol taşı var daha pratik ??

Vesayre değil vesaire.

Siz özürlü iseniz Microsoft ne yapsın tutturdunuz başlat menüsünü başka zaman kendinizi dahi ilan edersiniz gereksiz bir başlat menüsü olmayınca pc yi mi kullanamıyormusuz

@13 Ağu 2014 01:38 Enayi dünyaya %5 satmış. %95 özürlü %5 zeki hemi :D

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir