CHIP okurları test etti!

Bir ürünü en iyi test edecek olan, kullananlardır dedik; 3 okurumuza 3 ayrı test yaptırdık!

Okur Testi #2 - Aziz Şukla

Okur Testi #2 - Aziz Şukla

Aziz ŞUKLA SORS Bilgi Denetim Hizmetleri LTD.ŞTİ. Bilgi Teknolojileri Departmanı Sorumlusu

Size önce firmamızı tanıtayım. 2004 yılında kurulan sOrs Şirketler Grubu'na bağlı olarak faaliyet gösteren sOrs Yazılım firması kuruluşundan itibaren bankalar, telekomünikasyon firmaları gibi kurumsal firmalar tarafından kullanılan ve önemli ölçüde iş yükünü hafifleten, hata payını azaltan ve zaman tasarrufu yapan kendi yazılımlarını geliştirmiştir. Kurumsal müşterilerinin yanı sıra küçük ve orta büyüklükteki işletmelere de hizmet veren sOrs Yazılım firması 2007 yılında Bursa'da açtığı şubesi ile önemli bir büyüme göstermiştir. Synology Diskstation ürününe şirket içi ve farklı lokasyonlardaki çalışanlarımız arasında dosya paylaşımını kendi bünyemizde sorunsuz şekilde gidermek adına ihtiyaç duyulmuştur.

Ürün test için ofisimize geldiğinde, oldukça pratik şekilde paketlenmiş taşınma sırasında hasar almayacak şekilde korunaklı ve aynı zamanda şık olarak paketlendiği görülmüştür. Paketinden çıkartıldıktan sonra kullanım kılavuzu paketini açmaya ihtiyaç duymadan çok basit bir şekilde disklerin montajı yapılarak kolay şekilde yerel ağa dâhil edilmiş ve çalışır duruma getirilmiştir. Ürün ile gelen kullanım kılavuzuna yalnızca web arabirim adresinin ne olduğunu öğrenmek için bakılmış olsa da oldukça güçlü içeriğe sahip olduğu gözlenmiştir. Web arabirim adresi ürün üzerindeki bir etikette bulunsaydı kılavuza bakmaya bile gerek olmayacaktır.

 

Ürünü gelir gelmez kutusundan çıkardıktan sonra kuruluma başladık. Ürün donanım yapılandırması yaklaşık 2-3 dakika Disklerin kurulumu yaklaşık 10 dakika ürün üzerindeki ayarların/kullanıcıların yapılandırılması yaklaşık 30 dakika civarında sürmüştür. Bu kurulum ve ayarlar sırasında hiçbir sorun ile karşılaşılmamıştır. Ürün temel ayaları oldukça kullanıcı dostu ve başlangıçta gelen kurulum sihirbazı ile son derece basit kurulum yapısına sahiptir. Kurulum aşamasında özel ayarlar yapmamız gerekti, özel ayar yapılandırılması sırasında hiçbir sorun yaşanmamış tam aksine bu kadar kullanışlı bir yapılandırma karşısında son derece memnun kaldığımızı belirtmek isterim. Teknik anlamda hiçbir sorun ile karşılaşılmadığından teknik destek alma ihtiyacı hissedilmemiştir.

Test için gelen NAS ünitesi ile beraber WD Red serisi diskler gelmişti. WD markası firmamızda kullanılan tüm PC'lerimizde tercih ettiğimiz ve güvendiğimiz bir markadır. RED Serisi disklerin üstün performans özelliklerini araştırma yazılarından öğrenmiştik bu ürün ile test etme ve kullanma deneyimini yaşayarak söylenenlerin doğruluğunu onaylamış bulunuyoruz.

Bu bilgiler ışığında, ürünü yakın ve yakın olmayan herkese öneririz. Küçük ve orta ölçekli işletmelerde büyük bir ihtiyacın bu ürünün çok fonksiyonlu kullanım özellikleri sayesinde karşılanacağını düşünüyoruz.

Ürünün öne çıkan özellikleri

Ürün öncelikle son derece kolay kuruluma sahip temel bilgisayar bilgisine sahip herkesin kolaylıkla kurup çalıştırabileceği bir yapıda olması çok önemli bir özelliktir. Kompakt yapıda olması kullanıcı dostu arabirime sahip olması yeni nesil paylaşım teknolojilerini desteklemesi bulut yapısına olan uyumu son derece başarılıdır. Küçük ve orta ölçekli şirketlerde yetki seviyelerine bağlı dosya paylaşım ihtiyacını fazlasıyla karşılayan yapısı da önemli özelliklerinin başında gelmektedir. Web üzerinden yönetebilme özelliği, yazıcı paylaşımı, Cloud yazdırma özelliği bu ürün için oldukça inanılmaz özelliklerdendir.

Birçok arkadaşımızın hala veri depolama ihtiyaçlarını harici diskler ile çözmeye çalıştığını görüyoruz. NAS kullanımı ile standart harici disk kullanma karşılaştırmasını yapmayı düşünmek bile oldukça yersiz olmasına karşın yine de NAS kullanımın avantajlarından bahsetmek gereklidir. Öncelikle yetki sınırlandırması, Disk kapasite ve sağlığı bilgileri, kullanım kota sınırlandırması, kullanıcı bazlı sınırlandırmalar, ağ yedekleme özelliği gibi birçok özelliği sayesinde bilgilerinin korunması işlenmesi ve dağıtılması aşamalarında standart bir sabit diskte veri depolamanın çok çok üzerinde avantaj sağlamaktadır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

Kargo parası sorun olmayacaksa gönderin,hallederim :) İmece usulü gibi olmuş biraz.

Ofisimizde 5 sene önce NAS a geçiş yapmıştık, bence kullanıcı testi başarısız çünkü daha önce NAS kullanmamış kişilere yaptırılmış (NAS geçtim bunlar SAMBA bile kurmamış hatta windows ağında dosya paylaşım izinleri kurup paylaşmamışlar )boşuna okumak için vaktimi harcadım...

@03 Nis 2014 06:50 Kesinlikle haklisin. Nas alip USB ile baglamis adam harici disk gibi kullaniyor.

Güzel ürün ama pahali 700€ seviyesinde fiyati hdd olmadan 4 tane de 3TB hdd alinca 1300€-1400€ ya geliyor

chip derginin nisan sayısında bu testin tanıtım olduğu belirtilmiş. burada da içerikten tanıtım olduğu belli oluyor ancak tanıtım ibaresinin de yer alması daha adil olurdu.

nasıl olur da bir ürünü test eden üç ayrı insan tek bir olumsuz noktasını saptayamaz... viral, reklam vs vs

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir