CHIP okurları test etti!

Bir ürünü en iyi test edecek olan, kullananlardır dedik; 3 okurumuza 3 ayrı test yaptırdık!

Okur Testi #3 - Tanju Eren

Okur Testi #3 - Tanju Eren

Okur Testi #3

Tanju Eren Müşterek Yapım San. Tic. Ltd. Şti. Şirket Müdürü – Ortağı

Müşterek Yapım Sanat ve kültür alanlarında müzik prodüksiyonu, mix ve mastering, video çekimi ve editing, belgesel yapımı, küratörlük, sergi koordinasyonu ve danışmanlığı, kitap hazırlık ve editörlüğü, fotoğraf çekimi gibi hizmetler verir. Tüm bu alanlarda gerçekleştirilen projeler bize göre dev boyutlarda verilerin işlenmesi, depolanması ve gerektiğinde üzerinde tekrar çalışmak üzere erişilmesine ihtiyaç duymaktadır. Bu veriler aynı zamanda belli haklar ve kısıtlamalar çerçevesinde dış kaynaklarla da paylaşılmalıdır. Verileri kaydetmek, arşivlemek ve sağlıklı kullanmak için güvenilir sabit disklere ve bu disklere her zaman, her yerden, her cihazdan erişime gerek duyulmaktadır.

Okur testi için seçildiğimiz bize bildirildiğinde çok sevindik, zira veri depolama ve yönetimi konusunda gerçekten problemler yaşıyorduk, NAS seçeneklerini değerlendirmek istiyorduk. Bu yüzden memnuniyetle kabul ettik. Ürün bize iki paket halinde gönderildi. Birinde diskler, diğerinde ise NAS ünitesi bulunuyordu. İki paketin de özenle yapılmış olduğunu ve açarken herhangi bir sorunla karşılaşmadığımızı söyleyelim...

Teknoloji ürünlerine yabancı olmamamıza rağmen NAS konusu bizim için epey yeniydi. Bu yüzden paketi açtığımızda epey derli toplu bir görüntüyle karşılaşınca sevindik. Diskleri ana üniteye herhangi bir vida vs. kullanmadan rahatça yerleştirebileceğimizi görünce de epey rahatladığımızı söyleyebilirim. Ürün ile gelen kullanım kılavuzunun Türkçe ve detaylı, doğru bilgiler içeriyor olması büyük avantaj sağladı. Prensip olarak bir ürünü kurmadan önce kurulum kılavuzunu okuruz. Verilen bilgiler doyurucu ve yeterliydi.

Kurulum aşamasında kurulum kılavuzunda anlatılanları adım adım yerine getirdik ve yaklaşık 15 dakika içerisinde sistem çalışır durumdaydı. Bu kurulum ve ayarlar sırasında hiçbir sorun ile karşılaşmadık.

 "Kurulum ve kullanım aşaması oldukça kolaydı"

Ürün temel ayarları bizim için yeterliydi. Zaten kurulum sihirbazını kullanarak bu ayarları özelleştirebiliyorduk. Şirketimiz hem serbest sanatçılarla hem de müşterilerle veri alışverişinde bulunuyor. Kullanıcı ve hak tanımlamaları konusunda özel ayarlar yapmamız gerekiyordu. Kullanışlı ve pratik arabirim sayesinde bunları sorunsuzca gerçekleştirdik. Bu arada, kılavuzlar gerekli ve yeterli bilgileri verdiği için destek alma ihtiyacı hissetmedik.

Kayıtlarımızın arşivlenmesi ve paylaşılması konusunda uzun süredir harici diskler kullanıyoruz ve WD bu alanda tanıdığımız ve güvendiğimiz bir marka. Bize gönderilmiş olan üründe disk olarak WDRED disklerin kullanılıyor olması bizi sevindirdi.

Ürünü, bizimle benzer faaliyet alanlarında iş yapan, dosya paylaşan, dışarıdan merkeze ulaşıp dosya çekmek, medya izletmek isteyen herkese öneririz. İşimiz gereği çalıştığımız videolar, ses dosyaları hazırlık aşamasında sadece ve sadece muhatapları tarafından görülmeli veya dinlenmeli. Bu yüzden gittiğimiz her yerde, her türlü cihazdan ulaşabileceğimiz bir kişisel medya sunucumuz olması bizi çok rahatlattı.

Ürün görsel olarak çok iyi tasarlanmış. Performansından ve kurulumunun kolay olmasından etkilendik. Depolama kapasitesini istediğimiz gibi artırabiliyor, şirketimize gelen veya daha önceki çalışmalarımızı kaydettiğimiz diğer harici diskleri rahatça bağlayıp şirket içerisinde paylaşabiliyor ve kullanabiliyoruz. Bu özellikler bizim için hep artı puan getiren özellikler.

"Bundan böyle NAS kullanacağız."

Yaptığımız çalışmalar, onların ham dosyaları, montajlanmış albüm veya videolar, onların eskizleri, orijinalleri ve farklı sürümleri söz konusu olduğunda veri depolama ihtiyacımız çok büyük. Dahası bu verilere istediğimiz anda erişmek birden fazla harici disk kullanınca zaman zaman işkence haline gelebiliyor. Tümünü bir NAS üzerine aktarıp iyi bir kategorizasyon ile rahatça tüm bilgisayarlardan erişilebilir hale getirecek ve bunan sonra NAS üzerinden devam edeceğiz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

Kargo parası sorun olmayacaksa gönderin,hallederim :) İmece usulü gibi olmuş biraz.

Ofisimizde 5 sene önce NAS a geçiş yapmıştık, bence kullanıcı testi başarısız çünkü daha önce NAS kullanmamış kişilere yaptırılmış (NAS geçtim bunlar SAMBA bile kurmamış hatta windows ağında dosya paylaşım izinleri kurup paylaşmamışlar )boşuna okumak için vaktimi harcadım...

@03 Nis 2014 06:50 Kesinlikle haklisin. Nas alip USB ile baglamis adam harici disk gibi kullaniyor.

Güzel ürün ama pahali 700€ seviyesinde fiyati hdd olmadan 4 tane de 3TB hdd alinca 1300€-1400€ ya geliyor

chip derginin nisan sayısında bu testin tanıtım olduğu belirtilmiş. burada da içerikten tanıtım olduğu belli oluyor ancak tanıtım ibaresinin de yer alması daha adil olurdu.

nasıl olur da bir ürünü test eden üç ayrı insan tek bir olumsuz noktasını saptayamaz... viral, reklam vs vs

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir