CHIP Online özel: Palm Pre'yi test ettik!

Palm Pre testte: iPhone'un korkulu rüyası olarak değerlendirilen cep CHIP Online'ın özel testinde...

CHIP Online özel: Palm Pre'yi test ettik!
Klavyeli ve dokunmatik ekranlı iş telefonu.

Merakla beklenen Palm Pre Amerika'da kullanıcılara sunuldu. Palm'in yeni umudu olan iş telefonu iPhone'un tek ciddi rakibi olarak görülüyor. Ama eksikleri ve hataları yok değil. İşte karşınızda Palm Pre testi.

Merakla beklenen Palm Pre 6 Haziran'da Amerika'da piyasaya çıktı. Spring GSM operatörünün kontratıyla satılan Pre, daha çıkmadan eksiklerinin bilinmesine rağmen oldukça ilgi gördü.

Amerikan basınına göre telefona ilginin iPhone 3G gibi aşırı seviyelerde olmadı. Bunun sebebi ise telefonun bazı eksiklerle ve hatalarla piyasaya çıkmış olması. Biz de sizin için Palm Pre'nin artılarını ve eksilerini bir araya toplamak istedik.

Palm Pre: Artılar

Palm Pre kullanışlılığı ile oldukça övgü alıyor.

Gazeteci ve teknoloji uzmanları Palm Pre'nin özellikle boyutların, şeklini ve kullanım özelliklerini öve öve bitiremiyor.

Palm Pre'nin bütün deneyenleri fikir birliğine vardıran özelliği boyutu ve yapısı. Dokunmatik ekranı ve tam klavyesi sayesinde Palm Pre oldukça rahat kullanımlı. Hatta kimilerine göre Palm Pre gelmiş geçmiş en kolay kullanımlı telefon.

Açılma mekanizması ise kimilerince oldukça sağlam, kimilerince ise oldukça kaba. Tuş takımında da fikirler farklı: Bazıları "kolay kullanımlı" diye yorumlarken kimi uzmanlar da bir akıllı telefona yakışmadığını söylüyor. Ekran ise yine uzmanları aynı fikirde birleştiriyor: Çok güzel.

Palm Pre: Eksiler

Kullanıcılar ekrandan oldukça dertli

Uzmanların aksine ilk kullanıcılar ekranlardan dertli.

Palm Pre'nin çıkışından sonra ilk gelen kullanıcı şikayetleri Pre'nin ekranı ile ilgiliydi. Bütününde olmasa da bir kısım telefonda görülen ekrandaki parlak bölgeler hakkında şimdilik Palm'den bir açıklama gelmedi. Bunun dışında kimi kullanıcılar da Palm Pre'lerinin şarj olurken aşırı ısındığından bahsediyorlardı.

Ekranın ardından sistem sorunları geldi. Bazı kullanıcılar telefonlarının beklenmedik zamanlarda kapandığını ve pilini çıkartıp takmadıkça açılmadığından forumlarda dile getirdiler. Bazıları ise pili sökmek yerine açma tuşuna basarken telefona cevap verme tuşuna üç kere basmanın da işe yaradığını söylüyorlardı.

Bir diğer sorun ise internet tarayıcısında özel karakterlerin girişinin desteklenmemesi. Yani Palm Pre ile tarayıcıyı kullanırken şimdilik klavyede olan karakterlerle sınırlısınız.

Bütün bunlar aslında yeni bir telefonun çocukluk hastalıkları. Büyük olasılıkla çökmeler ve karakter sorunları ilk firmware güncellemesinden sonra ortadan kalkacaktır. Ama ekran sorunu donanımsal ise Palm için biraz sorun yaratabilir. Durumun sıklığına göre sorunlu ürünleri geri çağırma işlemi oldukça maliyetli olabilir.

Palm Pre: Sonuç

Avrupa'da piyasaya sürülene kadar umarız yazılım hataları ve eksikleri ortadan kalkar.

İlk çıkan her telefonda olduğu gibi Palm Pre'de de çocukluk hastalıkları var. Ama bunların çoğu birkaç yazılım güncellemesiyle çözülebilir.

Eksik olan araçlar, birkaç yazılım hatası ve çocukluk hastalıkları. Bu bizim ilk seri üretim Palm Pre'ler hakkında edinebildiğimiz bilgilerin kısa bir özeti. Telefon daha ne Avrupa'da ne de Türkiye'de satılmaya başlanmadı. Avrupada piyasaya çıkış tarihi önümüzdeki aylarda belli olabilir.

Bunun bizim için iyi yanı ise biz mağazalarda Palm Pre'leri görmeye başlayana kadar yazılım sorunları çözülecek olması. Palm Pre elimize geçene kadar bununla kendimizi avutabiliriz.

Ceyhun Seval

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

bu kalas kalıgındaki telefon mu korkulu rüyasıymış :)

Bırakın teknoloji yoksunu iphone u,güya işletim sistemli ama uygulaması bulunmayan palm i,bakınız i8910 HD^^

Ne bir iPhone'um var ne de Palm Pre'm. Ama bana ikisinide gösterip hangisini almak istersin diye sorarsanız iPhone derim. Bana göre hiçde çekici bi tasarımı yok bu cihazın.

oh be iphone dan başka telefon varmış incelemesi, haberi yapılacak. elma ya fazla prim verdiniz son zamanlarda palm in hatasını sevabını diğer telefonlarala karşılaştırın bakalım devede kulak kalacaktır özellikle elma'nın telefonu karşısında. yanlışmıyım?

abisi o tasarımla ağzıyla kuş tutsa nafile.. tasarım önemli.. işin albenisi önemli.. yoksa iphoneya teknik özellik bakımında 10 ile çarpan makinaler piyasada dolu.. lakin kullanıcıdan aldıkları cevap hep aynı..

enazından tuşları var rahat rahat mesaj yazarsınız

hala iphone'a teknoloji yoksunu diyebilen bir varlık nasıl oluyor anlamak zor... Iphone'daki teknoloji şu an hiçbir cep telefonunda yok.

Herneyse, tuş dediğimiz plastik gereksiz yer kaplayan cisimlerin 21.yüzyılda yeri olmamalı, özellikle multitouch ortaya çıktıktan sonra...

Bunun dışında, gerçekten de , piyasada Iphone'a rakip olabilecek, Iphone'un teknolojisiyle mücadele edebilecek tek ve yegane cihaz, Palm Pre.

hala iphone'a teknoloji yoksunu diyebilen bir varlık nasıl oluyor anlamak zor... Iphone'daki teknoloji şu an hiçbir cep telefonunda yok.
---------------------------------------
tabi ki milyarları bayılıp 5 para etmez bir telefon aldıklarını sonradan anlayanlar için bunu kabul etmek daha zor, bir arkadaşımda iphone var başka bi cihazdan bluetooth ile mp3 istemişti yollanma başarızı olduğu için yollayan kişiye senin bluetooth bozuk demiş hahaha bilmiyor ki iphonedaki bluetooth sadece kulaklıkla telefon görüşmesi yapmak için. Son sürüm iphone'da durum belki düzelmiştir.

ön tarafında kamerası olmayan bir telefon 3g dünyasında markası ne olursa olsun eğer telefon 3g standartında ise çağ dışıdır, 2009 yılında imal edilip kamerası 3mp altında ise o da çağdışıdır, internete girip flash uygulamaları gösteremeyen bir telefon çağdışıdır, bataryasının ömrü bitince elimle yeni batarya alıp takamıyorsam o telefon çağdışıdır.

bu özelliklerin hepsi iphone'da olduğuna göre tartışacak pek bir şey yok iphone'u iphone yapan tek şey o güzel ve benim de çok beğendiğim tasarımıdır, multitouch olsada olur olmasada, zaten onuda LG den çaldı zamanında mahkemelik oldular şimdi ortaklar :D LG ye sanırım güzel bi sus payı verildi.

Herneyse, tuş dediğimiz plastik gereksiz yer kaplayan cisimlerin 21.yüzyılda yeri olmamalı, özellikle multitouch ortaya çıktıktan sonra...
------------------------------------
tuş dediğin plastik telefonu tek elle kullanabilmeyi mümkün kılıyor, iki elininde sağlam ve sağlıklı olduğuna dua et, şükredecek ne kadar çok şey var aslında değil mi ;)

tasarımı pek iyi degil ama arayüz çok güzel
yalnız tasarım işin %70 oluşturuyor

ön tarafta kamera olması bi teknoloji değildir, tercihtir. Teknoloji olsa en dandik telefonlarda da olan birşey olmazdı.
Kameranın 3 MP olması da smartphone lar içinde hiçbir sorun değil özellikle teknolojik yöntemlerle o kameranın 5 MP lerden daha iyi görüntü yakalaması sağlanabiliyorsa.
Pili değiştirmek ise kesinlikle bir teknoloji değildir, teknolojinin ne olduğu hakkında zerre kadar fikri olmayan biri söyleyebilir ancak bunu. Ki öyle olduğunıuz çok belli..

Yeni çağ binlerce mobil uyguladır, hareket sensörleri multitouch GPS gibi teknolojilerin yazılımcıların elinde harmanlanması ve kullanışlı bi hale getirilmesidir... Birşeyler yaratmaktır herkes tarafından kopyalanmaktır.

LG ile Apple ortak olmamıştır, davayı Apple kazanmıştır.

YENİ ÇAĞ IPHONE OLDUĞU İÇİN DÜNYANIN EN İYİ ÜNİVERSİTELERİNDE bilgisayar mühendisliği bölümlerinde IPHONE UYGULAMA GELİŞTİRME DERSLERİ VERİLMEYE BAŞLANMIŞTIR. Başka hiçbir platform için böyle birşey yoktur. Bunun sebebi de gelecekte mobil uygulamaların daha çok kullanılacak olması ve bu konuda Iphone'un başı çekmesi.

Ayrıca IPhone ile tek elle oldukça rahat mesaj yazabilirsiniz.
Böyle saçma bi yorum da olamaz, Iphone un multitouch klavyesinde zaten tuşlar plastik tuşlarla aynı yerde çıkıyor, birinde yazarsanız diğerinde de yazarsınız.

LG multitouch bile değil, bir insan teknoloji sitelerini takip edip nasıl bu kadar hiçbirşey bilmeyip, sanki biliyormuş gibi yorum yapar İNANILMAZ ya... Hiçbirşey okumuyorsunuz bile sadece başlıklar...
Iphone geri teknoloji demek için 'geri' olmak lazım. HErkesin taklit etmeye çalıştığı ama edemediği bi teknoloji Iphone...
Palm Pre bu konuda en başarılı rakip. En iyi taklit eden firma

LG multitouch bile değil, bir insan teknoloji sitelerini takip edip nasıl bu kadar hiçbirşey bilmeyip, sanki biliyormuş gibi yorum yapar İNANILMAZ ya...
--------------------------------
multitouch olduğunu kim söyledi, LG dünyanın ilk dokunmatil ekranlı telefonunu üreten firmadır, o arada multitouch'ı geliştiriyordu, teknoloji hırsızları LG'den bunu çaldı patentini aldı, boşu boşuna davalar açılmadı teknoloji siteleri okuduğunuz belli. LG ile apple arasında ortaklık var demek bu iki şirket kar ortağı demek değildir, belli başlı anlaşmaları vardır LG apple firmasına bazı parçaları şu an temin ediyor bunu tüm dünya biliyor, Dell firmasına,HP firmasına lcd panel veren firma LG'dir apple firmasınada bazı parçalar satılmaktadır araştırın bulun madem çok teknoloji sitesi geziyorsunuz.

IPHONE UYGULAMA GELİŞTİRME DERSLERİ VERİLMEYE BAŞLANMIŞTIR, yazıp koca koca harflerler belirtmişsin alttarafı iphone da çalışacak programlaru yapmak için bölümler açılmış :D dünyada tüm yazılım firmalarının Ar-Ge kısımları buna benzer şekilde çalışabilir genelde kendi departmanları vardır, bana amerika dışından bu geliştiricilerden bir örnek ver bakalım şimdiye kadar neyi geliştirmişler.

Önde kamera olmaması tercih demişsin, internet sitelerini gezerken flash içerikleri görememek de tercih sanırım, kapaç açıp kapamayı teknoloji olarak görmeyebilirsin ama o sistem bile belli bir teknoloji gerektirir hayatında hiç patent başvurusu incelemediğin belli oluyor, basit bir kapak açma kapama ya da iktirip yukarı çıkan, altından klavye çıkan cep telefonları bu tasarımlar teknoloji altında gelişir, karmaşık grafik programlarında simule edilirler, kafana göre kapak açıp takacak yeri teknoloji değil demek abesle iştigaldir.

iphone'da uygulama gelişim filan yoktur o bölümler hangi göreve hizmet eder bellidir, iphone adlı cihazda symbianlarda olduğu gibi aynı anda birden fazla uygulama çalışmaz, madem uygulama geliştiriliyor önce bunu çözsünler, en basit symbian telefon bile aynı anda birden çok uygulama çalıştırır ki bu hem iyi hem kötü yanıdır, telefonda yavaşlık yapar.

Iphone'de bilerek bu şekilde bir uygulamaya izin verilmemiştir, bu nedenle iphone kasmadan hızlı çalışır yoksa os' işletim sisteminde devrim niteliğinde bir şey yok.

Garip çıkarımlar...

Evet, ilk dokunmatik ekranlı telefon LG, ama bu model başarısız oldu, tutmadı.

Apple, multitouch ı geliştirdi, dokunmatik sistemi kullanışlı hale getirdi. Multitouch'ın patenti Apple'da.

Ayrıca, evet Safari flash siteleri göstermiyor, ama dünyanın en başarılı mobile tarayıcısının Iphone Safari olduğu gerçeğini değiştirmiyor bu durum.
Sayfaları en hızlı açan, en hızlı gezmenizi sağlayan, dokunduğunuz yeri anında zoom layan ve Yapay Zeka kullanarak nerenin diğerlerinden ayrı bir yazı olduğunu algılayıp oraya zoomlayan sistemiyle, çığır açtı, yepyeni bir teknoloji geliştirdi. İnsanlar ilk kez zorunluluk halleri dışında da keyif için cepten surf yapmaya şu an başladırlar.
Şu an dünyadaki telefonların %5i bile Iphone değil, ama Iphone Safarinin mobil tarayıcılar arasındaki pazar payı %65. Demekki doğrusunu yapmışlar, doğru teknoloji geliştirmişler. 'Ama flash yok' sığ bir bakış açısı, çünkü Iphone flashsız olarak bu kadar başarılıysa, demek ki mobil tarayıcılarda flash aramıyor insanlar.

Ayrıca Iphone oturup en konforlu şekilde film izleyebileceğiniz, en konforlu şekilde webte gezeceğiniz, en hızlı ve konforlu bir şekilde uygulama yükleyip oyunlar uygulayabileceğiniz, su terazisinden tutun da en yakındaki eczaneyi anında size bulacak yazılımları olan, muhteşem oyunları olan mobil platform.

Ayrıca Iphone da şu an sadece App Store'da 50.000 uygulama var, ve şu ana kadar 1,5 milyar download oranına ulaşılmış. Uygulamalardaki pazar payı %90ın üzerinde Iphone'un. Demek ki o işi de doğru yapan Iphone...

Iphone yanında diğer telefonların 2015 modelleri bile teknoloji yoksunu kalacaklar. Çünkü teknoloji insanla iletişim halinde olmalıdır user-friendly olmalıdır ve bunu en iyi yapan Iphonedur.Iphone cep telefonu dünyasındaki ilk gerçek devrimdir. Telefon dediğimiz cihazı değiştirmiştir. Iphonedan önce piyasadaki telefonların bir konsepti vardı, ama artık başka bir konsepti var.

samsung s8300 dıye bır model var ıcerısınde yok yok

iphone gibisi yok

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir