CHIP Online: özel röportaj

CHIP Online, white hacker Ivica Ostojic ile çok özel bir söyleşi gerçekleştirdi

CHIP Online ünlü white hacker'la röportaj yaptı
Ivica Ostojic, CHIP Online'ın sorularına samimi cevaplar verdi.

Onun adı Ivica Ostojic. Dünyanın en ünlü white hacker'larından biri. Şu anda Cisco'da çalışıyor ve güvenlik önlemleri, firewall tasarımları ve tehditlere karşı hazırlık konusunda danışmanlık veriyor. Geçtiğimiz ay bir etkinlik dolayısı ile Türkiye'yi ziyaret eden Ivica Ostojic ile CHIP Online ziyaretçilerini bilgilendirmek için bir röportaj gerçekleştirdik.

İşte röportaj, işte tavsiyeler...

CHIP Online: Bize kısaca, bir bilgisayar kullanıcısının internet üzerinden karşı karşıya kalabileceği tehditleri özetleyebilir misiniz?

Ivica Ostojic: Akla ilk gelen terimler spyware, virüsler, malware, kişisel bilgilerin çalınması ve kötü amaçlar için kullanılması, phishing, spam, sosyal mühendislik. Kullanıcılar internete bağlandıkları anda buranın güvenli bir ortam olmadığının bilincinde olarak hareket etmeliler ve adımlarını ona göre atmalılar. Ama bir taraftan da gerekli bilgilerle ve yazılımlarla donandıklarında hayatlarının çok daha kolaylaşacağını da unutmamalılar.

CHIP Online: Bize bir internet saldırganının profilini çizebilir misiniz?

Ivica Ostojic: Günümüzde buna "işte profil budur" gibi bir cevap vermek eskisi kadar kolay değil. Ortam çok değişti. Bizim zamanımızda kendini tanıtmak, başarısını göstermek için "kendi başına" hareket eden hacker'lar vardı. Günümüzde ise bu tür saldırganlara rastlamak pek olası değil. Artık saldırılar organize bir şekilde, bir örgütün şemsiyesinde gerçekleşiyor ve amaç ün kazanmak değil, sadece para kazanmak! Eskiden sadece bir web sunucusuna girip ana sayfayı değiştirip "işte ben bu kadar başarılıyım" demekti amaç. Şimdi ise saldırganlar sisteme sızıyorlar, herhangi bir değişiklik yapmadan, iz bırakmadan sistemin derinliklerinde dolaşıyorlar ve satabilecekleri kişisel bilgileri toparlayıp arşivleyip çıkıp gidiyorlar ve bu bilgileri başka yerlerde değerlendiriyorlar.

Günümüzde bu tür bilgiler kurulan hacker pazarlarında satılıyor. Ve son kullanma tarihleri de var. En güncel bilgiler en yüksek fiyata gidiyorlar. Hele hele kurumsal anlamda yapılan ve ticari rekabet için gerçekleştirilen operasyonlarda çok yüksek paralardan söz ediyoruz. Ve bu trendin de artarak devam edeceğini düşünüyorum.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Tebrikler. Çok ilgi çekici bir ropörtaj olmuş.

Tebrikler. Çok ilgi çekici bir ropörtaj olmuş.

bu adam beceriksizin teki. zamanında ünlü hacker grupları bunu arasına almadı buda kendisi tek çalıştı ve başarız oldu. başarısız derken hackr anlamında başarısız. daha hack mertebesine ulaşamadı. ama bilgisayar konusunda bilge kişilerden biridir.

fevkaladenin fevkinde kesinlikle tek olursın bu alem de chip....

saygılar.....

''İnternete bağlanmak demek, etrafta bir sürü tehdidin olduğu bir ormanda dolaşmak demek. Kendilerini eğitmeli, en son teknolojik gelişmeleri takip etmeli ve sistemlerini her zaman güncel tutmalılar''

röportajın öZü

gitmişken dövseydiniz , adamı onun yüzünden kaç pc çöktüç

Biliyorsunuzki artık bir başkasının msn'ini bile ele geçiren kendine hacker diyor. Bu tür adamların Ivica Ostojic gibi insanları önce araştırıp daha sonra kendilerini değerdirmeleri gerek bence.
Güzel röportaj ama sorulabilecek daha çok soru olabilirdi, Chip kısa kesmek istedi sanırım :) Tebrikler chip

bence hacker olmak hiçte özenilecek birşey değil. Çevremdekiler internetten indirip kullandığı programlar ile kötü işlerini yapıyor ve kendilerine hacker denilmesini istiyorlar. Önce hacker nedir onu bilmeliler. Gerçekten hiçte özenilecek bir şey değil!

akademik olarak güvenlik üzerine yüksek lisans tezi vermesi ilgimi çekti. üniv. okumus ve yüksek lisansını yapmıs. takdir ettim gerçekten.

EVET GERÇEKTEN GÜZEL VE YARARLI BİLGİLER ONA GÖRE ÖNLEM ALMALIYIZ

- Antivirus
- Antispyware
- Kişisel firewall
bunların hepsi internet security sürümlerde oluyor. :)

vayy bee helal olsun adama..bende cok istedim böle olmak ama olmadı:)şans lazım o yok bende..1-2 büyük denemem olmadı şimdi bıraktım..uğraşmıyorum artık:)

En büyük hackerlar kimliği belirlenememiş hackerlardır.Bu adamın yaptığı herşeyi şuan biliyoruz.Bundan kat kat daha iyi olan hackerlar var ama isimleri belli değil.

bazıları msn şifrelerini çalışıyorlar keylogger ve benzeri programlarla ve kendilerine hacker denmesini istiyor :))))

ben buna sadece katıla katıla gülmek istiyorum. çünkü siz daha lamer bile olamazsınız..!!

istediğiniz şeyi kullanın eğeğr karşıdaki lamer değil gercek korsansa engellemiyor

hacker olmak demek illaki msn şifresi falan kırmak demek değil pc anlamak demek şifre kırkmakta bi başarıdır ilk yorumu yapan kişi yanlış yazmış herkes hacker olabilir ancak yürek ister

hacker olmak yıllarını alır insanın ama türkiyedekilerin yabancı ülkelerdeki kadar şansı yok.çünkü adamlar her yere yayılmış ve hacker olmak isteyenlere yardım ediyorlar.türkiyede bu daha az

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
1
CHIP Online ünlü white hacker'la röportaj yaptı
2
3
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir