CHIP Online test etti: IE8 Beta 2

Artıları, eksileri, benchmark skorları... Internet Explorer 8'in beklenen 2. betasını test ettik.

  • Halil Mollaoğlu

Güvensiz, yavaş, yenilikçi değil: Microsoft'un web tarayıcısı Internet Explorer geçmişte birçok eleştiriye maruz kaldı. Çıkacak olan 8. sürümünün tarayıcıyı birçok alanda iyileştireceği iddia ediliyor. CHIP Online IE8'in ikinci ön sürümü bir teste tâbi tuttu.

Internet Explorer 8'in (IE8) tüm zamanların en rahat tarayıcısı olduğu iddia ediliyor. IE7'den bu yana tarayıcıya eklenmiş yeni özellikler kullanıcıya mümkün mertebe daha az fare tıklamalarıyla zaman kazandırma ve web'de aradığını bulmayı sağlayacak. Ayrıca geliştiriciler güvenlik ve performansı da iyileştirmek istiyor ve şimdiye kadar hep ihmal edilen web geliştiricilerini de dikkate alıyor.

Microsoft ile daha iyi sörf yapınWeb'de daha rahat gezinme

WebSlices ve Activities yapacağınız fare tıklama sayısını azaltıyor. Microsoft sonuncusunu ikinci Beta sürümünde Accelerators (hızlandırıcılar) olarak adlandırıyor. İki özellik de kullanıcıya gezindiği siteyi terk etmeden bilgi edinme imkânı sunuyor. Örneğin bir web sitesinde bir restoran hakkında bilgi almak ve herhangi bir harita hizmeti ile restoranın yerini kesin olarak öğrenmek istiyorsunuz. Şimdiye kadar bu iş için adresi kopyalayıp harita hizmetinin web sitesine girerek cadde, sokak vb. bilgileri form şeklinde doldurmanız gerekiyordu. Uygun Accelerator ile restoranın web sitesinde kalabilirsiniz. Adresi fare ile işaretlediğinizde Accelerator aranan bilgilerin gösterildiği interaktif bir harita görüntülüyor. WebSlices (web dilimleri) şeklinde adlandırılan yenilik ise sık kullanılanlar çubuğunda listelenen bir nevi detaylı RSS beslemelerini temsil ediyor. Hangi sitede olursanız olun WebSlices ile bir eBay açık arttırmasını veya diğer bilgileri sürekli göz önünde bulundurmuş oluyorsunuz.

Download: Internet Explorer 8 Beta 2

Akıllı arama, otomatik sekme kurtarma (ACR)

Arana çubuğu: Önizlemeli ve detaylı bilgi veren arama sonuçları

Başarılı diğer özellikleri ise adres satırı ve arama çubuğu. Gerçi yeni "Smart Address Bar" bariz bir şekilde tarayıcı-rakibi Firefox'un "Awesome Bar" ına benziyor. Ama yine de akıllı adres satırı son derece iyi bir şekilde hizmet ediyor. Daha ilk harfleri girerken ufak bir pencere web sitesi önerileri, tarayıcı geçmiş ve sık kullanılanlardan oluşan öneriler sunuyor. Elbette sonuçlar Microsoft'a has şık bir görünüm, temiz ve anlaşılır sembollerle kullanımı kolaylaştıracak biçimde gösteriliyor. Arama hizmetine göre sonuçları resim önizlemeleriyle gösteriyor ve önceden yapılmış arama sorgularını da dâhil ediyor. Amazon.com ile "bob dylan" için arama yapıldığında sanatçının yaklaşık altı albümü kapak resimleri, fiyat ve müşteri değerlendirmeleriyle gösteriliyor. Bir diğer pratik özellik ise "Quick Picks Menu". Bu özellik sayesinde arama motoru sunucuları arasında çabucak geçiş yapabiliyorsunuz. Google için "G" ye, Wikipedia için "W" ye tıkladığınızda arama sonuçları anında diğer sunucular için görüntüleniyor.

Otomatik sekme kurtarma (ACR)

Özellikle hoşumuza giden bir diğer unsur oturum ve sekmelerin otomatik olarak yeniden oluşturulması oldu. Eğer bir blog girdisi yazarken tarayıcı çökerse yazılan metin kaybolmuyor. Son beş dakika içerisinde yapılan tüm girdi çalışmaları tarayıcı tarafından belleğe kaydediliyor ve çökme anından sonra yeniden oluşturuluyor. Diğer konforlu özellikler: Gerçek tam-ekran sörf, renkli etiketlerle sekme gruplandırma, Vista'nın ağ sorunları tanılama aracına doğrudan bağlantı, gösterim hatalarının bulunduğu siteleri düzgün görüntülemeye yarayan uyumluluk düğmesi ve en son kapatılan sekmeleri yeniden oluşturma.

Download: Internet Explorer 8 Beta 2

Güvenlik ve performans

Inprivate: Bıraktığınız izlerini daha sörf sırasında siliyor.

Yepyeni bir özellikler cephanesinin IE8'i her zamankinden daha güvenli hale getireceği iddia ediliyordu. Yaptığımız güvenlik kontrolünde sizlere birçok yeni ölçütü tanıttık. İkinci beta sürümü SmartScreen Filter, Korumalı Mod'da sörf, Domain-Highlighting ve Cross-Site-Scripting'e karşı filtrenin dışında farklı yenilikler de getiriyor. InPrivate-Browsing ile IE kullanıcıları kendileri hakkında ifşa edici bilgileri meraklı gözlerden saklayabilecek. Bir tıklama yeterli; IE8 bu kullanım modunda hiçbir çerezi, tarayıcı geçmişini, şifreyi yahut arama motorlarına ve form doldurma alanlarına girilen bilgiyi kaydetmiyor. Oturum içinde oluşturulan çerezler ve geçici dosyalar InPrivate modunu terk ettiğiniz anda tarayıcı tarafından siliniyor. Bunun dışında InPrivate-Blocking yabancı web siteleriyle olan iletişimi engelliyor. Bu iş için IE8 üçüncü bir web site üzerinden dolaylı olarak gönderilen bilgileri kaydediyor. Eğer filtre olası bir kullanıcı takibi (tracking) sezerse InPrivate-Blocking bu tip sitelerle olan erişimi engelliyor. Kullanıcının kendisi bir web sitesinde hangi öğelerin engellenmesi gerektiğine karar verebiliyor.

Performans: IE8 ne kadar hızlı?

Gerçi Microsoft IE-Blog'da Google tarafından yapılan ve JavaScript'in 2,5 kat daha hızlı görüntülendiğini gösteren bir performans testinden alıntı yapıyor ama yine de geliştiriciler genel olarak sessiz kalıyor ve performanstan ziyade yükseltilen verimlilikten bahsetmeyi yeğliyorlar. Bu bir mazeret mi? IE8, tarayıcı benchmark'ı i-Bench 5.0'da cesurca savaşıyor. Ortalama değerlere bakıldığında selefi IE7'ye dört saniyelik fark atıyor; çok iyi bir değer. İlk beta ve Mozilla Firefox ile karşılaştırıldığında sonuçlar ayrım yapmamızı sağlayacak kadar kesin değil. Burada IE8 sadece JavaScript testinde elde ettiği iyi sonuçlar ile göze çarpıyor. Fakat JavaScript testine SunSpider da eklendiğinde Internet Explorer yenilgiyi kabulleniyor. Google'ın sonuçları ile hemfikiriz: Selef IE7 JavaScript'i IE8'den 3,3 kat daha yavaş işliyor. Gerçi Firefox bu testi rekor bir değer olan 2,7 saniyede tamamlıyor. Eğer Firefox'un yeni JavaScript motoru TraceMonkey'i devre dışı bırakmasaydık sonuçlar ezici derece birbirinden uzak olacaktı.

Download: Internet Explorer 8 Beta 2

Sonuç: Standart-sörfçüler için iyi bir tarayıcı

İyi çalınmış özellikler veya değil: IE8'in yeni fonksiyonları kullanıcıya tipik internet işlerinde yardımcı oluyor. Eğer web sitesi yöneticileri azimli bir şekilde WebSlices ve Accelerator'a tutunursa IE-sörfçülerini gelecekte büyük bir lüks bekliyor. Özellikle IE7 ile doğrudan karşılaştırdığımıza Microsoft'u tebrik etmek gerekiyor. Geliştiriciler tarayıcıya sadece önemli özellikler kazandırmakla kalmadılar, aynı zamanda güvenlik ve performans konularında da iyi çalıştılar. Buna karşın zor beğenen, tecrübeli kullanıcıların yükseltme yapması için fazla bir sebep yok. Yeni fonksiyonlar eklentiler ile daha detaylı bir şekilde seçilebiliyor ve rakip tarayıcılar IE8'e göre tarayıcının ayarları üzerinde daha fazla kontrol sağlıyor.

Download: Internet Explorer 8 Beta 2

Tablolar: i-Bench web tarayıcısı testi

I-BENCH BROWSER BENCHMARK
Test İsmi Firefox 3.1 Alpha 2 Pre Internet Eplorer 7 Internet Explorer 8 Beta 1 Internet Explorer 8 beta 2
HMTL Load Speed (saniye)
Tüm tekrarlamalar 42,62 46,11 49,38 48,06
İlk Tekrarlama (İndirilen) 5,37 6,49 6,55 6,32
Sonraki Tekrarlama (Önbelleğe alınmış) 5,32 5,66 6,12 5,96
XML / CSS Load Speed (saniye)
Tüm tekrarlamalar 22,86 26,4 24,34 21,67
İlk tekrarlama (İndirilen) 3,77 8,04 4,01 3,85
İkinci Tekrarlama (Önbelleğe alınmış 3,82 3,67 4,07 3,56
Portable Document Format (PDF) (saniye) 4,98 5,21 4,86 4,94
JavaScript (saniye) 2,52 2,85 1,57 1,4
Flash (kare/saniye) 103,8 73,5 73,5 73,5

Test sistemi:
CPU Intel Core2Duo E4400
RAM 1 GB DDR2-667
Ekran kartı Intel GMA 950
HDD Seagate Barracuda 500 GB SATA (ST3500320AS)
LAN Realtek bütünleşik kart (RTL8139)
İşletim sistemi Windows Vista Home Premium (SP1 32 Bit)
Adobe Acrobat Reader 9.0
Java 1.6.0_07

Tarayıcı sürümleri:
Internet Explorer Beta 2 (8.0.6001.18139)
Internet Explorer Beta 1 (8.0.5001.17193)
Internet Explorer 7 (7.0.6001.18000)
Firefox 3.1 a2pre (27 Ağustos 2008'de çıkan)

Download: Internet Explorer 8 Beta 2

Tablolar: SunSpider JavaScript işleme

Tablolar: SunSpider JavaScript işleme

Test sistemi:
CPU Intel Core2Duo E4400
RAM 1 GB DDR2-667
Ekran kartı Intel GMA 950
HDD Seagate Barracuda 500 GB SATA (ST3500320AS)
LAN Realtek bütünleşik kart (RTL8139)
İşletim sistemi Windows Vista Home Premium (SP1 32 Bit)
Adobe Acrobat Reader 9.0
Java 1.6.0_07

Tarayıcı sürümleri:
Internet Explorer Beta 2 (8.0.6001.18139)
Internet Explorer Beta 1 (8.0.5001.17193)
Internet Explorer 7 (7.0.6001.18000)
Firefox 3.1 a2pre (27 Ağustos 2008'de çıkan)

Download: Internet Explorer 8 Beta 2

Okuyucu Yorumları

Toplam 41 Yorum

Bu sefer Microsoft inşallah bizi üzmez

Bazı eksik anlatım var. kaynağı görüntüle çok geliştirilmiş. artık notepad yok. Visual studio kullananlar yada frontpage yada dreamweaver kullananlar bilir kodlar farklı renklerde oluşuyordu.

Debug modu(derleme modu) geliştirilmiş. Web designerlar bunu çok sevecek. Sitedeki hataları çok rahat yakalıyor.

Compatibility modu (uyumluluk modu) Geliştirilmiş. Mesela chip.com.tr yi direk açarsanız yazılar çok flu görünüyor. ama uyumluluk modunda açtığınız anda düzeliyor ;)

Artık Windows Live ile tamamen bütünleşmiş. Sayfayı direk istediğiniz dillere çevirebiliyor(desteklenen diller arasında şuan Türkçe yok)

Yani Tam sürümü çıkarmadan önce sanırım son beta bu. Çok güzel Anlatım olmuş Halil Arkadaşımıza tşk ederiz. Birkaç bilgide ben eklemek istedim. İyi çalışmalar.

Benim için Internet Explorer'ın Opera ve Firefox'tan tek üstün yanı arama çubuğuna çok kolay arama sağlayıcı eklenmesi.

ilk kez firefox'a bu kadar yaklaşmış. geliştirmek akıllarına geldi. ama güvenlik açısından firefox kadar hiçbir zaman güvenli değilller.

uzun zamana yayıldığı zaman hepsinden iyi olucaktır ie ama bunun üzerine fazla düşülmedi düşülseydi inanın ne ff nede opera dilinizde olmazdı her zaman microsoft yazılımları güncellemeleriyle 1 numara

firefox kullanmıyoruz heralde şuanda en hızlı güncelleme yapan tarayıcı firefoxtur ben explorer8 in okadarda hızlı bir tarayıcı olacagını samıyorum

işte chipin farkı. Başka sitelerde kıytırık tanıtım yazıları var sadce

Ya bırakın şu ie hastalıgını az önce ie 8 beta2 yükledim chip online da dolaşıyorum durduk yere Internet Explorer cannot display the webpage diye hata veriyor. firefoxta giriyorum anında açılıyor. %100 güvenlik %90 hız ise opera %100 hız %85 güvenlik ise firefox. ie de sitelere girmio dogru düzgün! bu yorumuda firefoxtan yollabildim

Ya bırakın şu ie hastalıgını az önce ie 8 beta2 yükledim chip online da dolaşıyorum durduk yere Internet Explorer cannot display the webpage diye hata veriyor. firefoxta giriyorum anında açılıyor. %100 güvenlik %90 hız ise opera %100 hız %85 güvenlik ise firefox. ie de sitelere girmio dogru düzgün! bu yorumuda firefoxtan yollabildim

durduk yere IE'ye çamur atma
4.5 saat kullandım hiçbir sorunla karşılaşmadım
tabii firefox daha hızlı olduğundan şuan firefox
ayrıca bu prelease beta'dır.

Ne bence Opera Firefox'tan daha iyi. IE mı? Kategori dışı:)

Tamam Microsoft ie8 de baya ugraşmış çok da güzel şeyler düşünmüş mesela renkli sekmeler olayı bir sekmeden açılan sekmelerin hepsinin aynı renkte olması veya office programları ile bütünleşerek çalışması filan güzel ama bana hep biraz arkadan geliyormuş gibi geliyor. Benim ilk baktıgım rss beslemeleri "Firefox"ta bulundugum sayfada bir menü şeklindeyken ie de bulundugun sayfa gidip hop diye rss sayfası geliyor. Chip'i rss den takip ediyorum. Chip online gibi destek veren siteleri rss ile gezmek çok daha kolay ve güzel oluyor. Bu basit bir şey neyki diyebilirsiniz ama Firefox da bunun gibi bir çok ayrıntı var zaten Firefox'u diğerlerinden farklı kılan en büyük noktası da bu ayrıntılarda ki incelik.

YA BIRAKIN %40LIK güvenlik açığı ie7 kullanmak isteyen varsa kullansın.bizim hackerlerin işini zorlaştırmayın yawww.adamların bilgisayarını onlardan çok mu düşünüyorursunuz.güvenlik ve hız isteyen firefox kulanır,kullanmak istemeyende kulanmasın.kaplumbağa ie ile internete girsinler akıllılar.ne çene yoruyosunuz.YAŞŞAASIN FİREFOX ÖZGÜRLÜĞÜ!!!!!11

ie herzaman en iyisi, gerisi hikaye, istediğiniz kadar konuşun.

firefox cevap verir çöküyorum çöküyorum çöktüm, kızdırma yine çökerim :)

firefoxun montajlanmış hali desenize

Arkadaşlar firefox'taki bu özelliğin ie8 beta'da olup olmadığını bilen var mı? http://www.chip.com.tr/konu/Firefox-a-sanal-hacker-Page-Hacker_8415.html

"YA BIRAKIN %40LIK güvenlik açığı ie7 kullanmak isteyen varsa kullansın"

Birader yazının başlığını bile okusan IE7 olmadığını anlarsın. Ayrıca 1 senede 14 kere her seferinde 3-4 güvenlik açığı yamayan Firefox, ilk çıktığında da 100% güvenliydi, n'oldu? Fos... Neymiş? Her sakallıya babam demeyeceksin. Benimsemeyeceksin, her zaman daha iyisini arayacaksın. Sizinki nasreddin hoca misali, takılmışsınız bir iki şeye, paso lalala şaşaşa...

Bence Her Zaman en iyi ie , düşnce trzm şu ie'nin üretici firması Microsft deil mi her zman kendi işletm sistemleri içn en uygun olanı hazrlarlar die düşnüorm , ama dier işletm sistemleri içn bilemcem , ( yükledm krdm gayet güzel hepnize tavsye ederm )

ben firefox gectim resim acmakta biraz sorunlu ama cok hızlı ie yi unuttum bile

script'lerin hız sorununa bir çare bulsalar iyi olur.Bazı sitelerde çift çekirdekleri bile kastıran karmaşık scriptler kullanılıyor.Bu nedir ya..altı üstü internette geziyoruz.Zamanında 133mhz işlemciyle internetde gezerken böyle şeyler olmazdı.Scriptleri kapasan bu sefer siteler kullanışsız oluyor.Bir de flash'lı bir siteyse yıkım oluyor.Oyunlar bu kadar kastırmıyor işlemcileri.Mesela mininova'da şu adrese IE'da girip mouse'unuzu aşağı yukarı oynatın bakın ne oluyor.
http://www.mininova.org/today/added

Sonuç: Standart-sörfçüler için iyi bir tarayıcı

@CHIP

Standart demekle neyi kastettiğinizi anlayamadım :(

Max_Real Qnx

bir web tarayıcı için karşılaştırma yapmak kesinlikle gerekli ama test ortamının adaletli de olması lazım. şu zamana kadar test ettiğim en hızlı tarayıcı olan Opera 9,5 tan haber boyu bahsedilmiyor olması beni şaşırttı. Opera; mobil cihazlardaki başarısıyla pc ortamındaki yerini geri kazanmaya başladı. pek çok konuda Firefox tan bile daha iyi olan Opera' nın; entegre e-posta yazılımı, oturum kaydetme, akıllı gecmiş arama gibi pek çok üstün ve tek olan özellikleri var. sistem belleğindeki cimri tutumu ve sayfaları hızlı yükleyişi ise kullanıcılar için en önemli değerler arasında...

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
Mesela mininova'da şu adrese IE'da girip mouse'unuzu aşağı yukarı oynatın bakın ne oluyor.
http://www.mininova.org/today/added

Yazan arkadaş, ben Opera kullanıyorum ve Internet Explorer'da bilgisayarımda bir köşede boş boş duruyor. Dediğin siteye girdim ve dediğini yaptım. Internet Explorer'da mouseun tekerleğini çevirdikten sonra sayfanın aşağı yukarı çıkması için 1-2 saniye beklemek gerekiyor ama Opera'da sayfanın hareket etmesi için 1 salise bile beklemeye gerek yok. İyi ki Opera kullanıyomuşum. Tespitin için teşekkürler:)

Opera'da bazı siteler düzgün gözükmüyor.Firefox'da hiç değilse IE engine moduna geçip bu sitelerde gezebiliyoruz.Operada bu mümkün değil bildiğim kadarıyla.Böyle bir özellik eklemeliler yoksa Opera'yı kapa IE aç onu kapa bunu aç zor iş.Ya da böyle bir özellik varsa bilenler yazarsa sevinirim.

Beta 2 yi kurduktan sonra tüm çevrimdışı içeriğini bir kez silmenizi öneririm. Aksi halde bazı sitelerde ( örn ; livemail ) sayfa hatalı görüntüleniyor. Bu sürümde IE oldukça gelişme kaydetmiş bence.

1 000 000 km karelik ülkeye yayılmış bin araç var.trafik kaza oranı nerdeyse sıfır.aynı km kare ülkede bir milyar araç var kazaoranı elbette yüksek.sonuç:toplam tarayıcıların iki-üç katı büyüklükteki(kullanıcı olarak)bir tarayıcıda bazı sorunlar olur.diğer tarayıcılarıda kullandım kimse kusura bakmasın biraz-kerameti kendinden menkul geldi bana.hepsinde ie den çok daha büyük sorunlarla karşılaştım._açmama-aniden kapanma-sonradan kaldığınız yerden devam edelimmi uyarısı.madem devam edecektin niye kapattın diye sorup İE ye geçer insan.benim gibi.ie birinci tercihim.rüstembey

IE ve firefox aynı zamanda en fazla Ram yiyen browserlerdir.Oper bunlara göe daha hızlı açılan ve oturum kaydetme gbi özlellikleri yansıra daha bir sürü özellikleri vardır.Tabiki opera kullanmaya alışmak gerekir.

teste niye opera ı dahil etmediniz? firefox kullanıyorum, memnunum. ama operanın yeri ve keyfi başka. opera 1 numara...

tavsiye etmem IE7 tekgecerim 8 daha beta asamasında bide ing

ie8 kurdum kaldırdım sanki 7 göre biraz daha seri özellikleride baya artırılmış ben aslen firefox kullanıyorum ikiside bence ağır çalışıyor
hani firefox hızlı felan diyolar ama en kral opera tabi bu benim fikrim
kızanlarınız muhakkak olacak sanırım kendimi özgür hissteğim iki yer var biri burası biride pardus

kaputun altında pek bir geliştirme yok

Opera'nın üstüne web browser tanımam.Ama ne yazık ki ne bilgisayara yüklü geliyor ne de bilişim sitelerinde hakkında reklam gibi haberler yapılıyor( bkz. Internet Explorer). Kullanıcı sayısı da %2-%3 gibi az bir değerde görünüyor.Olsun, Opera'yı bilip kullanan o şanslı azınlıktan biri olmak da güzel:)

kesinlikle ne İE neden firefox başı çeken kesinlikle opera

Sistemim extreme özelliklerde olmasına karşın ie8de kasma var ilginç
bazen google taramalarının yarısını göstermiyor
günde 5kez kitlenme sorunu yaşanıyor ve kapanıyor browser
bu kadar çalıştınız bunumu ortaya çıkardınız komik gerçekten
ben dos 3ten beri bilgisayarı prof. anlamda kullanan biri olarak
Microsoftu ciddiyete davet ediyorum,
ve derin tecrübelerime dayanarak "google chrome "un üstüne tanımıyorum hepsini kullandım
şu an chrome beta sürüm olmasına rağmen tek bir hata bulamadım

ie8 beta2 sekmeli taramada zayıf xxxxx daha iyi...

safari apple bir numara

OPERA VE FIREFOX VARKEN IE İLE ZAMAN KAYBETMEMEK LAZIM.
NASILSA ONLAR OPERA VE FIREFOX'TAN ESİNLENMEYE DEVAM EDECEKLER.

Opera bir numara inanın bana !

herkes opera ve firefox diyorlar ama bir çok bankanın ve resmi kurumların web siteleri bunlarla uyumlu çalışmıyor.
firefox ve opera ancak forumlarda ve nette sörf yapmak için önerilebilir ancak diğer işler için önerilmesi doğru değil çünkü uyumlu değiller

Arkadaşlar iyi hoş Firefox& Opera& Chrome...vs diyorsunuz da. IE dışında hiçbir tarayıcı benim üni.min sistemiyle uyumulu değil. 3-4 gün sonra internetten kayıt yapacağım fakat IE dışındaki tarayıcılar sistem tarafondan tanınmıyor maalesef...

bnce 2 side kullanılmalı fırefox çok hızlı ama bazı sitelerdde sorun yaratığıda bir gerçek

Opera....bence browserlerin en iyisi en hızlısı ve en güvenlisi..devamlı güncelleme yapmak yerine yeni sürümler çıkartarak kendini yeniliyor geliştiriyor.. IE8 de bahsedilen özelliklerin aynısı zaten operada da var.. Bence Operaya yetişemezler...
Bi düşünsenize en çok hacker saldırısı nerden geliyor ve virüsler nerden giriyor IE'den tabi ki...:)

Sen de yorum yaz