Chocolately ile yazılım kurmanın basit yolu!

Bu minik araçla, Windows PC'nize yeni bir yazılım kurmak daha önce olmadığı kadar kolay ve çabuk!

Chocolately ile yazılım kurmanın basit yolu!

Linux'daki paket yöneticisi Windows'da neden yok diyenlerden misiniz? Windows bir programı kullanmaya başlamak için önce onu internette arayıp, web sitesini ziyaret edip, onu indirip yüklemeniz gerekiyor. Üstelik yükleme sırasında sık sık İleri, Tamam gibi düğmelere basmanız da şart. Ancak Linux'daki paket yöneticisi, gereksiz adımlardan kurtarıyor ve size izlemeniz gereken çok az sayıda adım bırakıyor.

Chocolately ise Windows'un bu önemli eksiğini kapatıyor. Komut satırından çalışan Chocolately ile örneğin VLC'yi yüklemek için "cinst vlc" yazmanız, Chrome'u yüklemek için "cinst googlechrome" komutunu vermeniz yeterli oluyor.

Chocolately'yi yüklemek için bu web sitesini ziyaret ederek biraz altta siyah zeminli bölümde yazılı olan kodu kopyalayıp, komut satırında (Başlat>Çalıştır>cmd) çalıştırmanız yeterli oluyor. Kodu komut satırına yapıştırmak için farenizle komut satırı penceresine sağ tıklayıp Yapıştır seçeneğine tıklamanız yeterli. Artık örneğin 7-Zip'i yüklmek için "cinst 7zip" komutunu verebilirsiniz.

Yazılım şu an 377 programı bu şekilde yüklenebiliyor, dolayısıyla bütün programları komut satırından yüklemeniz mümkün değil. Chocolately'nin sunduğu paketlerin listesine bu sayfadan göz atabilirsiniz. Bir programı yüklemek için ismini doğru yazmanız gerektiğini söyleyelim. Yazmanız gerekenler, haberimizin ikinci sayfasında...

Chocolately için komut örnekleri

  • Firefox'u yüklemek için: cinst Firefox
  • Google Chrome'u yüklemek için: cinst GoogleChrome
  • VLC'yi yüklemek için: cinst vlc
  • 7ZIP'i yüklemek için: cinst 7zip
  • Notepad++'ı yüklemek için: cinst notepadplusplus
  • Sublime Text 2'yi yüklemek için: cinst sublimetext2
  • Paint.net'i yüklemek için: cinst paint.net
  • Adobe Reader'ı yüklemek için: cinst adobereader
  • Skype'ı yüklemek için: cinst skype

Chocolately'nin sunduğu tüm paketlerin listesine bu sayfadan göz atabilirsiniz.

 

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Windows 8'de Windows Store varya size yetmiyor mu :D az dişinizi sıkın 25 Ekim'den sonra Windows Store'a kavuşacaksınız :D

nesi kolaymış be o next nextler salak kullanıcılar kod yazmayı bilmiyor diye yapıldı

@01 Eki 2012 20:02 Salaklıkla ne alakası var. Neredeyse bütün yazılımlar bu şekilde yüklenebiliyor. Cümlenden de pek bir şey anlaşılmıyor. Sen önce düzgün cümle kurmasını öğren.

Program içine gömülü ne kadar toolbar, gereksiz program vs varsa kursunlar tabi. Next de derim back de. Yeterki toolbarlarla uğraştırmasınlar beni.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir