Chrome 10 hazır, indirin!

Google, Chrome 10'un final sürümünü indirmeye sundu! İşte son yenilikler ve indirme bağlantısı...

Google Chrome 10 çıktı!
Crankshaft'lı Chrome 10 yayında

Google, Chrome tarayıcısının yeni sürümünü yayına sundu. Yeni sürümde en dikkat çeken özellik ise gözden geçirilmiş Crankshaft Javascript motoru.

Google, tarayıcısının sürümünü sitesinde belirtmese de bu sürümün Chrome 10 olduğunu söyleyelim. Chrome 9 ise yaklaşık bir ay önce 4 Şubat'ta piyasaya sürülmüştü.

Crankshaft JavaScript motoru ilk kez geçtiğimiz senenin Aralık ayında tanıtılmış ve Google'a ait V8 hız testine göre yaklaşık yüzde 50 daha hızlı olduğu iddia edilmişti. Üç hafta önce Chrome 10 beta sürümüne giren Crankshaft, bu kararlı sürümde ise yüzde 66 oranında performans artışı vaadediyor.

Google, blog'unda yeni Chrome'un en karmaşık web uygulamalarında bile daha hızlı ve tepkilerde daha çabuk olduğunu söylüyor.

Chrome 10'daki yenilikler ve indirme bağlantısı

Crankshaft motoru kısmen de olsa Sun'ın HotSpot performans motorundan esinleniyor. Crankshaft'ın sırrı ise sadece gerekli olan kodları optimize etmesi.

Yeni JavaScript motorunun yanında Chrome 10 ile gelen yeni bir özellik ise Ayarlar'ın artık açılan bir pencerede değil tarayıcı içerisinde gösterilmesi. Bu sayede ayarlar içinde arama yapmanız veya herhangi bir ayara adres çubuğuna ilgili URL'yi yapıştırarak gitmeniz mümkün oluyor.

Chrome 10 ile web parolalarını bilgisayarlar arasında eşitlemek mümkün hale geliyor. Entegre Flash eklentisi ise tarayıcının sandbox teknolojisi içerisine yerleştirilmiş.

Yapılan testlere göre Google'ın kaldıracağını söylediği H.264 video codec'i henüz yerinde. Google, H.264 codec'ini kaldırarak HTML5 videoları için açık kaynak kodlu WebM ve Ogg Theora codec'lerini kullanacağını bildirmişti.

Yeni Chrome'u buradan indirebilirsiniz. Chrome'un eski bir sürümüne sahipseniz otomatik olarak güncellenecektir.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 27 Yorum

Chrome'nin ayarlar kısmına tıklayın ve oradan da "Hakkında"yı işaretleyin. Kullandığınız sürüm karşınıza çıkacak ve pencerenin aşağısında yeni sürüm denetleniyor olacak. Böylece otomatik olarak kullandığınız sürüm güncellenecek.

Bu ne hız yahu..

Dün kurdum. Şimdiye kadar herhangi bir çökme olmadı. Bence 9-dan daha kararlı ve hızlı. Artık app-lerin yerinide istediğim gibi ayarlaya biliyorum. Şifreleri eşitleme eklentiside güzel olmuş, ne kadar güvenli olduğunu bilmiyorum?! Chrome işimizi çok kolaylaştıyor, göremediğimiz güvenlik kısmıda inşallah görünen yüzü kadar başarılıdır. Chrome güzel gidiyor! Teşekkürler Google!

Önceden silmiştim. Ben de tam bugün yeniden indirdim. Tam zamanında indirmişim :D Sürüm:10.0.648.127

Benim pc sistem yüksek olduğu için operayı tercih ediyorum ama sistemi düşük olanlar için Chrome tavsiye ediyorum!

ie9 çıkacak yakında ie ile sayfaları hatasız görüntüleyebiliyorum bunlara bakacak olursan her seferinde yüzde bilmemkaç hızlanıyorlar...

daha sayfaya tıklayıp girmeden yüklüyor.

2011 sonu Chrome 25 filan :D

İnternet Explorer 9 ile devam edeceğim.
Kararlı sürümü de çıkmak üzere zaten.

Bu devamlı gelen güncellemeler Firefox'a nisbetmi acaba ?

chrome açıkken kontrol ediyorum kendisi yüklüyor.
zaten bütün tarayıcılar ilk kurulduklarında gösterdikleri performansı daha sonra göstermiyor nedense.tabii bana göre.meraklı

Adamlar internet tarayıcısı değilde sanki program çıkartıyor patır patır hergün yeni bir sürüm ben güncelleştirmeden bıktım adamlar yapmaktan bıkmadı.

sunspiderdan haber ver google, yemişim V8 testini, IE nasıl herseferinde cpşturdu sunspiderı

biri google ı durdursun :)

Donanım hızlandırmasını özellikle IE9 daki gibi gpu desteğini kullanmaya başlasın IE9 u kaldırıp Chrome a devam edeceğim. IE9 cidden videolarda fark yaratıyor. Html5 destekli youtube videolarına göz atın iki tarayıcı ile. JS motoruda güçlü Ie9 da ve sunspider da chrome dan hızlı çalışıyor.

Google bilerek gpu hızlandırmasını kullanmıyor. IE9 da dikkatimi çekti: Directx 10 apileri kullanılıyor. Chrome da kullansa rakipsiz hale gelecek(windows içinde diyelim)

ufak bi yenili yapıyo 1 sürün yükseltiyo 9.5 falan yap mesela hemen 10 a atlıyor

File Hippo'dan Crome 11 in beta sürümleri var... 2-3 güne bir en yeni beta versiyonu güncelleniyor..

Gayet güzel olmuş.. Nisan'da da 11 çıkar muhtemelen.

crome ne ki?

Google Chrome kullandiktan sonra insan diger tarayicilara tahammul edemiyor. Bir haftadir Firefox kullanmaya calistim. Olmuyor Chrome tadini vermiyor. Bence tarayici siralamasi artik soyle;

1- Google Chrome
2- Opera
3- IE9
4- Mozilla Firefox
5- Maxthon
6- Safari
7- Avant

Her aya yeni bir sürüm çıkardığna göre bir sorun var...

devamlı sürüm çıkaranları malesef yanlış anllıyoruz bu kanıyı bize kazandıran mikrosoft. devamlı yeni sürüm çıkaranların yenilikleri takip ettikleri açıkta.

WepP resim formatını Chrome dan başka açabilen tarayıcı varmı acaba bilen varmı

Numara vermekle olsaydı bu işler microsoft ie6 ya yüz numara verirdi ie6 bir numara olurdu.
Google resmen adam kandırıyor.

Sürüm çıkartmada aceleci olmayışı yüzünden mozillayı takdir ediyorum. Her şey stabil olmadan sırf numara büyük görünsün bi iki sazan fazladan atlasın diye yeni sürüm çıkartmak ne kadar doğru siz takdir edin.

Operanın da acele sürüm çıkarmasına kızıyorum. Daha doğru dürüst hiç bir şey oturmadan bir iki beta yayınladıktan sonra pat diye yeni sürüm çıkartıyorlar millet bir sürü sorun yaşıyor. Şu an bayağı uyumsuzluk sorunu yaşıyorum ama zamanla halledilir hepsi.

Hiç değişiklik yapmıyorlar ki sürüm çıkarınca.

arkadaşlar ister inanın ister inanmayın internet explorer 8 bende firefox 4 chrome 10`dan daha hızlı sayfa açıyor hatta internet yavaşladığında daha büyük fark atıyor

test programları kullanmadan hız testi yapan arkadaşlara hayran olmamak elde değil. benim için çizgi romanlardaki süper kahramanlar gibiler

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir