Chrome 17 ve diğer tarayıcılar karşı karşıya!

Chrome 17, Firefox 10, Opera ve IE9 kapıştı; ortaya işte bu sonuçlar çıktı...

  • Zeynel A. Öztürk

Chrome 17'nin, Firefox ve Opera'nın yeni sürümlerinin yayınlanmasının ardından hız testinin zamanının geldiğini düşünenLifehacker.com, en popüler 4 tarayıcıyı yeniden karşı karşıya getirdi ve şaşırtıcı sonuçlar elde etti.

Hangi tarayıcıyı kullanacağımızı seçerken, hız dışında sunulan özellikler gibi birçok faktöre dikkat ediyoruz. Dolayısıyla testin sonuçlarının karar vermenizi sağlamaktan çok, kararınızda size yardımcı olacaktır.

IE 9, Chrome 17, Firefox 10 ve Opera 11.61'in katıldığı Lifehacker'ın testi JavaScript ve CSS testlerinden oluşuyor. Bunun yanısıra Chrome'un yeni ön-işleme özelliği de sınanmış. Tüm testler Windows'da gerçekleştirilmiş.

Not: Firefox 7, Chrome 14, Opera 11.51 ve IE9'un yer aldığı bir önceki testin sonuçlarını bu haberimizde inceleyebilirsiniz.

Soğuk açılış (kazanan: Chrome): Bu testte Chrome, kendisini tüm tarayıcılardan önce göstererek birinci olmuş. Bir saniye sonra açılan Firefox ise sonuncu.

Sekme yükleme, URL yükleme, JavaScript ve diğeleri

Sekme yükleme (kazanan: Opera): 9 tane sekmeyi sadece 6 saniyede açan Opera, bu işi diğerlerinden yaklaşık 3 kat hızlı yaparak rakiplerine toz yutturmuş. Firefox ve IE, sekmeleri 17 saniyede açarken Chrome, 22 saniye ile adeta sürünmüş.

URL yükleme (kazanan: Chrome): URL yazarak sayfayı yükleme hızını test eden Lifehacker, sayfanın Enter'a basar basmaz yüklendiğini görmüş. IE sayfayı yaklaşık yarım saniyede açarken, Opera ve Firefox ise sayfayı 1.35 saniyede açmış.

JavaScript (kazanan: Chrome): JavaScript testinde Chrome her zamanki gibi farkla birinci, Firefox ise uzak arayla ikinci.

DOM/CSS performansı (kazanan: Opera): CSS testlerinde de durum alışıldığı gibi. Opera, CSS testinde rakiplerini ezip geçiyor.

9 sekme açıkken bellek kullanımı (kazanan: Firefox): Firefox'un belleğe ne kadar aç olduğunu düşündüğümüzde, 9 sekme açıkken en az bellek harcayan tarayıcı olması gerçekten şaşırtıcı.

9 sekme ve 5 eklenti ile bellek kullanımı (kazanan: Firefox): Eklentiler, bellek kullanımını artırıyor olsa da testlerdeki birinciyi değiştirmiyor. Firefox'u sırasıyla Opera ve Chrome takip ediyor.

Toplam puanlar

Toplam puanlar

Lifehacker, toplam sonuçlara bakmamanızı ve sadece sizin için önemli olan sonuçları incelemenizi öneriyor. Ancak yine de bir kazanan görmek isteyenler, aşağıdaki sıralamaya göz atabilirler.

1. Chrome: 69%
2. Firefox ve Opera: 63.2%
3. Internet Explorer: 48%

Lifehacker'ın bir önceki testinde birinci Opera idi. Chrome'un dördüncülükten birinci sıraya fırlamasının nedeni olarak ise yeni ön-işleme ve JavaScript performansı gösteriliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 31 Yorum

vay canına firefox harika

update ettikten sonra hızı gerçekten belli oluyo

Firefox dediğini başardı.. Ram sıkıntısını giderdi artık demekki.. Ama diğer yönden açılış, site açılış hızı vs.. konularında yavaş olması üzücü.. Yinede ben firefox'dan vazgeçmem. Firefox'ta eklenti kullanım imkanlarını ben diğer tarayıcılarda istediğim keyifle tadamadım..

Chrome'de eklenti olunca yavaş açılma donarak açılma sorunlar yaşıyorum. cidden bu olay çok kötü inşallah buna'da çözüm bulurlar

Chrome'de eklenti olunca yavaş açılma donarak açılma sorunlar yaşıyorum. cidden bu olay çok kötü inşallah buna'da çözüm bulurlar
------------------
buna kullandığın eklenti neden oluyordur.

Firefox dediğini başardı.. Ram sıkıntısını giderdi artık demekki.. Ama diğer yönden açılış, site açılış hızı vs.. konularında yavaş olması üzücü.. Yinede ben firefox'dan vazgeçmem. Firefox'ta eklenti kullanım imkanlarını ben diğer tarayıcılarda istediğim keyifle tadamadım
----------------------------
bende hala başaramamış gözüküyor :)

Firefoxu ne zaman başlatsam ilkten iki sekme açınca pencere bir süre yanıt vermiyor anlamadım gitti ne zaman kasmıycak acaba 2 gb ram var bide.

siz ne konusuyorsunuz ne firefox u??? birinci olan chrome ikincide opera!!!

Operanın unite eklentileri(müthişler) ve turbo modu var,Firefox un harika resim,video vs vs iş yapan eklentileri bol,ie nin uyumlulugu mükemmel ama chorome biraz boş kalıyo,hızıda ordan gelse gerek.2 uyugulamada fıs diye sonuyor kitlenme yapıpı adamı çileden çıkartıyor.Nasıl 1. olmuş anlamadım :S:S

opera her zamanki gibi süper

Haberde son sürüm deniliyor ama Opera'nın son sürümü 11.51 değil 11.61'dir.Keşke son sürümü dahil etselermiş.

Piyasasında tekel olmayan her ürün/hizmet rekabete girmek zorundadır. Bu da herzaman kullanıcının yararına olmuştur. İşte güzel bir örneği..
Herkes dilediği tarayıcıyı kullanabilir.

Chromenin 4. sıradan birinci sıraya gelmesinin sebebi googlenin bu kez paraya kıymış olması da olabilir.
Tarayıcılarda neyi kıyasladığınız çok önemli. Hepsinin farklı üstünlükleri var. İstediğinizi lider çıkarabilirsiniz.

Comodo Dragon'u deneyin, farkı görürsünüz ;)

Şu Firefox'u eleştiren arkadaşları anlamıyorum sanki Chrome'la aralarında üç dört dakka fark var saniyelerle ölçülüyor dikkat edin. Bu nedenle hee Firefox yavaş veya hantal diyerek tarayıcı değiştirmeye hiç gerek yok varsın olsun 3 saniye geç açsın

opera favori tarayıcım oldukca faydalı.firefoxa gore belki daha az eklenti olanagı var gibi gorunsede mevcut eklentleriyle ben işimi fazlasıyla goruyorum.

Operadan vazgeçmem benim birincim Opera. İkinci sıraya zaman zaman kullandığım Chrome yerleşir. Üçüncülüğü Firefox alır. Internet Explorerin adını bile anmam ve asla kullanmam.

opera bence en iyisi sadece arayüzü itici geliyor bana o yüzden
chrome kullanıyorum 2.ci tarayıcı olarakta ie bazı eklentiler yüzündende firefox var çok nadir kullanıyorum opera kurulu değil ne garip :S

yaklaşım 15 tane eklenti var tema ve yer imleri ile araç çubuğukları mevcut. chrome çok hızlı hala. ama sıfır hali kadar hızlı başlamıyor. firefox ise eklentileri yükledikçe hantallaştı. eskiden böyle değildi anlamadım neden böyle yapıyor. 5 6 eklenti ile açılış zulüm oldu resmen. opera iyi çoğu zaman onuda kullanıyorum. ie9 var ama kullanmıyorum

Opera her zaman tüm testlerin çoğunda birinci olmuştur.. bende bir kaç değişik sitede operanın bir çok testlerde birinci olduğunu gördüm.. ama IE9 de geçekten çok hızlı...chromeyi hiç sevemedim bir opera veya IE9 dan 10 kat çok bellek yiyor diyebilirim...

çorum eklenti yüklenince hantallaşıyo, operanın eklentiye ihtiyacı yok.ofişiyıl olarak geliyo zaten özellikler

firefox un 11 ve 12. sürümleri piyasayı karıştıracak gibi gözüküyor

Firefox 1. numara bence Onu chrome ve opera izliyor asla ıe kullannmam sürümü 20 bile olsa

Ne eklentisi arkadaş Opera'nın eklenti gereksinimi yokki farkı o zaten. İçerik engelleme ve flash engelleme Operada mevcut olan sistem, video indirmede aynı şekilde ne eklentisi ayrıca Chrome'u bilmem ama Opera, 9 sekmede Firefox'tan daha az bellek kullanıyor. Ayrıca Chrome'da sayfa yüklentidiği anda görüntüleme yapıyor. Opera ise 1 sn. sonra görüntülemeye başlıyor. Operada bu ayar mevcut ayarı yüklendiği anda görüntüle yaparsanız. Chrome 1 Opera 2 Firefox 3 olmalı...

Opera kullanıyorum, mutluyum.

ie9 çıktığında firefox 3,6. Chrome 8, opera 9 du :D:D:D:D
Hala sayfa yüklemede çoğundan hızlı, Javascriptte ise bir seneden sonra bile çoğu testte birinci, hatta webkitin kendi testinde chrome ve safarinin çok az gerisinde

Opera kullanmak istiyorum lakin Opera flash video oynatılırken kapanmıyor arka planda takılı kalıyor bu da beni rahatsız ediyor. OPERA'cılar bir yardım lütfen.

firefox çöker durur, opera da böyle bir durum yok

indirmelerde sorun yaşıyordum chrome 19a geçtim. birşey indirirken yavaş iniyor yarıda kalıyorve bı anda tamamlanıyor oysaki dosya inmiş göstergesi yada ölçümü hatalı çıktı bu sürümün. diğer tarayıcılarda sorun yok yani bende.

IE9 güncellenmediğini düşünen çıktı ilk günkü gibi sanan cahil insanlar!!! Bilmediğiniz şeyler hakkında yorum yapmayınız.

IE9 çıktığından beri kaç defa güncelleme paketi yayınlandı haberiniz yok herhalde. Sürüm adı 9 olabilir ama yapılan güncellemeler diğer tarayıcıların güncellemelerine eşdeğerdir. Tek farkı yeni özelllik sunmamalarıdır. sadece performans ve güvenlik amaçlıdır. diğer tarayıcılarda ise hem özellik hemde diğer farktörler yer almaktadır.

IE nin tüm sürümleri 5 para etmez. IE10 nunda edeceğini sanmıyorum. Chrome, Firefox ve Opera her zaman önde.

IE anca cahil olan kullanır!!!

mrb arkadaşlar kısıtlanmış bilgisayara Chrome nasıl yükleyebiliriz

Sen de yorum yaz