Chrome 18 final sürümü yayında, indirin!

Popüler tarayıcı Chrome'un son sürümü, küçük bir ilk ile geldi. İşte yenilikler, indirme bağlantısı!

Chrome 18 final sürümü yayında, indirin!
Chrome sürümleri 20'ye yaklaştı

Son dönemlerin popüler web tarayıcısı Google Chrome'un 18. sürümü yayınlandı. Chrome'un yeni sürümü, görsel açıdan önemli bir yenilik getirmiyor. Ancak arka planda yapılan birkaç geliştirme var.

Chrome 18, artık eski grafik kartlarına sahip bilgisayarlarda da donanım hızlandırmayı kullanabiliyor. Chrome, artık çok daha fazla sayıda eski grafik kartını destekliyor. Bunun anlamı ise web sitelerinin ekrana çizilmesinin hızlanması demek.

Chrome 18 ile beraber grafik işlemci hızlandırması, ilk kez Windows XP'de de çalışacak. Yeni sürümde SwiftShader araçlarından faydalanan Chrome 18'de chrome://gpu komutunu kullanarak grafik kartınızın içeriği hızlandırıp hızlandırmadığını görebiliyorsunuz.

Görünür tek değişiklik ve indirme bağlantısı

Chrome 18'deki görünür tek değişiklik ise gözden geçirilen ayarlar bölümü. Sol taraftaki gezinti bölümü artık mavi yerine beyaz bir renge sahip. Diğer bir yenilik ise about:flags komutu altında gizli. "Enable Tab Browser Dragging" seçeneğini etkinleştirdiğinizde sekmeleri sürükleyerek bir tarayıcı penceresi oluşturabiliyorsunuz.

"Disable new settings and extensions web-ui" seçeneği ise ayarlar sayfanızın eski tasarıma dönmesini sağlıyor. Chrome 18'de eklentilerin daha güvenli hale getirilmesine yönelik bir geliştirme de bulunuyor.

Web tarayıcınız Chrome 18'e otomatik olarak güncellenmediyse veya Chrome'u ilk kez indirecekseniz, aşağıdaki resmi indirme bağlantısını kullanabilirsiniz.

İndirin: Chrome 18

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Ele alınır tek yenilik eski grafik kartları için donanım hızlandırma.Diğerleri hep makyaj.

Böyle ufak değişiklikler için ara sürüm çıkarması yeterliydi, neden tam sürüm çıkarıyor ki?

Google'ın tarayıcısı windowsta inanılmaz işler yapacak. Ancak ubuntu üzerinde ikide bir çöken chrome'un yanında linux firefox bir numara.
Ama nedense firefox da windowsta ikide bir donuyor. Bu git gide performans açısından sistem - tarayıcı ilişkilendirmesinde windows = chrome, linux = firefox oluyor.

Zahmet edipte sürüm notlarına baktın sanki, perfect life... Konuşuyorsun...

IE 10 varken kim neden ve ne için kırom kullansın ki?...

Yıllardır Firefox kullanıyordum ama artık Chrome'dan başkasına dokunmam bile... Chrome-dev sürümünü kullanıyorum ve hep bir veya iki sürüm önden kullanıyorum :)

Chrome yüklemesi çok kolay. IE de ise yükledikten sonra eskisi hala bilgisayarda kalıyor bir de eskisini kaldırdın mı PC allak bullak oluyor. her zaman chrome zirvede olacaktır...

Ele alınır tek yenilik eski grafik kartları için donanım hızlandırma.Diğerleri hep makyaj.
===================================
aynen. bari 0.1 ile yükseltme yapsalar. direk sürüm yükseltiyor sanki yeni ve tamamen farklı bir tarayıcı yüklüyorsun.

illa bir şey yapacaklarsa tam ekran modunu geliştirsinler. imleci yukarıya getirince menu çıksın falan sürekli tam ekrandan çıkıp tekrar giriyorum tam sıkıntı. firefox böyle değl

Neymiş bu chrome ya vay anasına opera ve firefox un yanınında not defteri gibi kalıyor

@Bugün 13:11

Sen zahmet edip ve bakıp farklı tek bir tane ele alınır özellik eklenmiş mi söyleyebilecek misin acaba Chip'in yazdıklarından farklı ?
Herkes tarayıcı fanı olmuş..Objektif olup tarafsız yorumlayan az.

evet 18.sürüm gerçekten gözle görülür biçimde hızlanmış özelliklede videolarda mükemmel gelişme olmuş artık eski ve düşük donanımlı ekran kartların sorunsuz hd video oynatma şansı sadece chrome de var..tşkkrler chrome sen 1.liği hakediyorsun

Tarayıcı fanı olmaya gerek yok ustalar, bende safari opera dahi kurulu, hepsi bazı durumlarda veya bazı sitelerde hata verebiliyor. Mesela geçen Chrome ile Yapı kredi bankasından 3D şifresi alamadım. bankayı aradım chrome ile hata veriyor explorerde deneyin dediler. Geçen aylarda akbank internet bankacılığında firefox hata veriyordu giriş yaparken, onu banka düzeltti sanırım artık giriyor. memurlar net foruma giriyon diğer tarayıcılarda sayfa kayık gösteriyor illa explorerla girmek gerekli ne bilim aklıma gelenler bunlar, Demek istediğim tek tarayıcıya bağımlı kalmayın. bazen başka bir tarayıcı gerekli oluyor.

Artık şunu anladım ki Tarayıcı Fanboy'luğu yapmak çok aptalca... Mozilla Firefox kullanıcısıyım ama ne zaman donsa çökse Google Chrome'da devam ediyorum işlerime :)

Linux'a Chrome kurulmuyor sadece Chromium kuruluyor ama halen indirme bağlantısı var. Anlamış değilim Google'ı.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir