Chrome, 2018'de Reklam Engellemeye Başlıyor

Chrome'un can sıkan web reklamlarına dur diyeceği kesinleşti. Peki bu ne zaman olacak; nasıl gerçekleşecek?

  • Zeynel A. Öztürk
Chrome, 2018'de Reklam Engellemeye Başlıyor

Google, yaptığı duyuruyla belirli web sitelerindeki reklamların tamamını önümüzdeki seneden itibaren engelleyeceğini duyurdu.

Google'ın Chrome'a kendi reklam engelleyicisini ekleyeceği dedikoduları aylardır yapılıyordu. Resmi duyuru, reklam bölümü kıdemli başkan yardımcısı Sridhar Ramaswamy'den geldi.

"Çevrimiçi içerik oluşturucularının büyük çoğunluğu, reklamdan gelir elde ediyorlar" diyerek reklamın önemini kabul eden Ramaswamy, buna karşın can sıkan, içeriği görmeyi zorlaştıran reklamların kullanıcıları reklamları engellemek zorunda bıraktığını söyledi. Google, hem yayıncıların hem de ziyaretçilerin kabul edebileceği bir yaklaşım sergileyecek. Coalition for Better Ads'a katılan firma, sitelere "Better Ads Standards" ile en iyi reklam davranışları için genel tavsiyelerde bulunacak.

Better Ads Standarts'ın kötü reklam örnekleri arasında kendi kendine açılan reklamlar, otomatik oynayan sesli ve videolu reklamlar, geri sayımlı reklamlar var.

Wall Street Journal'a konuşan kaynaklara göre Google, reklam engelleyicisini kullanmadan önce sitelere en az yarım yıl süre veriyor. Siteye göre reklam engelleyicisi varsayılan olarak çalışacak ve reklam engelleyicisinden çok filtre görevini görecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

karın ağrısı gibi kıvranıp duruyor. adblock var ublock var.senin keyfine göre değil benim istediğime göre hareket edecek tarayıcım.

bu habere çok sevindim

Bunu ilk olarak Opera tarayıcısı yaptı, özgün şeyler getirin.

@03 Haziran 2017 08:10 operanın yaptığı bunun gibi yarım yamalak değil tam adblock. ayrıca operadan önce yapanların olduğunu sanıyorum.

Sen de yorum yaz