Chrome 23 hangi yeniliklerle gelecek?

Chrome 22'nin yayınlanmasından birkaç gün sonra ortaya çıkan beta Chrome, bakın neler sunuyor...

  • Zeynel A. Öztürk
Chrome 23 hangi yeniliklerle gelecek?

Chrome 22'nin yayınlanmasının üzerinden çok kısa bir süre geçti. Ancak tarayıcısını geliştirmekte hızını hiç kesmeyen Google, video desteğine büyük önem veren Chrome 23'ün beta sürümünü görücüye çıkardı bile.

Google'dan yazılım mühendisi Justin Uberti, videoların son yıllarda web'in "merkezi rolü" haline geldiğini söylüyor ve son Chrome Beta'nın videolar için daha fazla araç içerdiğini vurguluyor.

İşte Chrome 23 beta'da yer alan yeni video özellikleri.

1. Gerçek zamanlı sesli ve videolu arama: PeerConnection API'sı, geliştiricilere eklentiye ihtiyaç olmaksızın ses ve videolu arama yapma izni veriyor.

2. Video geliştirmeleri: HTML5 videolarına eklenen "parça" desteği, videolara altyazı, açıklama, bölüm ve meta verileri eklemeyi kolaylaştırıyor.

3. Uyarlamalı video yürütme: MediaSource API'sı bilgisayar ve ağ koşullarına göre video kalitesini ayarlayabilme çözümü sunuyor. Bu sayede aşırı ön belleğe alma ve başlangıçtaki beklemeler eleniyor.

4. Pepper Flash: Aslında Chrome 21'den beri Chrome'da yer alan ancak kendisinden fazla söz edilmeyen Pepper Flash, Flash için güvenliği geliştiren bir sandbox, daha hızlı işleme, daha kaygan kaydırma sağlıyor ve kilitlenmeleri azaltıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Birde derlerki Firefox sürekli güncelleniyormuşta onunlamı uğraşacaklarmış ayoll!!

@06 Eki 2012 11:06 bu yorumdan birşey anlayan var mı ??

he he firefoxla uğraşçakmış 11:06. rüyanda mı gördün ??

En kisa zamanda cikmasi dilegiyle

ben 24.0 'ı kullanıyorum 1 aydır Günaydın :D

Yeter bunların güncellemesinden yoruldum.Maxthon Tarayıcı hepsini yer.

milleti keklemeyin la pepper flash ne hızlandırıyor ne de kilitlenmeyi önlüyor aksine chrome güncellendikten sonra pepper flash ı kapamazsam kilitlenmeler ve kasmalar oluyor iyileştirme gerekli bu konuda mal gibi geziyorz nette açık açık

artık hiç chrome kullanmıyorum.

kadir gumussoy sen beta sürümleri kullanıyosun,kararlı final sürüm şuan 22 dir.evet pepperflash gerçekten sorunlu bişey,yarardan çok zararı var kapatmazsak olmuyo :)

chrome gerçek gerisi yalan.!

Önce renk sorunu çözsün mat cansız soluk renkler sıktı beni. bu sürüm ile bunu çözerler umarım çözmezlerse by deriz bizde :)

İndirdim bir fark bulamadım ?

google chrome kendi kendine güncelleniyor sen ugraşmıyorsun

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play