Chrome 25 çıktı, işte yenilikler ve fazlası!

Google, yeni işlevlerle donattığı tarayıcısının en yeni sürümünü indirmeye sundu! İşte yenilikler...

  • Zeynel A. Öztürk
Chrome 25, ses tanıma işleviyle geldi!

Chrome'un tarayıcıya birkaç yeni özellik ve Web Speech API'yı ekleyen son sürümü Chrome 25, yayınlandı.

Chrome 25, şu an otomatik güncelleme işlevi üzerinden kullanıcılara sunulmuş durumda. Web uygulamalarına ses tanıma işlevlerini kullanmasına izin veren Chrome 25'in bu yeni özelliğini, ses tanıma demosu web sitesinde denemeniz mümkün. Sayfada sesle e-posta yazmanıza izin veriliyor.

Google'ın blog'unda Chrome'un Windows için sunulan yeni sürümünde, "sessiz" eklenti yüklemelerinin devre dışı bırakıldığı bildiriliyor. Bu beklenen değişiklik sayesinde herhangi bir program, Chrome web tarayıcınıza sizin haberiniz olmadan eklenti yükleyemiyor.

Ses desteği ve sessiz eklenti yüklemenin kapatılması dışında Chrome 25, daha iyi HTML5 tarih/saat girişi desteği ve daha iyi WebGL hata yönetimiyle geliyor.

Güvenlik ve diğer geliştirmeler, indirme link'i

Chrome 25'te çeşitli güvenlik geliştirmeleri de var. Bu geliştirmelerin bazıları, Google dışındaki programcılar tarafından bulunan açıklar üzerine yoğunlaşıyor. Üç açık bulan Atte Kettunen, çalışmaları için Google'dan 2.000 dolar almayı hak etmişti.

Google bu sürümde MathML'yi devre dışı bırakarak önemli bir güvenlik sorununu giderdiğini söylüyor. Şirkete göre WebKit MathML, henüz tam olarak kullanıma hazır olmadığından sorunlar gideriltikten sonra etkin hale getirilecek.

Tarayıcının final sürümünde geliştiricilere özel birçok değişiklik de var. Değişikliklerin tam bir listesi için bu adrese göz atabilirsiniz.

Chrome web tarayıcınız kendini otomatik olarak güncellemediyse, Hakkında bölümünden bunu yapabilirsiniz. PC'nizde Chrome yüklü değilse, onu aşağıdaki adresten indirmeniz mümkün.

İndirin: Chrome

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Chrome'a aşığım :)

Youtubeda sardırmalarda sık sık flash player ceash oluyordu umarım süzelmiştir

Çok hızlanmiş süper olmuş...

Web uygulamaları için ses tanıma özelliği 2 sene kadar önce benim önerdiğim bir özellikti ve şimdi gerçek oldu. Chrome gerçekten çok iyi bir tarayıcı, hatta en iyisi ama daha önemli eksikleri var. Bir gün zamanım olursa o eksikleri de toparlayıp bir araya getirir gönderirim. Cleverman

ie 10 daha iyi eskisi gibi yavaşta değil chrome'dan daha hızlı

Habersizce eklenti kurulmasını engelledilerse eğer bu harika, milletin başına babylon toolbar bilmem ne bar bela oldu resmen virüs gibi.

bu yazılan özelliklerin çoğu aylardan beri zaten yeni nesil metro IE 10 da var....

ie10 ile yarışamaz...

@22 Şub 2013 15:05 SEN ANCA KENDİNİ KANDIRIRSIN :7

uyanık ve zeki olun, devir pratiklik devri IE 10 kullanın rahat edin....

Bazı şakacı arkadaşlar IE ile karşılaştırmış çok güldüm :)

Yav bi adam aynı konuya 10 kere mesaj yazar mı ya. Milleti kandırmaya çalışırken, kendini kandırıyor farkında bile değil.

Ben demiştim zaten. Seneye bugün Chrome 80 sürümü yayına girer. Sür sürebildiğin kadar :))

Halen Windows 7 de kalanlar için sesleniyorum . Siz halen İE yi kötü sanabilirsiniz. Windows 8 de çalışan en iyi tarayıcı bence İE 10. Windows 7 de kalsaydım halen Chrome kullanırdım. :D

opera ve firefox hergeçen gün kullanıcı kaybederken chrome durdurulamaz bir biçimde yükseliyor. eskiden ie nin tek rakibi firefox idi ancak oda bu yarışta nefessiz kaldı. internet explorer ve chromenin arkasında Microsoft ve Google gibi devler varken kolay kolayda yarıştan kopacaklarını düşünmüyorum. windows8 de çalışan ie10 inanılmaz derecede hızlı olmuş hem windows7 de hemde windows8 de test ettim ve yıllardan sonra ilk defa firefox tan ve chromeden daha hızlı bir internet explorer görüyorum. üstelik açılış hızı ve sekme geçişleride çok hızlı ve en çok hoşuma gidende TARAYICININ HİÇ BİR ŞEKİLDE ÇÖKMEMESİ OLDU. Internet Explorer10 ve Chrome bu piyasayı tek başlarına domine edecekler galiba. opera ise yakında geçeceği webkit ve chromium motoru ile tekrar yarışa katılacaktır.

Sen de yorum yaz