Chrome 30 beta resme göre arayabilecek!

Resme göre arama yapabilme ve çok daha fazlası, Chrome'un yeni beta sürümünde ortaya çıktı! Deneyin!

  • Zeynel A. Öztürk
Chrome 30 beta'da birçok yenilik var!

Chrome 30 beta, Google'ın web tarayıcısından alışık olmadığımız kadar çok yenilikle beraber gelecek gibi görünüyor. Göze en çok çarpan yeniliklerden bir tanesi ise, resimlere sağ tıklayarak veya uzun tıklayarak "resme göre arama" yapabilme.

Bu işlevi etkinleştirdiğinizde resmi internette aramak üzere varsayılan arama motorunuz kullanılıyor. Yeni sürümde Chrome'un Android uygulamasına da gezintinizi kolaylaştıracak parmak hareketleri ekleniyor, bu arada bu hareketleri yanlışlıkla etkinleştirme olasılığı azaltılıyor. Artık tüm parmak hareketleri, üstteki araç çubuğundan yapılıyor: sağa veya sola kaydırarak sekmeler arasında geçebiliyor, aşağıdan ortaya doğru sürükleyerek sekme seçiciyi çalıştırabiliyor, sağ üst köşeden aşağı sürükleyerek menüyü açabiliyorsunuz.

Chrome'un arka planda kullandığı teknolojilere de bir dizi yeni işlev ekleniyor. Chrome'un Android sürümü artık WebGL, MediaSource API'sı ve ivmeölçeri kullanmaya izin veren DeviceMotion'ı artık destekliyor. MediaSource ise videoların bitrate'ini bağlantı kalitesine göre anında değiştirmeye izin veriyor.

Masaüstü Chrome beta'ya eklenen API'lar arasında WebRTC, konuşma tanıma, uygulama içi ödemeler ve fazlası var. Yenilikler hakkında daha fazla bilgi için Chromium ve Chrome blog'larına göz atabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

bunuda begenmeyen bosuna nefes almasin!...

@grezimonk beğenen beğenir beğenmeyen beğenmez, kendi davasında "Bizden gizlilik beklemeyin" diyen, ardından "En iyi güvenlik bizde" (ki Android'in ne kadar güvensiz bir sistem olduğunu bilen bilir) diyen şirketin malını bana para verseler kullanmam. Bahsedilen davadaki iddia Google'ın e-posta ve aramalarımızdaki kelimeleri seçerek KENDİ kullanıcılarına reklam göndermesi. Kullanıcı gizliliği ve güvenlik ayrı şeyler... Ki kendi marketindeki uygulamaları bir defa bile kontrolden geçirmeden mağazaya koyan, bu yüzden marketinde binlerce virüs olan bir şirketin güvenliğinin ne kadar güçlü olduğunu rahatlıkla görüyoruz... Bilmeyenlere DUYURULUR!

güzelllll olmuş

Güzel falan dinlemem... Benim e-maillerimi okuyup anahtar kelimeleri seçen ve bunları kullanarak reklam gönderen, bunu yaparken benim gizliliğimi hiçe sayan Google'ın tarayıcısını kullanmaktansa, hayatım boyunca internetsiz kalmayı kabul ederim. En azından kimse en önemli haklarımdan birini, özel hayatımın gizliliği hakkını çiğnemez...

"Search by Image (by Google)" chrome uzantısı ile, google bu hizmeti uzuuun zamandır veriyor zaten :)

@23 Ağu 2013 22:42 3 aydır canary de var.

google'ın yaptığı hiçbişeyde gizlilik beklenmez senin verilerini senden habersiz arkaplanda internetini sömürürcesine kendine vakumlar. androidden biliyorum googleplay e girip ayarlamaları yaptıkdan sonra googleplaydan çıksan bile o arkaplanda senin internetini sömürmeye devam ediyo aynı şey google mapsda da var telefon için android sürümünden bahsediyorum. o bakımdan mümkün olduğunca google'ın yaptığı şeyleri kullanmayın bi arama motorunu kullanın :)

@24 Ağu 2013 01:46 "senden habersiz arkaplanda internetini sömürürcesine kendine vakumlar" hiç güleceğim yoktu. sağ ol. :D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play