Chrome 31 yayınlandı, işte yenilikler!

Chrome 31'in final sürümü PC'ler ve cepler için yayınlandı! İşte yenilikler ve indirme bağlantısı...

Chrome 31 yayınlandı, işte yenilikler!

Chrome 31'in final sürümü Google tarafından indirmeye sunuldu. Yeni sürümde görünürde önemli bir değişiklik yok, ancak yazılımın işleyişinde yapılan bazı önemli değişiklikler var.

Chrome 31'le beraber Google, "Taşınabilir Özgün İstemci" (Portable Native Client - PNaCI) desteğini etkinleştiriyor. Özgün İstemci, C ve C# dilinde yazılan web uygulamalarını direkt olarak işlemci üzerinde çalıştırabiliyor ve donanıma direkt erişim sağlayabiliyor. PNaCI işlemciden bağımsız geliştirildiğinden, hem x86, hem de ARM mimarisi üzerinde çalışabiliyor.

Yeni Özgün İstemci, Windows'lu cihazlara herhangi bir avantaj sağlamasa da ARM tabanlı Chrome OS'un işlemci üzerinde uygulama çalıştırmasına izin veriyor.

Tartışmalı otomatik tamamlama

"request autocomplete ()" komutu sayesinde web sitelerinin site kullanıcı verilerine, Chrome'da depolanan isimlere ve telefon numaralarına otomatik tamamlama yoluyla erişmesi artık mümkün. Ancak Chrome 31, ödeme bilgilerine erişmeyi zorlaştırıyor. Kredi kartı bilgileriniz sadece giriş kutucuğuna ilk harfi veya sayıyı yazmaya başladığınızda otomatik olarak dolduruluyor. Bu ise gizli formların kredi kartı verilerinizi elde edemeyeceği anlamına geliyor.

Android için tam ekran uygulamalar

Chrome 31'in Android sürümü, uygulamaları menü düğmesini kullanarak giriş ekranına eklemenize izin veriyor. Bunu yaptığınızda uygulama, gerçek bir uygulama gibi görünüyor. Sayfa, geliştiricisi tarafından "mobile-web-app-capable" etiketiyle işaretlenmişse, tam ekran olarak açılıyor ve adres çubuğu gibi web tarayıcısı denetimleri gösterilmiyor.

İndirin: Chrome 31

İndirin: Android için Chrome

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 27 Yorum

31..hehehehe...

@13 Kas 2013 11:38 hehehehe!!! Allah'ım bu gibi insanlara akıl fikir ver.

@13 Kas 2013 11:38 xD ahahahha

@13 Kas 2013 17:08 hiç güleceğim yoktu Allah sizden razı olsun

adamlar çorap çıkarır gibi tarayıcı versiyonu çıkarıyorlar :))

yükledikten sonra resimlerde siyahlıklar olmaya başladı prolemli sanırım.gogole mapsa butonlarının arkası falan bazı sitelerin slide butonları siyah oldu hep..sanki ie6 gibi transparan resimleri siyah gösteriyor.

@13 Kas 2013 12:45 Neden bilmiyorum ama tarayıcılarda genel bir hata sanırım bu. Firefox ta son sürümünde fazla yüklenince aynı hatayı yapıyor :S

sayfa 2 ye for <3

indirecek arkadaşlara önerim bi sonraki sürümü beklesinler...bu sürüm problemli google arama araçları butonuna tıkladığınızda simsiyah oluyor sayfanın altı yada bir kararma gelip gidiyor..bir çok web sayfasındada problem çıkarıyor...silip eski sürümünü indirdim internetten sırf bu yüzden...stabil değil..

comodo dragon web browser kullanmanızı tavsiye ediyorum arkadaşlar. cromium altyapısına sahip ancak sistemde daha az yer kaplıyor ve comodo secure DNS kullandığı için daha güvenli ve gerçekten çökme olayı hiç bir şekilde yaşamıyorsunuz

@ALPEREN3 Alternatif olarak Comodo İceDragonu kullanmanızı öneririm ben.En azından firefox alt yapısını kullanıyor.

@13 Kas 2013 19:31 o da güzel arkadaşım bende bazen kullanıyorum

chip sayende ayarlar-->hakkında girip hep ben güncelliyorum =D

Windows 8.1 & IE 11.... anlayan anladı....

@13 Kas 2013 16:25 Direkt olarak söylemişsin zaten anlaşılması gerekecek birşey yokki!

Direkt 32'ye geçseydik :S

Kaç zamandır Chrome'dan onedio.com sitesindeki türkçe karakterleri göremiyorum. Son güncelleme de deva olmadı. Bununla karşılaşan başkası var mı?

@13 Kas 2013 17:31 ben görüyorum sorun sende olabilir özellikle sen diyince girdim baktım.

@13 Kas 2013 17:31 kaliteli bir yazılım kaldırıcı kullanarak chrome tarayıcınızı ayarlarınız dahil izi kalmayacak şekilde kaldırıp tekrar yükleyin.

bu sayıyı bilerekten mi yapıyorlar :D

android için gelmedi bana ?

Son anda kendime hakim oldum aga.31 hazıııır indir XD

Bu chrome komple kapatılıp açıldığında 10 sn bekletiyor normal mi ? Format atsamda aynı hep ilk açılışı güvenli bağlantı oluşturuluyor diyerek bekletiyor.

Google'dan uyarı: Chrome 31 indirmek için hazırlık yapıyorsanız sonrasında Abdest alın uyarısı yapıldı eğer yapmasanız bazı performans sorunları oluşabiliyormuş :)) Son Dakka...

hurriyet.com.tr de habrin bir kopyası var bugün. Kaynak belirtmemişler. :)

Yaza kadar Chrome 85 çıkar. Bu ne ya...

Yaşasın 31ci gençlik..

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir