Chrome 42'den kapalı sitelere uyarı desteği!

Google, Chrome'un 42. sürümünü yayınladı. İşte yeni Chrome'da sizi bekleyen tüm yenilikler...

Chrome 42'den kapalı sitelere uyarı desteği!

Google'ın milyonlarca kullanıcıya sahip web tarayıcısı Chrome'un yeni sürümü Chrome 42, indirmeye sunuldu. Birkaç düzine güvenlik onarımıyla gelen yeni sürümde en çok dikkat çeken yenilik, doğal push uyarıları için sunulmaya başlanan destek.

Chrome 42'deki Push API ve Notifications API, web sitelerinin sayfayı kapattıktan sonra bile kullanıcıya uyarı gönderebilmesine izin veriyor. Bu tür bir işlev, istenmeyen uyarılara yol açabilecek gibi görünüyor ancak Google, sadece kullanıcı tarafından izin verilen sitelerin uyarı gönderebileceğini vurguluyor.

Bir başka önemli değişiklik ise Google'ın güvenliği, hızı ve kararlılığı artırmak, aynı zamanda kodun karmaşıklığını azaltmak üzere Netscape Plugin Application Programming Interface (NPAPI) eklentilerini kaldırmayı planlaması. Google, NPAPI'yı bırakma planlarını ilk olarak Eylül 2013'te duyurmuştu, ancak planda bazı gecikmeler yaşandı. Chrome 40'la birlikte NPAPI eklentileri varsayılan olarak engellenmeye başlanmıştı. Chrome 42'de ise bu engeli aşmanın yolu kaldırılmış bulunuyor. Bunun yanında Google, Chrome Web Store'daki NPAPI eklentilerini de kaldırmaya başladı. Verilen bilgiye göre Eylül 2015 itibariyle Chrome'daki NPAPI desteği tamamen kaldırılacak.

Bunların yanında Google Groups'taki bir gönderi, Chrome 42'nin "performansa odaklı bir yapı" olduğunu, Chrome bileşen takımlarının bu sürüm için performansa öncelik verdiklerini söylüyor. Chrome 42'de 45 güvenlik onarımı da bulunuyor.

Chrome 42'ye yükseltmek için menü düğmesine basıp, Google Chrome hakkında seçeneğine dokunmanız yeterli.

İndirin: Chrome 42

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

kullananlar yorum yazarsa çok iyi olur..

@15 Nis 2015 14:01 64 bit sürümünü kullanıyorum gayet iyi. bir önceki sürümde hep bir şeyler eksik gibiydi bu sürüm iyi olmuş. yer imleri yöneticisi yenilenmiş.

@15 Nis 2015 14:01 git kendin kontrol et. her şeyi hazır bekleme. sanki özel ücret istiyorlar...

güncelliyorum bakalım

Bu web sayfası kullanılamıyor ERR_NAME_NOT_RESOLVED sorunu 10 siteden 2sinde çıkıyor ne yapmalıyım? güncelleme sonrası oldu

bunda da anasayfa virüsü bulaşıyormu kullananlar yorum yaparmısınız chrome daki en büyük derdimiz diye tahmin ediyorum yandex browser da virüs bulaşmıyor ama chrome da bulaşıyor

arkadaşlar Bu web sayfası kullanılamıyor ERR_NAME_NOT_RESOLVED uyarı alıyorum 10 sitenin 2sinde netimde bir sorun yok. Güncellemeden sonra oldu. Bu sorun nasıl kaldırılabilir ?

Seneye bugün Chrome 188. çıkar üç tane yenilikle...

zaten otomatik güncelleniyor chrome

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost