Chrome'a eklenecek 5 yeni özellik!

Çok yakında yeni Chrome sürümlerinde yer alacak 5 müthiş özelliği şimdiden öğrenmeye ne dersiniz?

  • Zeynel A. Öztürk
Chrome'a eklenecek 5 yeni özellik!
Bu özellikler yakında Chrome'daki yerini alacak

Google'ın Chrome'da yaptığı değişiklikler geçtiğimiz hafta ortaya çıkmaya başladı. Tarayıcının dahili öğeleri ve kullanıcı ara yüzünde yapılan değişiklikler, nightly yapılarında gözler önüne serildi. Bu yeniliklerin kararlı sürümlerde yer alması ise çok uzun bir zaman almayacak. İsterseniz Chrome'da yer alacak önemli yeniliklere beraber göz atalım.

'SPDY' ile daha hızlı internet

SPDY, Ocak ortalarında Chrome'a eklendi ancak ConceivablyTech'e göre protokol şu an tamamlanmış durumda. SPDY, HTTP protokolüne alternatif, içeriği minimum gecikme ile aktarmaya yönelik Google tarafından geliştirilen bir protokol. Google'ın testlerine göre ise SPDY, sayfa yükleme sürelerini yüzde 64'e kadar kısaltabiliyor. Chrome'un indirilebilen tüm sürümlerinin (nightly, canary, geliştirme, beta ve kararlı sürümler) yakında açık kaynak kodlu hale getirilecek SPDY'yi desteklediği söyleniyor.

Diğer 4 özellik

Sekme kaydırma düğmeleri sayesinde sekmelere erişim kolaylaşacak

Daha yüksek bir güvenlik

Kurumsal kullanıcılara yönelik bu özellik sayesinde sistem yöneticileri Chrome'u kullanarak eklenti, resim, stil, yazı tipi, satır içi kodlar gibi içerikleri engelleyebilecek.

Dokunmatik sekmeler

Yeni 'touch tab' adındaki sekmeler sayesinde akıllı telefonlardaki gibi birden fazla giriş ekranını seçmek mümkün hale gelecek.

Sekme kaydırma

Chrome'un yan sekmelerine eklenen kaydırma düğmeleri sayesinde sekmelere erişim kolaylaşacak. Bu özelliğin kullanıcılar tarafından sıkça talep edildiği biliniyordu. Bunun yanında sekme etiketlerinin Windows'ta giderek solan bir yazı tipine sahip olacağı söyleniyor.

WebKit geliştirmeleri

Raporlara göre son WebKit sürümü ile baskı önizleme modunda PDF işleme mümkün olacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Türk malı alın arkadaşlar.Artık yerli markalar rekabet yapsın.Bir düşünsenize exper,casper,crea,vestel,arçelik bu yerli markalar rekabet yaptıkça türkiye daha da güçlenecek ama siz bu marka yerine gidip yabancı marka alıpta yerli marka yapamıyo arkadaş derseniz tabi ki yerli markalar yapamaz ama yerli markaları hep överseniz alırsanız onlar daha çok rekabet eder ve türkiye kazanır.Kazandıkları parayla ve ürün kalitesini daha da geliştirirse yerli markalar yurt dışına bile samsung lg ya da hp gibi satarlar.Lütfen arkadaşlar bu söylediklerime kulak verin.Sadece bu markaları yarıştırmayın türk oyun şirketlerini türk gıda şirketlerini vs vs vs bu alanda da yarıştırın ve dünya çapında markalarımız olur!!! Unutmayın bi şirket kendi kendine dünya markası olmaz,o şirketi dünya markası yapan müşterileridir!!!örnek samsung,lg,hyundai vs vs vs bu markaları güney kore halkı destekledide dünya markası oldular!!!!!!. Saygılar

01:13
biz her ne kadar o saydığın markalardan elektronik ürün(özellikle notebook) almayın desek de gidip bizim milletimiz ucuza kaçarak alıyorlar. önce birazcık da olsa kaliteli bişeyler yapsınlar sonra söz alıcam

ziyaretçi 01:13: ne alakaya maydanoz şimdi ?

üstelik vestel notebook um vardı gördük halini 1000 t'yi çöpe attım resmen. bana hikaye anlatma

Ziyaretçi: Bugün 01:13:

Ya konuyu şaşırdın :D Ya da kafan güzel :D ne alakası var bu konu ile :D

Ekonomik olarak zaten teknolojiye çok para harcıyamıyoruz.Bide talepleri karşılayamayan ürün alırsak n'olur halimiz.Bahsettiğin alanlarda araçlar ucuz araçlar değil.. Dediğine katılıyorum bende öyle olsun isterim ama saydığın firmalar talepleri karşılamadan.. "Bundan mutlaka al" dedirtmeden Dünya çapında bizim itmemizle oluşuk bi pazar zor.

Türk markaları yurtiçine beş para etmez mallar dağıtırken yurtrdışına çıkan ürünlerin kaliteleri büyük firmaların kalitelerine yakın. neden yerli marka alalım o zaman?

İyi diyorsun da, hepsi çindeki Quada vb. markalardan aldıkları bilgisayarları exper, arçelik adında satıyor.

bize bu ülke tüccarının ve siyasetçisinin attığı kazıkları kimse atamaz

Türk malı alın arkadaşlar.Artık yerli markalar rekabet yapsın.Bir düşünsenize exper,casper,crea,vestel,arçelik bu yerli markalar rekabet yaptıkça türkiye daha da güçlenecek
------------------------------------------
Saydığınız marka bilgisayar, televizyon ve beyaz eşyaların içini açıp baktınız mı, baktıysanız,Taiwan malı anakart,amerikan malı işlemci,amerikan malı ekran kartları, kore, taiwan, usa, malı Ram'leri gördünüzmü? Gördüyseniz o parçaları tek tek siz de toplayın bi kasaya koyun satın sonra türk malı deyin, kimse yemez.

Madem bunlar Türk Malı, neden iğrenç ötesi modellerini yurtdışındakinin iki katı fiayata satıyorlar?Mantık olarak bunlar Türkiyede üretildiği için daha ucuz olması gerekmezmi?

türk malı laptop fikri hem mantıklı hem de saçma. Bir bilgisayarın TÜRK MALI olabilmesi, türk sermayesiyle kurulu bir türk şirketinde türk bir mühendisin dünyayı değiştirecek buluşu ile mümkün olur. Oturur adam gibi yatırım yapar, adam gibi teknoloji üretirsiniz ve ortaya evet işte bu türk malı diyeceğimiz bir şey çıkar. amoled ekranı arçelik keşfetti de biz mi beğenmiyoruz? intele rakip olacak işlemciyi vestel yaptı da heyecanla beklemedik mi? evet iğrenç ötesi saçma sapan uzakdoğu bilgisyarlarına logo basmakla türk malı olunmuyor malesef. Aynı mantıkla türkiye montaj mercedes kamyonlar da türk malı oluyor. komik :)

volkswagen türkiye sites chrome'da eksik sayfa açılıyor, ie9 da sorun yok var mı sebebini bilen?

bencede galatasaray durumu kötü gidiyor.

Yerli bilgisayar almayı tavsiye eden arkadaşa hiç katılmıyorum. Örnek olarak koyduğu firmaların hepsi büyük fabrikalar sahibi, kendi ekipmanlarını, kartlarını üreten, kendi yazılımlarını geliştiren köklü firmalar. Türk firmaları buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi ürünleri üretebilir. 5-6 yıl önceye kadar TV de üretebilirdi ama artık CRT ekran teknolojisi bitti. Zaten CRT tüplerini de dışarıdan alıyorlardı. LCD teknolojisinde ise LG, Samsung, Philips gibi firmalara rakip olmalarının imkanı bile yok. Çünkü bu markaların hepsi paneli kendileri üretiyor. Onlardan panel, kart vs. alıp da onlardan daha iyi ve daha ucuz cihaz yapabilmeniz mümkün mü? Bilgisayar alanı ise tamamen büyük firmaların elinde. Dell, HP vs. de aslen bilgisayar kartı üretmiyor belki ama kaliteleri belirli bir seviyeye ulaşmış farklı donanımlar (switch, yazıcı, monitör, vs.) üretiyorlar. Ayrıca sağlam bir teknik altyapıya sahipler. Diğer arkadaşların da dediği gibi, dışarıdan kartı getirip burada yine dışarıda ürettirdiğiniz kalitesiz plastik kasalara yerleştirip bilgisayar diye satmakla üretici olunmuyor. Keşke olsaydı da biz de dünyaca bilinen bir markamız var deyip gururlanabilseydik.

turk malı alalımda turk fırmalarıda dısarıya ıyı urun ıcerıye kotu ğrğn satma mantıgından vazgectıgınde turk malı urun alırız

ben ilk yorumu yapanım.arkadaşlar biz bu zihniyetle daha çooook şeyler başarırız.bu türk malı yorumunu her habere göndermiştim herkez anlasın diye.dell hp sony toshiba yav bu markalar nasıl başladı bi araştırın isterseniz o zaman görürsünüz.biz eskiden savaş uçağı bile yaptık ne oldu amerikalılar fabrikasını kapattırdı.siz gidin türk düşmanı amerikalılardan ya da fransızlardan bir çok şeyler alın.bugün libyaya saldırdılar yarın türkiyeye olacağını nerden biliyor sunuz??? sizin verdiğiniz amerikan paralarına adamlar gidip filistindeki müslüman kardeşlerinizi öldürüyo!!!ne zannediyorsunuz???artık türkiyenin güçlenmisi lazım teknoloji herşey!! bunu nasıl yapmak lazım ilk önce bu yazımı iyi okuyun!!!
1.türkiyede türk markalarını çoğaltıp türk markaları alanında rekabet oluşması
2.türkiye merkezli şirketleri dünya markası yapmak
3.askeri teknolojini çok güçlendirmek
işte bunları yaptığınız zaman kimse bize kafa tutamaz.amerikalıların türk askerlerinin başına çuval geçirdiği günleri unuttunuz heralde ben hatırladıkça çok utanıyorum.amerikan ve avrupa malına çok karşıyım.amerika her zaman kendini düşünür.google, microsoft, apple vs vs vs amerikan şirketlerini kullanıyorsanız sizin oturduğunuz yerlere kadar biliyorlar.3 aselsan mühendisi intihar haberleri çıkmıştı.intihar değildi onlar.o 3 aselsan mühendisi f-16 ların yazılımını çözmüştü ve amerika öldürttü onları. biraz araştırma yapın.

Chrome'un en büyük sorunu, şifre yöneticisidir. o kadar sürüm geliştirdiler ama hala şifre yöneticisinin şifresi yok!
koskoca google, ayıp...

google'da arayınca niye spyd diye bir şey çıkmıyor.
dev sürümü indirdim onda da yok.

@14:31

Yerli bilgisayar ne kardeşim? Yerli bilgisayar yok ki? Olsa olsa toplayan yerli olur. Bilgisayar parçaları malesef acı ama gerçek bizim borumuz sayesinde üretiliyor ama biz bir bor işleme fabrikası bile kuramamışken bilgisayar parçası üretmemiz zor. Çünkü ucuza satıp pahalıya alıyoruz. @16:25'e katılıyorum. Ancak Türk firmaları da yerinde duruyor. O kadar zengin adam yetiştirdik Koç, Sabancı vs. O kadar holding var. Yaşayan bütün akrabalarını lüks bir hayat içinde yaşatacak kadar paraları var. Bu iş o kadar da zor değil. Gidersin güzel, mantıklı, üretken bir proje bulursun yoksa ekibini kendin kurarsın. Google nasıl zamanında Android'i satın aldı? Kaç kişinin emeği, parası oralarda. Hani fizik kurallarında geçer ya hani evrende hiçbir enerji ve madde kaybolmaz diye, para da öyledir (kalpazanları kastetmiyorum; darphaneler elektronik parayı maddesel paraya çevirmek için kullanılıyor günümüzde). Para takas aracıdır. 1 Lira madeni paranın değeri gerçekte de 1 Lira'dır. Göstermelik değildir. Siz bakkala 10 lira alışveriş yaptığınızda paranız el değiştirmiş olur. Dolayısıyla milletimizin parası bir bakıma bu büyük şirketlerin elindedir. Ama ne yazık ki ülkemizin kalkınması pek umurlarında değil gibi...

Şuanda sizin Google'yi açmanız bile devletimiz için bir kötülük.
Tamamen Türk Mühendislerin yaptığı bir arama motoru www.ara.com.tr
varken siz neden gidip google kullanıyorsunuz anlamıyorm...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play