Chrome'a parola oluşturma özelliği geliyor!

Google, sonunda herkesin canını sıkan bu soruna da Chrome ile el atarak sorunu kökten çözecek!

  • Zeynel A. Öztürk

Farklı siteler için kullandığımız farklı parolaları hatırlamak, birçoğumuz için sorun olmaya devam ediyor. Bazılarımız her web sitesi için tek bir parola da kullanabiliyor, ancak bu yöntem büyük bir güvenlik riski taşıyor.

Google ise Chrome web tarayıcısına, web sitelerine kaydolurken otomatik olarak güçlü bir parola oluşturan bir çözüm entegre etmek üzere çalışıyor. Chromium Blog'da anlatılana göre Chrome, parolayı otomatik olarak girmek yerine size bir parola teklif ediyor ve kabul etmeniz durumunda bu parola kullanılıyor. Bunun nedeni ise farklı web sitelerinin farklı parola gereksinimlerinin olabilmesi (parolanın uzunluğu, içerdiği karakterler gibi).

Google'ın hazırladığı bu işlev büyük bir kolaylık getirebilir ancak bazı tehlike ve soru işaretleri de mevcut. Örneğin kullanıcının Chrome hesabı ele geçtiğinde tüm parolalar saldırganın eline geçebilir. Google böyle bir durum fark edildiğinde "tüm parolaları otomatik olarak değiştirmenin mümkün olabileceğini" söylüyor. Diğer bir soru işareti ise parolayı kullanabilmek için mutlaka bir Chrome tarayıcısına ihtiyaç duyup duymayacağımız.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Güzel br özellk benim işime çok yarayıcak..

Last Pass eklentisini kullanmaktayım herhangi bir sorun yaşamadım şimdiye kadar. Bu özellik last pass da da var. İstediğiniz gibi parola oluşturabiliyorsunuz. Ayraca tarayıcıyı silseniz bile parolanız kaybolmuyor.

gugılın o kadar çok halletmesi gereken sorun varki bu onların yanında devede diken kalır.....

kullanıcadan chore ma ordan da fbı

chrome otomatik parola doldurma özelliği eklemek yerine, kaydedilen şifreleri korumak için ana parola koysun.

last pass kullan kafan rahat olsun

Böyle gereksiz bir özellikle uğraşacağına kayıtlı parolaları korumak için ana parola özelliğini getirseydi chrome kullanırdım. Sırf ana parola olmadığı için mozilla yı terk edemiyorum!

Sen de yorum yaz