Chrome, bir devri kapattı!

Bir dönemin interneti için çok önemli olan bir şey daha, artık Chrome tarafından desteklenmiyor!

Chrome, bir devri kapattı!

İnternet tarayıcıların sadece metin ve resim gösterdiği zamanlardan kalma plug-in'ler, yani eklentiler, artık tarihe karışıyor. 90'lı yılların hakim internet tarayıcısı Netscape tarafından geliştirilen plug-in API'si (Uygulama Geliştirme Arayüzü) NPAPI, Google'ın Chrome tarayıcısı tarafından önümüzdeki yıldan itibaren desteklenmeyecek.

İlk ortaya çıktığı yıllarda web'e video ve ses özellikleri ekleme gibi fonksiyonları üstelenen plug-in'ler zamanla internet tarayıcılarda çeşitli güvenlik açıklarına ve çökmelere sebep olmuş, tarayıcıların gelişen fonksiyonları ile çoğu plug-in'e gerek de kalmamıştı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Eklentiyle Eplorer'ı dağıtmıştı. Şimdi eklentiye alışanlar ne yapacak bilmem.

yıllarca ie neden plug-in desteklemiyor diye mahalle baskısı yaptılar. microsoft da dayanamadı onca yıllık prensibinden vazgeçip kısıtlı da olsa plug-in desteği getirdi. şimdi de sivri google; " -Tahta da nerden çıktı? K...nızdan element uydurmayın" diyor he mi?

Yani pek anlamadığım için söylüyorum bunu quicktime, vlc yahut windows media player eklentisi kastedilen bu tip şeyler mi?

Haber, chrome sanki bütün plugin desteğini bitirecek gibi algılanmış fakat chrome yanlızca 90lardan kalma native plugin apisinin(npapi) desteğini 2014'ten itibaren çekecek. Yani pluginler tarihe karışmıyor. Native olmayan, Javascript tabanlı eklentilere destek hala sürüyor ve emin değilim ama bence google'ın, chrome için NPAPI'nin yerini alacak yeni bir native plugin apisi geliştirmesi de kuvvetle muhtemel.Dolayısıyla tarayıcı eklentileri daha uzunca bir süre aramızda olacak.

chrome pişmanlıktır iyi bir donanımda ie 10 çok iyi çalışıyor

Firefox 3.5 milyar eklenti indirme sayısına ulaştı kendileri bilir firefox ezer geçer chrome u öyle bir durumda

@29 Eyl 2013 02:11 Chrome kullanmak sadece saçmalık yavaş pcler için uygun güvelik açığıymış kullanıcı hataları desek daha doğru en iyisi firefox ;)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir