Chrome Canary'den Bing'e kıyak!

Google, kendi web tarayıcısında rakibine ancak rüyasında görebileceği bir özelliği adeta bağışladı!

  • Zeynel A. Öztürk
Chrome Canary'den Bing'e kıyak!

Google'ın web tarayıcısı Chrome'u kullananlar, yeni bir sekme açtıklarında bir Google arama kutucuğu ve altında sıkça ziyaret ettikleri siteleri görüyorlar. Chrome'un ön-yayın sürümü Canary'de ortaya çıkan bir değişiklik ise, Google'ın rakip arama motoru Bing'e bir miktar taviz verdiğini gösteriyor.

Google çalışanı Francois Beaufort'un Google+'ta yaptığı paylaşıma göre Chrome Canary, Bing'i varsayılan arama motoru olarak ayarladığınızda yeni sekme sayfasını değiştiriyor. Böylece yeni sekme sayfasında günlük fotoğraf ve son haberleri gösteren Bing.com ana sayfası gösteriliyor.

Google'ın neden Microsoft'un arama motoruna böyle bir şans tanıdığı henüz bilinmiyor. İki firmanın kendi tarayıcılarını "birinci" olarak göstermek için çekiştiklerini düşünürsek bu, ilginç bir hamle. Canary, Google'ın resmi olarak desteklediği bir Chrome yapısı değil ancak yeni özelliğin Chrome'un final sürümlerinde oraya çıkma ihtimali var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Bence Arama konusunda tekelci diye suçlanmamak için yapılmış bir hareket!...

Kıyamet alameti bunlar :D

chrome un yeni sekme sayfasını hiç beğenmiyorum zaten. sık ziyaret ettiğimiz şeyler orda var ne gerek var öle bişiye onu biz belirlesek kendimiz koysak oraya istediğimiz siteleri daha hoş olur yada sadece google.com açılsın en temizi bu..

her daim bing i tercih ederim...

Google Microsoft u engellemek için elinden geleni yaptı ama başaramadı. Şimdi yalakalık zamanı.

Bence bir kıyak değil üstüne üstlük büyük bir silah bu durum Google için. Google da iyi biliyor ki kendi arama motoru varken kimse chromda bingi varsayılan yapmaz yapsa bile az bir kitle olacaktır ve boyle bir durumda tabiri yerinde olursa Google microsofta senide tarayıcıda tercih listesine ekledim ama kimse seçmiyor senin arama motorunu diyebilecek ve bir yumruk daha vuracaktır.

Dünyanın ikinci bir arama motorunda ihtiyacı yok. Bunu biliyoruz ama Bing arama motorundan ziyade bir karar verme motoru. Microsoft bing'i böyle ortaya attıydı. Google search zaten tartışmasız lider yahoo kendini hala 90larda zannediyor bence. Yandex ise saçma sapan sonuçlar bulabiliyor. Genelde İngilizce ile işim olduğundan dolayı bing kullanıyorum Türkiye için hala beta surumu sayılır. Ah yahoo ah keşke biraz çağa ayak uydursan Google mi kalır piyasada be

İyi oldu google dan sıkılmıştım

Google Arama Motorunu Kullananlar Yine Google'yi kötülüyor işte bu ülke bu yüzden gelişemiyor.

Resmen küfür gibi... Microsoft'un Bing'i elden çıkaracağını kutlamışlar gibi geldi bana. Tekel devam ediyor anlaşılan.

bing kurulduğundan beri google dan daha hızlı arama yapıyor..

@07 May 2014 22:22 o yüzden çıktığından beri hala sadece google kullanılıyor , bing'i sadece 1000 kişiden 1'i kullanıyor diğerleri google.

Microsoft Avrupa'da piyasaya sürdüğü Windowslarında saçma bir mahkeme kararıyla tarayıcı seçme menüsü koyuyor. En büyük kıyak bu bence Google'a

google demiş microsftun arama motorunu koydum am ama kimse siklemed isenin arama motorunu diyecek ve bir yarak ataca microsofta

Sen de yorum yaz