Chrome'da 'donanım hızlandırma'da değişiklik!

Eğer eski ve güçsüz bir PC'niz varsa, Chrome'dan gelen bu haber sizi fazlasıyla ilgilendiriyor...

Chrome eski sürücülerde 'hızlandırmayı' kapattı!
Bazı eski sürücülerin donanım hızlandırmasında çökmeleri artırdığı ortaya çıktı

Google, bazı eski grafik sürücülerinde Chrome donanım hızlandırmasını devre dışı bıraktı. Bunun arkasındaki neden ise özelliğin eski sürücülere sahip sistemlerde birtakım çökmelere yol açması.

Google, bir blog gönderisinde şunları söyledi: "Son birkaç ayda grafik donanımını kullanarak Chrome'u daha hızlı ve etkili bir hale getirdik. Ancak WebGL ve GPU hızlandırmalı HTML5 videosu gibi özellikleri ekledikçe bazı sorunların meydana çıktığını farkettik: Eski grafik sürücülerine sahip kullanıcılar normalden daha fazla çökmeyle karşılaşıyorlar."

Şirket, otomatik olarak yazılımsal rendering'i kullanacak eski sürücülerin bir listesini oluşturdu. Bu 'tarihi geçmiş' sistemlerde WebGL içeriği hiç gösterilmeyecek ancak Google 'temel 3D uygulamalarını çalıştıracak bir yazılım yolu üzerinde çalıştığını' söylüyor.

Eski sistemler, performansı çok yüksek olmasa da HTML5 videolarını ve diğer donanımsal hızlandırma kullanan içeriği görüntüleyebilecek.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Chrome ne yaparsa yapsın eskisi gibi olamaz.

dün itibariyle yaklaşık 2 yıldır kullandığım chrome u kaldırıp ff 4 betayı kullanmaya başladım. ff 4 beta olmasına rağmen şimdilik gayet memnunum. chrome u kaldırma nedenim ise 1. güvenlik kaygısı ve benim eski olan laptopumda fazla sekme açılması durumunda oluşan çok fazla cpu kullanımı.

chrome kullanıcısıyım hızı yüzünden tiryakisi olmuştum fakat bilgi topladıgını duydum belki bende foxa geri dönerim

Chrome'daki arayüz hiçbirinde yok. Firefox biraz daha hızlı gibi geldi bana

ama arayüzü ve google cloud'la senkronize olması benim için daha önemli

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir