Chrome'dan bir sürpriz daha!

Chrome'un yayınlanan yeni Beta sürümünde büyük bir sürpriz sizi bekliyor... Deneyin!

Chrome'dan bir sürpriz daha!

Hüseyin Cem Köylü

İnternet kullanıcılarının internetten beklediği en önemli şey, hiç kuşkusuz daha hızlı açılan web siteleridir. Google'ın tarayıcısı Chrome'un yeni beta sürümü işte bu sorunu çözmeye aday; internette gezinmenizi hızlandıracak bir hile ile geliyor.

Chrome'un yeni beta sürümü, siz daha sitenin adresini yazarken bir yandan da sitenin önyüklemesini başlatıyor. Eğer bir siteyi sürekli ziyaret ediyorsanız, tarayıcı siz adresi yazarken tanıyor ve tamamlıyor, bu sırada da bir yandan arkaplanda siteyi yüklemeye başlıyor. Teorik olarak baktığımız zaman bu daha az beklememizi ve sitelerin daha çabuk açılmasını sağlıyor.

Bu önyükleme özelliği ile beraber, Chrome beta aynı zamanda kullanıcıların fark etmeden çeşitli sitelerden zararlılar indirmesini de engelliyor. Yani, son beta sürüm kullanıcıların indirebileceği dosyaları inceliyor ve bu dosyalar daha kullanıcıların karşısına çıkmadan bu konuda kullanıcıyı uyarabiliyor.

Bizi zararlılardan uzak tutacak bir tarayıcının düşüncesi bile güzelken, Google bunu gerçek yapmak için kolları sıvaması tek kelimeyle heyecan verici...

Download: >Chrome Beta

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Evet, bugün otobanlarda ve araçlarda devrim yapacağız. Otobanlar ve araçlarla ilgili projelerimin bir kısmını insanlığın yararına herkese açıyorum.

Birinci proje: Otomatik sürüş ve buna uygun araç ve otobanlar.

Bu sistem bir aracın otoban üzerindeki klavuzları takip ederek yol alması esasına dayanıyor.
Peki bu klavuzlar nasıl bir tasarıma sahipler ve yolun neresine yerleştiriliyorlar?

Bir otobanın uygun bir şeridini otomatik sürüşe ayırıyoruz ve ayırdığımız bu şeridi sağ ve sol şerit çizgileri üzerine küçük metal plakalar yerleştiriyoruz. Aracımız ise sensörleriyle bu metal plakaları algılıyor ve metal plakaları takip ederek kendi kendine yol alıyor. Direksiyon, gaz, vites, fren kumandası tamamen araçta.

Bu şerit için belirlenmiş bir hız limiti ve takip mesafesi var. Araç bunları tamamen otomatik olarak ayarlıyor.

Örneğin otomatik sürüş için otomatik sürüş şeridine geçmiş bir araç 120 km hızın üzerine çıkamıyor ama altına düşebiliyor;çünkü öndeki araç ile arasındaki takip mesafesini otomatik olarak kendi ayarlıyor ve bu mesafeyi muhafaza ediyor. Tabii arkadakiaraç da kendisini bizim aracımıza göre ayarlıyor. Otomatik sürüş şeridindeki tüm araçlar kendilerini bir önlerindeki araca göre ayarlıyorlar. Böylece tüm şeritte araçlar 120 km hızla gidiyor ve aralarındaki takip mesafesi sürekli aynı kalıyor.

Peki otomatik sürüş şeridindeki bir araç arıza yaparsa ve otomatik sürüş şeridinde hareketsiz kalırsa, ne olacak?

Bu durumda tüm araçlar kendilerini önlerindeki araca göre otomatik olarak ayarladıkları için hiçbir kaza riski olmayacak, yaklaşan bütün araçlar otomatik olarak yavaşlayacak ve duracaktır.

Bu sistem yalnızca otobanlarda kullanılabilecek, otoban çıkışında ise sürücünün kontrolü tekrar ele almasını gerektiren hemenuygulamaya geçirilebilecek basit bir sistemdir. Benim projelerimin en önemli özelliği de zaten budur: Hemen uygulamaya geçirilebilecek
olmasıdır.

Peki araç otomatik sürüşteyken siz ne yapacaksınız? Siz de kahvenizi içip gazetenizi okuyacaksınız.

Burada en önemli nokta şudur:Otobanın hangi şeridini otomatik sürüş için ayıracağımızdır.Bunun dışında bu projenin gerçekleştirilmesinin önünde hiçbir engel yoktur.

Full otomatik sürüşler içinse daha erkendir.

İkinci proje: Sesli uyarı sistemine sahip yollar ve buna uyumlu araçlar.

Bu proje tabelaları ve sinyalizasyon sisteminin araç tarafından sesli uyarı olarak sürücüye aktarılması esasına dayanmaktadır.

Örneğin güneş enerjisiyle çalışan ve belli bir sinyal yayını yapan tabelalar ve trafik ışıklarımız var ve siz aracınızla bu trafik işaretlerine yaydıkları sinyali okuyan aracınızla yaklaştığınızda aracınız otomatik olarak konuşarak sizi uyarıyor. Keskin viraj işaretine yaklaştığınızda araç konuşarak size şunu söylüyor:"Keskin viraj. Hızınızı ayarlayın!"

Örneğin kaygan yol tabelasına yaklaştığınızda araç tabelayı algılıyor ve konuşarak sizi uyarıyor:" Dikkat! Kaygan zemin."

Örneğin gideceğiniz yere 500 km mesafe olduğunu belirten bir tabelaya yaklaştınız ama sağ tarafınızda bir tır var ve tabelayı göremediniz. Aracınız sizi uyaracaktır: "Ankara'ya 500 km"

Örneğin yeşil ışık yandığında aracınız bunu algılıyor ve uyarıyor:"Geçebilirsiniz."

Trafik işaretlerine bakmanıza hiç gerek yok. Aracınız hepsini size bildirecektir.

Üçüncü proje: Gece görüş sistemli akıllı ön cam.

Bu projede ön cama aynı büyüklükte süper ince transparan bir OLED ekran ekliyoruz. Hava karadığında ekran devreye giriyor ve yolu gece görüşü ile görüyorsunuz. Bu özelliklerden sadece birisi. Bu ekran aynı zamanda öndeki aracın hızını ve aranızdaki mesafeyi de size ekran üzerinde yazılı ve aynı zamanda da konuşarak bildiriyor. Örneğin öndeki araç yavaşladığında veya ani fren yaptığında araç bunu algılıyor ve size yazılı ve sözlü bildiriyor.

Aynı zamanda bu ekranın bir yol tarayıcısı da var. Bu tarayıcı tıpkı savaş uçaklarındaki gibi çalışıyor. Örneğin yolda ışığı yanmayan bir araç tespit ettiğinde ekranda bir kutucuk beliriyor ve o aracın yerini onun görüntüsünün üzerine gelerek ve ona kilitlenerek size -yazılı ve sesli olarak bildirmenin yanında- görsel olarak da bildiriyor.

Ve şimdi gelelim en önemli özelliğe: Simulation.

Otobanda gidiyorsunuz. Hava karanlık ve yağmur yağıyor veya sis var. Yol çizgilerini, virajları göremiyorsunuz. İşte bu sistem ekran üzerinde size anlık olarak yolun bir eskizini çiziyor. Görüş alanı ne kadar zayıf olursa olsun sistem size çizgilerle ekranda yolun anahatlarını simüle ediyor. Tabii bu sistemi de kullanabilmek için yollara klavuzlar, referans noktaları yerleştirilmesi gerekiyor ki araç yolu algılayabilsin.

Evet, projeler kısaca bunlar. Tüm dünyaya hediyem olsun. Umarım çok yakında hayata geçirilirler.

Anti-Sleep Car Pilot hayata geçmiş. Çok sevindim.

Emine; bana güven!

Amin

Tasarım: Cem Kara

güvenlikte hala ie'nin yerini tutabilecek tarayıcı yok daha.

bu bant genişliğini tecavüz edebilen bir özellik ama

"Bizi zararlılardan uzak tutacak bir tarayıcının düşüncesi bile güzelken, Google bunu gerçek yapmak için kolları sıvaması tek kelimeyle heyecan verici..."
Güvenlik konusunda Google'a güvenmek çok utanç verici..

Sonra gelde google sevme

beynimizdeki sinirler de çok gecikiyor. Bir güncelleme yapsak? :)
Dalgayı bırakırsak, gayet iyi bir gelişme, teşekkürler google.

benim hangi siteyi yazacağımı bilemeyeceği için hiçbir faydası yok aksine daha fazla band genişliği yiyecek küçük zaman dilimleri içinde. Zaten insanlar sık kullandıkları siteleri imliyor, adres çubuğundan yazmıyor. Bunun dışında kalan siteler için de chrome en fazla önbelleğe bakarak tahminde bulunabilir ki o da güvenlik gerekçeleri ile geçmiş temizliği yapanların işine yine yaramaz. Hadi diyelim ki son koz olarak arama motorunun marifetlerine kaldılar, o zaman da kişinin girdiği her harf için istatistiksel verilere bakarak sürekli doğru olanı bulana kadar yeni ve birbirinden bağımsız yüklemeler yapacak ki boşa kaynak kullanımı ...
O kadar zeki adamları var bu firmaların ama yaratıcılık seviyeleri herkesin aklına gelebilecek kadar vasat.
Boş işler malesef :)

bu zaten yok muydu

"Chrome'un yeni beta sürümü, siz daha sitenin adresini yazarken bir yandan da sitenin önyüklemesini başlatıyor." Bu özellik zaten vardı diye biliyorum.

Hala Turbolu Opera'dan yavaş.

yıllardır kullanırım sorun yok zararlı yok hız süper daha ne diyim .d

"benim hangi siteyi yazacağımı bilemeyeceği için hiçbir faydası yok"
hayır adamlar senin ne aratacağına kadar biliyorlar.

Firefox kendi kendini bitiriyor , Chrome yakında lider olur güzel bir özellik

kendilerini google mühendislerinden daha zeki zannedenler var burada.

su bir kac surumde cok yavasladi chrome.gecen sene ayni kullandigim pc de aninda acan chrome bu sene takiliyor cok gec aciliyor sistem dusuk ama gecen sene ayni sistemde daha hizli aciyor yarica ram takviyesi de yaptim pc yavas aciyor.su an opera kullaniyorum cok daha hizli.

Eğer burada anlatıldığı gibi ise boş bir şey

Her konuda bilgin olmasın be kardeşim diyecek bişeyim yok siz haklısınız de bir kerede ?

ve tabi bununla birlikte açık sayısının artması şart olur

Viva Opera :D

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play