Chrome eklentileri kontrol altında!

Google, Chrome eklentileri konusunda bazı önemli kararlara imzasını attı!

  • Cenk Atlı
Chrome eklentileri kontrol altında!

Google, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir duyuruyla, Chrome eklentilerinin kullanıcıların izni olmadan tarayıcı verilerini elde etmelerini çok daha zorlaştırmayı planladığını açıkladı.

Temmuz ayının ortalarına doğru yürürlüğe koyulacağı belirtilen bu yeni politikayla birlikte, Chrome eklentileri hazırlayan geliştiriciler yeni bir Kullanıcı Veri Politikası'na uyum sağlamak zorunda kalacaklar. Bu doğrultuda eklentilerin kullanıcıların verilerini nasıl topladıkları, aktardıkları ve özel bilgileri nasıl depoladıkları çok daha etkili bir biçimde kontrol edilecek. Uzantılar böylece kişisel ve hassas bilgileri şifrelemek zorunda kalacaklar, diğer yandan geliştiriciler de kendi gizlilik politikalarını kullanıcılara açıklamak durumunda olacaklar.

Geliştiriciler ayrıca, önemli bir özellikle bağlantılı olmayan hassas verileri topladıklarında da bunu ayrı bir açıklamayla bildirmek zorunda olacaklar. Söz konusu eklentilerin, kullanıcıların tarayıcıda neler yaptıklarını takip etmelerini sağlayan önemli bir yetkiye sahip olduklarını düşünürsek, bu; verilerin kötü amaçlara alet edilmemesi açısından da oldukça önemli bir adım.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

chrome bence veri yolluyor google çünkü :)

Comodo'nun eklentileri dışında tek bir eklenti kullanmıyorum ama bazı şeyleri de browser'lardan beklemiyor değilim. Onları native olarak istiyorum. Eklentiye ihtiyacım yok!..

Bu kadar önemli bir adım neden bu kadar gecikmiş?

Kısaca google eklenti geliştiricilerine sizin değil benim o veriler ! Yok öyle yağma, önce ben sonra siz diyor. :)

yandex eklentisinin bulaşmaması için önlem alsınlar yeter.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost