Chrome için tarihi gün bugün!

Chrome ilk kez ortaya çıktığında, eminiz Google bile bu kadar büyük bir başarıyı beklemiyordu...

  • Zeynel A. Öztürk
Chrome için tarihi gün bugün!

Chrome, 5 sene önce ilk kez ortaya çıktığında büyük iddiaları olmayan, sadece hıza ve sadeliğe önem veren bir web tarayıcısıydı. Ancak Google'ın son derece aktif bir biçimde geliştirmeyi sürdürdüğü tarayıcı, kısa süre içinde Internet Explorer, Firefox ve diğer rakiplerini yakaladı; hatta geçti.

Tam 5 sene önce bugün tanıtılan Chrome, diğer tarayıcıların aksine sekmeleri ekranın en üstünde gösteriyor, ekran alanından tasarruf ediyordu. Yenilikçi URL çubuğu "Omnibox", hem arama çubuğu, hem de adres çubuğu görevini üstleniyordu. Gizlilik modu, yani "Incognito mode" ilk defa Chrome ile ortaya çıkmış olmasa da, onunla birlikte yükselişe geçmişti.

Bununla birlikte, ilk zamanlar Chrome'un bazı eksiklikleri de vardı. Tarayıcıda yer imlerinizi düzenlemenin bir yolu yoktu; rakibi Firefox'un en güçlü özelliği olan eklentileri de desteklemiyordu. Ancak Chrome o kadar hızlı geliştirildi ki bu eksiklikler ve sıkıntılar kısa sürede giderildi.

Chrome 29 şu an Apple'ın WebKit motorunu temel alan, Google'ın kendi motoru Blink ile çalışıyor. Şubat 2012'de tanıtılan Chrome for Android ise şu anda Android'in varsayılan web tarayıcısı. Aynı sene iOS için de sunulan Chrome, sekme eşitleme işlevlerini iPhone ve iPad'e de taşımıştı. Google her ne kadar Windows 8 için uygulama geliştirmeyeceğini açıklamış olsa da, Chrome'un Windows 8 çıkmadan önce yayınlanan bir Metro sürümü de bulunuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Futbol takımlarının başarısı aldığı kupalara göre değil, topladığı taraftar sayısına göre ölçülür. Bu durum tarayıcılar içinde geçerli

@02 Eyl 2013 17:22 Taraftar toplamak iyi reklamcılıktır, kupa toplamak ise profesyoneller tarafından başarılı olduğunun belgesidir. Mesela Galatasaray UEFA kupasını kazanmışsa bu Galatasaray'ın başarısıdır ve kimse bunu inkar edemez, ancak Galatasaray 10 kişinin 8'ini kendi taraftarı yapmışsa bundan hiçbir başarı elde edemez. (Galatasaray taraftarı olduğum belli oldu mu yav?) :)

@HuorAncelime Taraftar açısından bakınca söylediğin doğru. Taraftarsız bir futbol takımının başarısı saman alevi gibidir.

CROME CANDIR

Ben hâlâ logosunu beğenmiyorum :p Max_Real Qnx

Mobil tarayıcısında iş yok ama çok ağır çalışıyor boyutu da 26mb bilgisayara kurulan tarayıcı o boyutta değil be

@02 Eyl 2013 17:55 Eğer Kullanıcı klasörünüzdeki AppData bölümüne bakarsanız 1.5GB yer kapladığını görürsünüz ;)

ie' den mozillaya geçtiğimden beri chrome sık sık itici geliyor sadece css ve font' larımın uyumlu olup olmadığını kontrol etmek için kullanıyorum

Tarayıcılar bile fanatik toplamış ya. :s Hangisi hoşunuza gidiyorsa onu kullanın arkadaş, hatta hepsini kurun hepsini kullanın. :s

Mozillanın tank gibi duruşu var . Sağlam yani . Hadi by

Doğum günün kutlu olsun Chrome. Seni zevkle kullanıyorum. :)

google chrome aşırı ram harcıyor, o yüzden daha stabil çalışıyormuş gibi duruyor, ama düşük bellekli sistemlerde kendini sistemdeki diğer browserlara da entegre ettiği için chrome çökme sorunları yaşadığında ve diğer browserlarıda etkiliyor. O yüzden tüm sistem sorunlu zannediyor çoğu kimsede...

Yandex için ne deniyor peki bir haber göremedim. Kullanıyorum chorme çakması gibi biraz ama güzel yani.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play