Chrome için yayınlanan sinsi güncelleme!

Google, Chrome'un açıklarını kapatmak için yeni bir güncelleme yayınladı, kimsenin ruhu duymadı...

  • Selim Öztürk

Web tarayıcı pazarına geçtiğimiz günlerde giren Chrome, henüz beta aşamasında olduğu için kusursuz bir tarayıcı değil. Öyle ki, çıkışının üzerinden daha bir hafta dahi geçmeden birçok açık tespit edildi.

0.2.149.27 sürümüyle kullanıcılarının karşısına çıkan Google, gelen şikayetlerin yoğunluğunu göz ardı etmeyerek Chrome'da bulunan açıkları kapatan bir güncellemeyi yayınladı. 0.2.149.27 sürümünden 0.2.149.29 sürümüne geçen Google Chrome'un bu güncellemesi, bir çok kullanıcının ruhu bile duymadan sistemlere yüklendi. Ne demek istediğimizi haberin 2. sayfasında bulabilirsiniz...

Google Chrome program yöneticisi Mark Larson'un "149.29 güncellemesi ile ilgili yaptığı açıklamada, Chrome'un özellikle güvenlik açıklarının bu güncellemeyle giderildiğini ifade etti.

Ancak Google, Chrome'da gerçekleştirdiği güncelleştirmelerle ilgili ayrıntılı bilgiyi kullanıcılarla paylaşmadı. Diğer bir deyişle, bu güncellemeyle hangi açıkların kapatıldığı net olarak bilinmiyor.

Her 5 dakikada bir güncelleştirme kontrolü

Google'dan bu konuda gelen açıklama ise şöyle: "Chrome'u kullanan tüm kullanıcılar bu güncelleştirme uyarısını almamış olabilir; bu nedenle güncelleştirmelerle ilgili detaylı bilgiyi şu an için kamuoyuyla paylaşmayı uygun bulmuyoruz. Bu güncelleştirmelerin herkese ulaşmasıyla birlikte elbette bu konuda bir açıklamamız olacak."

Chrome'un kendini otomatik olarak güncelleştirebildiğini belirten Google yetkililerine göre Chrome, yaklaşık olarak her 5 saatte bir güncelleştirme taraması yapıyor ve yeni bir güncelleştirme paketi bulunur bulunmaz otomatik olarak yeni sürüme terfi ediyor. Güncelleştirmelerin uygulanması için ise Chrome'u yeniden başlatmak yeterli.

"Kullanıcılar, Chrome güncellendiğinde herhangi bir uyarı almayacaklar. Şayet Chrome'da bir güvenlik açığı Google tarafından tespit edilirse, en çabuk şekilde gerekli güncelleştirme yayınlanacak." diyen Google, güvenlik açıklarının duyurulmamasının en büyük nedeninin hacker'ların Chrome'un zafiyetlerini görmesinin önüne geçmek olduğunu ifade ediyor.

Microsoft ve Mozilla ise Internet Explorer ve Firefox için yeni güncellemeler yayınladıklarında kullanıcılara haber veriyor. Ancak istendiği takdirde, Firefox ve IE'de bu güncelleştirmelerin yapılmaması mümkün. Oysa söz konusu Chrome olduğunda, Google kullanıcısına sormaksızın güncelleştirmelerini derhal sistemlerde kurulu olan Chrome'a entegre ediyor ve dolayısıyla kullanıcılara sadece seyretmek kalıyor.

Google neden detaylı açıklama yapmıyor?

Açık kaynak kodlu bir yazılım olan Chrome'un kaynak koduna isteyen herkes kolayca ulaşabiliyor. Fakat Google'ın burada yaptığı ince bir ayar dikkatlerden kaçmıyor: Google, kendince hacker'lara karşı önlem alarak, Chrome'da tespit edilen açıkları yamamak için çıkarılan güncelleştirmelerle ilgili bilgileri kendisine saklıyor.

Böylece, Chrome'un açıklarını öğrenmek isteyen hacker'lar internetten bu bilgilere ulaşamıyor. Yine de bir noktayı atlamamak lazım: Google, sadece güvenlik açıklarını kapatan güncelleştirmelerle ilgili böyle bir tavır takınıyor.

Aksi halde, yani güvenlik dışındaki tüm güncelleştirmelerle ilgili bilgilere yine Chromium projesi kapsamında internetten ulaşabilmek mümkün olacak.

Carpet-bombing ve buffer overrun isimli iki açık, Chrome'un yayınlanmasından sadece bir hafta sonra tespit edildi. Google, güncelleştirmeleriyle ilgili detaylı bilgi vermese de, bu açıkların yeni sürüm Chrome ile telafi edildiği sanılıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 27 Yorum

adam izin almadan sisteme girip güncelliyor peki bizden izin almadan bilgilerimizi almayacakları ne malum ne de olsa google biraz bu yonden mimli

google napsın bizim bilgilerimizi? başkan değiliz ünlü değiliz. hangi siteye girip ne yazdığımı görseler nolacak , takmayın bu kadar kafaya=)

Cracker'lar Reverse Engineering ile kolayca hangi açıkların kapatıldığını bulabilirler.

Beta durumundan çıktı mı?

Firefox da otomatik indiriyor, bir sonraki acilista kurayim mi diyor. Sormasina ne gerek var ki, yukledin bari kur. Asil, indirmeden once sormasi gerekir, belki kisi baglantisini onemli bir sey icin kullanacaktir.

Güncelleme işlemi iyi güzel ama bilgisayara güncellemsinin installer ını indiriyor ve öyle kalıyor bu her güncelleme yaptığında installer dosyası sistemde durursa belirli bir aşamadan sonra diski az olan pc lerde yer sıkıntısı yaşatabilir.

yaw bune adamlar iyice simsarlğa başladılar.

Açıklar google chrome'unun yüzünü kızartacak derecede demek ki. Daha yeni çıkmış bir ürün ya da yazılım ne olursa olsun hemen almamak ya da kullanmamak lazım. Biraz zaman geçsin olgunlaşsın mesela firefox gibi :)

google iyi güzel şirket ama bilgi toplamayı çok seviyor. kesin bu tarayıcıyı yaparken asıl amaç kullanıcı bilgilerini toplamaktı yoksa firefoxa destek olurken neden kendisi tarayıcı çıkarsın.

Ben canlı şahidiyim. Comodo Firewall yüklü sistemde. Chrome kapalı oldugunda bile belirli aralıklarla googleupdate internete baglanmak istiyor. ne yapalım diyor? İzinsiz nete baglanıyor.

NT2G
Never Trust To Guguguuuull.
ben gmail'i bile şüpheyle kullanıyorum.

Tebrikler google, bizi hiç yormadan otomatik güncelliyor.

ya harbidende google ye teşekkürler bizi hiç yormuyor...;)

bence bu program google ın kişisel bilgilerimizi toplayıp reklamverenlere satması için bir araç yükleyen ve kullanan herkese minnettarız

chore dedikleri kadarda hızlı değil,çok yawaş. tamamen işlemciye yükleniyor. masa üstü sistemlerde bu belli olmuyor çünkü fan sürekli aynı şekilde çalışıyor, laptoplarda işlemcinin çalışmasına göre fan hızlanıp yavaşladığı için zaman zaman fan yerinden çıkacakmış gibi çalışıyor..

Her 5 dakikada bir güncelleştirme kontrolü

Chrome'un kendini otomatik olarak güncelleştirebildiğini belirten Google yetkililerine göre Chrome, yaklaşık olarak her 5 saatte bir güncelleştirme taraması yapıyor ve yeni bir güncelleştirme paketi bulunur bulunmaz otomatik olarak yeni sürüme terfi ediyor.

karar verin 5 dk mı 5 saat mi?

--
chore dedikleri kadarda hızlı değil,çok yawaş. tamamen işlemciye yükleniyor. masa üstü sistemlerde bu belli olmuyor çünkü fan sürekli aynı şekilde çalışıyor, laptoplarda işlemcinin çalışmasına göre fan hızlanıp yavaşladığı için zaman zaman fan yerinden çıkacakmış gibi çalışıyor
---
evet pc düşmanı bişeyo zaten aslında hafif gereksiz izlenimi verdi bana

ayrıca benim kullandığım bir programın güncellenip güncellenmemesine ben karar vermeliyim değil mi?

ben chorome hiç güvenmiyorum virüs gibi bişi kişisel bilgilerimizi topluyor hemen siliyorum şimdi tabi inşallah silerkende teklikeli şeyler yüklemez

zaten hesap makinesine benzeen bir programdan ne beklenebilirki yükleddim baktım sildim sonu bu ...

Saçmalamayı kesin bu programda virüs solucan filan yok denedim ve çok memnun kaldım kesinlikle hızlı ve şu ana kadar hiçbir güvenlik sorunum olmadı hataları mutlaka olacaktır ama zamanla bu hatalar giderilecektir idaa ediyorum bu browser pazar payının büyük bir bölümünü çok kısa bir süre içinde ele geçirecek.

Chrome'nin boyutu 45-50 mb civarındadır.
sistemi taş devrinden kalma olan arkadaşlar deneyip yavaş
demesinler. iyi bir cpusu ve ramı olanda çok stabil çalışıyor

format atdıkdan sonra firefox ve chromeyi kurdum
ve chrome daha hızlı açıyor web sayfalarını

chromeyi hesap makinasına benzeten arkadaşda bir daha yorum yazmasın lütfen

bukadar saçma bir yorum olamaz, cpu kullanımı diyorlar anlamamışsınız taş devride olsa, pc niz en son çıkan modelde olsa program genel özelliği gereği cpu yüzde yüz çalıştırıyor, aynı anda bikaç program çalışırken makinanızın ısınmaması gerekirken cihaz ısınıyor bunun sebebi fan durmadan çalışıyor, yani makinanızın son model veya eski olması ile alakası yok.

firefox çok az işlemci kullanır ve cihaz normal olarak çalışır boşu boşuna işlemci ısınmaz ve boşuboşuna fan çalışmaz.

teknolojiden anlamadan konuşursunuz böyle

benimki son model olm :)
------------------------------------------------------------------------
Chrome'nin boyutu 45-50 mb civarındadır.
sistemi taş devrinden kalma olan arkadaşlar deneyip yavaş
demesinler. iyi bir cpusu ve ramı olanda çok stabil çalışıyor

format atdıkdan sonra firefox ve chromeyi kurdum
ve chrome daha hızlı açıyor web sayfalarını

chromeyi hesap makinasına benzeten arkadaşda bir daha yorum yazmasın lütfen

benimki son model olm :)
---------------------------------
işim gereği günde en az 5 saat pc başındayım
browserimda Chrome işlemci hiç kasmıyor,ısınmıyorda
son model de değil cpu
ayrıca cpuyu yüzde yüz çalıştırması için 25den fazla sekme gerekiyor
arkadaş.......... boşuna laf arama
10 tane chip online 5 tane youtube acdim
sabit olarak 50 cpu harcıyo 2 sekmedede 50 cpu 15 sekmedede
chrome kapattigin anda normale dönüyor pc
son model cpunda sogutucu yok heralde son modelle chromeyi
eleştirdiğine göre...o son modelin markasını versene bana

GoogleUpdate.exe Sayesinde Gerçekleştirior Güncelleme İşlemini..

bu kadar önemli bilgileriniz varsa kurmayın gitsin yav sanki tek tarayıcı bu gibi konuşuyorsunuz google ne yapsın sizin bilgilerinizi başbakan mısınız yoksa cumhurbaşkanı mı

yahuu arkadaslarne oluyor birbrinize gimissinzz kimse kimseyle hem fikir olmak zorunnda diil ve birr browseri acılıs ve kapanıs süreci icerisinde makinanın genel yazılım konfigürasyonu calısmayı etkiler olumlu veya olumsuzz bu her zaman vardır ve bunu bir deneme asamasında olan bir yazılımın kalıtesini ölcemezsinizzz performansını

haa dersin kii ben beynimdeki birikimi yarıstırıyorum bu bahaneyle bak bunu anlarım

bu chrome nasıl silip eski tarayıcıma dönebilirim lütfenn biri cevap yazsın lütfen

Sen de yorum yaz