Chrome ilk 24 saatinde pazarı altüst etti

Google Chrome ilk 24 saat içinde inanılmaz bir pazar payını eline geçirmeyi başardı. Rakamlar burada

İNCELEME: A'dan Z'ye Google Chrome Beta

İndirin: Google Chrome Beta (Windows Vista / XP)


Google'ın büyük bir sürpriz yaparak Salı gecesi, Türkiye saatiyle 22.00'de indirilmeye sunduğu beta tarayıcısı Chrome, ilk 24 saatinin ardından tarayıcı pazarının yüzde 1'ini eline geçirmeyi başardı.

NetApplications'ın yaptığı araştırmaya göre Chrome, yayınlanmasından 2 saat sonra yüzde 0,5'lik, 9 saat sonra ise yüzde 1'lik pazar payına ulaştı. Yayın saatinin ardından 13 saat geçtiğinde ise, Chrome'un pazar payı yüzde 1,48'e kadar çıktı.

Daha sonra bu oran doğal olarak biraz düştü ve ilk 24 saatin ardından yüzde 1 sevisinde sabitlendi. Böylece Chrome, beta sürüm olmasına ve Google'ın ilk tarayıcısı denemesi olarak karşımıza çıkmasına rağmen, sadece 24 saat içinde pazarın yüzde 1'ini ele geçirerek büyük bir başarıya imza attı.

Haberimizin yayın saatinde de, Google Chrome Beta yüzde 0,91'lik Pazar payı ile yine yüzde 1 seviyesinde dolaşmayı sürdürüyordu.

Şimdi gelin, Internet Explorer 8 Beta 2'nin ilk 24 saatini nasıl geçirdiğine göz atalım...

Internet Explorer 8 vs. Google Chrome

İNCELEME: A'dan Z'ye Google Chrome Beta

İndirin: Google Chrome Beta (Windows Vista / XP)


Küçük bir karşılaştırma için biraz da Internet Explorer 8'in 27 Ağustos'ta yayınlanan 2. Betasının elde ettiği pazar payına göz atmakta yarar var. IE8 Beta 2, ilk 24 saatinin ardından yüzde 0,09'luk bir pay elde etmişti. Beta 2'nin şu saat itibarıyla pazar payı ise yüzde 0,22.

CHIP Online yorumu:
Google Chrome'un bu başarısı aslında sürpriz değil. Tarayıcının yüzde 1'lik payı elde ettiği 24 saat içinde, internette 3.000 kadar Chrome haberi ve makalesi yayınlanmış. 24 saatte elde edilen bu başarıyı küçümsemek elbette doğru olmaz, ama asıl sınav şimdi başlıyor. Internet Explorer 8 Beta 2 büyük bir pay yakalayamasa da, bu payı istikrarlı bir şekilde artırıyor. Bakalım Google Chrome elde ettiği yüzde 1'lik oranı koruyabilecek mi?

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

dün gece yükledim ve şu ana kadar gördüğüm en hızlı tarayıcı.özellikle java kullanan sitelerede çok belirgin biçimde daha hızlı açılıyor siteler.ancak güvenlik konusunda endişelerim var,bekleyip göreceğiz

dün gece yükledim ve şu ana kadar gördüğüm en hızlı tarayıcı.özellikle java kullanan sitelerede çok belirgin biçimde daha hızlı açılıyor siteler.ancak güvenlik konusunda endişelerim var,bekleyip göreceğiz

Bende ciktigi aksam indirdim. Hizli ve nispeten kararli bir tarayici her actigi sekmeyi ayri bir pencere gibi isledigi icin tarayicinin bir sekmesi coktugunde hepsinin ucmasi gibi bi derdi yok sekmeler arasi gezinti super hizli ama webkit gelistirme platformuyla yapildigi icin safarinin son guncellemesinden onceki onemli bir guvenlik acigi chrome un bu beta surmunde de var bu aciga gore bir web sitesindeki kotu amacli bir script sizin izniniz olmaksizin masaustunuze yuzlerce minik exe dosyasi atiyor. Ama daha ilk 2-3 gununde bu tarayici ve bence sansi hak ediyor google hic bi hizmetinde kalitesiz bir ise imza atmadi ben inaniyorum chrome a.

java hızı dışında inanın bişi yok fanatiklik yapmıyorum.

bende indirdim ama güvenlik ve ek özellikler nasil bakamadim daha bazi sayfalar hızlı yüklenyor. ama bakalım testler filan nasil olacak

Beta aşamasında olduğu için elbette güvenlik ve ek özellik sorunları olacaktır ama beta sürümü ile 1 günde %1'i yakalamak gerçekten büyük başarı :)

sadece çok hızlı

hak etmiş gercek ten süperbi tarayıcı ben tavsiye ederim

ben yüklemedim ama indirmeyi düşünüyorum hoş bişeye benziyor

Tabiki IE8 daha az ilgi görür çünkü bildiğimiz bir tarayıcının güncel versiyonu bende IE8 kurmadım beta oldugundan.

Chrome daha sonra kullanım oranın düşmesinden insanların merak edip kurdugu anlaşılıyor daha sonra merakını giderenler veya şimdilik memnun kalmayanlar eski tarayıcısına dönüş yaptı.

Yani Chrome ile IE8 ilk 24 saatinin karşılaştırılması anlamsız olmuş.

beta ile bu başarıyı yakalaması çok sürpriz olmadı benin için. Zira gmail ile web mail nasıl olurmuş herkese göstermişti google. bence bu pazarda da liderliği olmasa da 2nciliği çok rahat alır bir süre sonra. hızı ve sadeliği beni büyüledi. tavsiye derim betasını bile.

Bu kadar reklama rağmen %1 hiçbir şey değil bence!

acaip hızlı bir tarayıcı hiçde kasmıyor.

Alıntı:
Bu kadar reklama rağmen %1 hiçbir şey değil bence!

Diyen arkadaş haberi iyi oku. IE8 Beta 2, ilk 24 saatinin ardından yüzde 0,09'luk bir pay elde etmişti.Yani senin deyiminle "hiçbirşey değil"den bile daha kötüymüş.
GOOGLE'A GÜVENİYORUZ.

Daha çok eksiği var tabi ama ben iyi yolda olduğunu düşünüyorum. Hızı, harcadığı ram miktarı ve kullanım kolaylığı açısından çok iyi. Tavsiye eder miyim? Henüz değil.

tavsiye etmem işlemci yükünde her sekme icin ayrıca calısmasından kurtulmadan tavsiye edilmez gorunumu ve sayfa indexlemese oldukca hızlı ama sistem kaynakları icin bir canavar

ya arkadaşlar bu %1 in yarısından çoğu zaten merakdan indirdi bunu sürekli kullanmak için değil ki.

ya net appliaciotin mu neyse nasıl tespit etmiş ? bilen varsa mail adresime postatabirmi tr_1920_tr@hotmail.com

ben bi vista kullanıcısı olarak ramimin ve işlemcimin boşa harcanmasına alıştım o yüzden chrome u hiç yadırgamadım gayet iyi betası bile daha iyi firefox inanılmaz hata veriyor bende ve ben bundan sonra yola chrome ile devam ediyorum eksikleri de muhtemelen tam sürümde kapanacaktır

Ne mükrüsoft yeni tarayıcı mı çıkartıyormuş.
Kimin haberi var ???

Google'i bekleriz Mozilla 5.0 tabanlı çalışan sistemin kazasız belasız kısa zmanda final sürümüne gelmesini temenni ederiz. Daha bu erken beta safhalarında AdBlock vs gibi güzelim eklentilerin Google Ghrome için de yazılmasını isteriz.

Kullanıorum arada sırada. Eklentiler olmayınca internet çekilecek şey değil ama.

ayrıca tarayıcı çok baştan savma yapılmış.Bu kadar mı adi olabilir. Beta olmasına bağlıyorum(Beta olduğu için baştan savma yapmışlar).

ben bi vista kullanıcısı olarak ramimin ve işlemcimin boşa harcanmasına alıştım o yüzden chrome u hiç yadırgamadım gayet iyi betası bile daha iyi firefox inanılmaz hata veriyor bende ve ben bundan sonra yola chrome ile devam ediyorum eksikleri de muhtemelen tam sürümde kapanacaktır
--
Dostmu bunu senin bu işleri bilmemenene bağlıyormu. Vista boşuna kullanmıyor o ramleri

İlk olarak şunu oku:
http://www.chip.com.tr/blog/halil/Bir-isletim-sistemi-nasil-gelistirilir_866.html

bunu da yeni gördüm bunu da oku :
http://www.chip.com.tr/blog/halil/Windows-7-8-derken-Midori_1235.html

ve en önemlisi bunu oku

http://www.chip.com.tr/blog/selcuk/Vista-RAM-imin-hepsini-yiyor_235.html

2 kez kurdum 2 sindede kaldirdim nedeni ise Googleupdate görev yöneticisi altinda calisiyor amac ve hizmet neyse ve haberimiz olmadan bu ne update ise.
Firefox ve Operaya devam.

onları oku ondan sonra ben buraya koyup bilgileri güncelleyeceğim:
http://www.chip.com.tr/forum/Vista-hakkinda-bilinmeyenler-yanlis-bilinenler_t71448.html

harika birşey

1 gündür kullanıyorum ve kurduktan sonra hiç explroer açmadım. eplorerdan kat kat hızlı olduğu kesin. ve ekranın üst kısmında daha az alan kapladığı için ziyaret ettiğim sayfaları daha geniş görebiliyorum. sade ve şık olmuş.

CHIP bu konudaki tutumun yanlış. IE yıllardan beri kullandığımız bir tarayıcı ama Chrome yeni çıktı. Şimdi düşünecek olursak kullanıcı zaten kullandığı bir tarayıcının bir üst sürümünün betasını kullanmak yerine tam sürüm kullanarak bekleyişe geçiyor. Bir kaç merak eden olursa yüklüyor ve doğal olarak pazar payı düşük kalıyor. Chrome açısından bakıldığında olay tamamen farklı...

Google fanatikliği kendini alıp o kadar gitmiş ki, ne kadar kötü de olsa insanlar çok güzel, şurası kötü olsa da bunu kullanırım gibi saçma sapan cümleler kurmaya başlıyor. Bu dediklerime yapılan reklamı hiç katmıyorum. Üç haberinden birini Google hakkında yapan bir çok Teknoloji sitesi var. MS'e karşı bir saldırı başlamış durumda. Bir mantık erdirmek çok güç. Boş yere dememişler insan oğlu elindekiyle yetinmez diye. Ücretsiz bir alternatif gördüğümüzde lisanslı ürünlerinden bedava olmasını istiyoruz, gülüyorum halimize. :)

Chrome hakkında; facebook açmıyor... tut at çöpe.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir