Chrome OS'a Android uygulamaları geldi!

Google sözünü tuttu; Android'i Chrome OS'a taşımak adına ilk adımını attı!

  • Levent Öztürk
Chrome OS'a Android uygulamaları geldi!

Google, Google IO 2014'te verdiği sözlerden birini tutarak, ilk Android uygulama grubunu Chromebook'larına port etmeye başladı.

Artık kullanıcıların Evernote gibi Android uygulamalarını Chrome App Store'dan indirerek notlarını bulut üzerinde kaydetmeleri mümkün. Ayrıca Duolingo da Chrome App Store'a eklenerek yabancı dil öğrenmenizi kolaylaştırmaya devam edebilecek. Bunlar dışında, Slight words ile çocuklara okumayı öğretmek veya Vine ile kısa vloglar yaratmak artık mümkün.

Google Chrome takımının açıklamasına göre bu dört uygulama, ilk olarak Google IO'da açıklanan Project Runtime'ın başlangıcını simgeliyor. Önümüzdeki aylarda daha fazla Android uygulaması Chrome OS kullanıcılarına sunulacak ve firma bu sözün gerçekleşmesi için akıllı telefon yazılım geliştiricileri ile beraber çalışmasına devam ediyor. Ayrıca Google tarafından hazırlanan bir anket üzerinden kullanıcıların hangi uygulamaları Chrome OS üzerinde görmek istediklerini belirtmeleri mümkün.

Google Chromebook'lar bulut tabanlı bilgisayarlar ve Intel Core i3 gibi daha güçsüz ve daha az enerji kullanan çiplerle geliyorlar. Ancak Chrome'un kendi uygulama mağazasına sahip olmasına rağmen, tanıdık pek çok oyunu burada bulamıyoruz ya da resim düzenlemesi adına kullanılabilecek araçlarda ciddi bir eksiklik söz konusu. Android uygulamalarının Chrome OS'a port edilmesi, yazılım eksikliğinin giderilmesi konusunda oldukça büyük bir fayda sağlayabilir. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

chrome os u bilgisyararıma nasıl kurabilirim usb üzerinden istemiyorum ama

Intel Core i3 neye göre daha güçsüz?

çöp çöpü çekermiş diye boşuna dememişler....

core i3 mü güçsüz çip?? core i3 ile Windows çalışıyor. i3 chorum a fazla bile gelir. android in hantallığı pc de çekilmez ayrıca.

Windows Phone'un marketini yetersiz bulanlar, bu işe yaramaz sistemi makul bir şeymiş gibi lanse etmesi ne tuhaf. Milletin parasına yazık.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play