Chrome OS'a şans vermek için 5 neden!

Google'ın PC işletim sistemi Chrome OS artık çok daha iyi... İşte onu denemek için 5 neden!

Google'ın işletim sitemi Chrome OS, 2011'in hayal kırıklığına uğratan anlarından birine imza atmıştı. Çıkışı geciken işletim sistemi, hem tam bitmemiş hissi veriyordu, hem de işlevleri bakımından eksik ve yavaşdı. Ancak Chrome OS, çıktığından beri Google tarafından yavaşça geliştiriliyor ve güncelleniyor. Bu güncellemelerin işletim sistemini kullanım deneyimi açısından oldukça geliştirdiğini söylemek mümkün. İşte Chrome OS'a tekrar şans vermeniz için 5 neden:

Daha iyi performans: Chrome OS'un en önemli eksilerinden bir tanesi, yavaşlığıydı. Çoklu dokunmatik kaydırma yavaştı ve çoklu sekmeler de oldukça ağır çalışıyordu. Sayfaların çizilmesi de uzun zaman alıyordu ve bir Windows netbook'undan daha iyi değildi.

Ancak Google, zaman içinde bu sorunları giderdi. Çoklu dokunmatik özelliği akıcı hale getirilirken web'de gezinme, artık tipik bir Windows netbook'undakinden daha iyi. 5-6 sekmeye kadar çoklu sekme gezintisi de artık daha akıcı.

Daha çok web uygulaması ve fazlası

Daha çok web uygulaması: Chrome OS çıktığında web uygulamalarının az oluşu büyük bir sorundu. Ancak işletim sistemi çıktığından bu yana Chrome Web Store, uygulama sayısında patlama yaşıyor. Eğlenceli oyunlar, işlevsel uygulamalar ve eklentiler bulmanız artık mümkün. Üstelik bunların birçoğu ücretsiz.

Google Drive: Chrome'un iyi bir dosya yöneticisi bulunmuyor. Google'ın yeni çevrimiçi depolama hizmeti Google Drive ise Google hizmetleri ile bütünleşiyor ve bu sorunu büyük ölçüde çözünyor. Bu sayede sıkça ihtiyaç duyduğunuz dosyaları elinizin altında bulundurabilirsiniz.

Masaüstü işlevselliği: Chrome OS'un yeni beta'sı ve geliştirici sürümleri, bir masaüstüne sahip. Windows ve Mac OS X'in öğelerini örnek alan Chrome OS masaüstündeki görev çubuğu da Windows 7'ninki gibi çalışıyor.

Ücretsiz: Chrome OS hala ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir proje. Bunun anlamı, herkesin kaynak kodunu alarak istediği gibi düzenleyebileceği. Bu, tabi ki iyi bir programlama bilgisi gerektirecek bir iş, ancak Hexxeh adlı kullanıcı tarafından meydana getirilen bir web sitesi, Chrome OS'u Chromebook'lardan farklı bilgisayarlara yüklemek üzere yapılar sunuyor. Hexxeh'in Chrome Line projesine buradan erişebilirsiniz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Chrome OS ücretsiz fakat indirme linkini kimseye vermiyorlar. Netbooklarla birikte piyasaya sürüldü. Varsa indirip kurabileceğimiz bir durum gösterilsin.

Ubuntu olmadı pardus

Firefox için 55 Opera için 555 neden var.

yok artık :D

launchpad i direk kopyalamış resmen

youtube'dan bir izleyin osx'in launchpad'ini ve fare simgesini, windows'un görev çubuğunu ve daha bir sürü özelliğini çalmış google. bunlar izlediğim 10 saniye içinde farkettim diğerlerini görmeye dayanamadım.. yine yaptın yapacağını google. android'e benzettin bunu da..

gugıl samsunk ile beraber boş ve gereksiz işler konusunda her daim zirveye oynarlar... bu böyle bi elli sene gider herhalde...

shockwave flash kilitlenmelerinin önüne geçsinler artıkkk

KULLANMAMAMIN EN ÖNEMLİ NEDENİ GÜVENLİK VE BİLGİ GİZLİLİĞİNİN OLMAMASIDIR. CHROME İÇİNDE YAPTIĞINIZ BÜTÜN HERŞEY İZLENİP KAYIT EDİLİYOR VE BU BİLGİLERİMİZİN İSTENİLDİĞİNDE HERKESE VERİLEBİLİYOR OLMASIDIR.TAMAM HIZLI OLABİLİR AMA BİLGİ GİZLİLİĞİDE COK ÖNEMLİ .:::güvenlik uzmanı:::.

firefox kullanmak için nedene bile gerek yok. chrome kullanma bahaneleri bunlar.

google chrome'da eskiden benzersiz kodu vardı her kullanıcının neden bilinmez ama büyük ihtimalle hangi bilginin kime ait olduğunu serverlarında depolamak içindi, google bunu büyük tepkilerden dolayı kaldırdı ama şimdi nereye gizledi kim bilir..

Chromunos hexxeh versiyonu flash 4gb flash belleğe yükledim. bazı pclerde açılıyoor bazılarında açılmıyor. tamamen internet tabanlı bir sistem. internetsiz bir hiç. ama bir flash bellekten işletim sitemi çalıştırmak harikA birşey.

Bu Chrome OS nerededir acaba? Kuşun kanadında mı?

yahu millet tutturmuş yok google bilgilerimizi çalacak yok serverlarında bilgi mi depolanır.. güzel kardeşim windowsta öyle bi casus programın olmadığını nerden biliyosun? elinde tüm windowsun kaynak kodları mı var? adım gibi eminim ki windowsta da illaki bi arka kapı vardır, nihayetinde tüm dünya genelinde kullanılan bi sistem, üstelik kapalı bi sistem linux gibi kodları belli değil. ayrıca koskoca google naapsın senin benim bilgilerimi belgelerimi? istihbarat raporları mı taşıyon harddiskinde google çalacakmış yok bilmem ne.. neyini çalacak google senin? komik olmayın lütfen.

Yahu Linux varken, Chrome OS la mı macera yapıcam? Hem Google'a güvenmiyorum nihai amacı kullanıcı istatistiği toplayıp reklam gelirlerini yükseltmek sonuçta...

yahu millet tutturmuş yok google bilgilerimizi çalacak yok serverlarında bilgi mi depolanır.. güzel kardeşim windowsta öyle bi casus programın olmadığını nerden biliyosun? elinde tüm windowsun kaynak kodları mı var? adım gibi eminim ki windowsta da illaki bi arka kapı vardır, nihayetinde tüm dünya genelinde kullanılan bi sistem, üstelik kapalı bi sistem linux gibi kodları belli değil. ayrıca koskoca google naapsın senin benim bilgilerimi belgelerimi? istihbarat raporları mı taşıyon harddiskinde google çalacakmış yok bilmem ne.. neyini çalacak google senin? komik olmayın lütfen.
-------
Benim bilgilerimin önemli olmadığına sen mi karar vereceksin ben mi? Hem ayrıca sanane, illa Mit ajanı mı olmak gerekiyor, şirket bilgileri, projeler, çalıştığım iş yeri vs. vs. yetmez mi?? Bu 1.

2.'si, Microsoft'un bilgi toplayıp toplamadığını tespit etmek kolay. Açarsın bir VM (sanal makine), bütün ağ bağlantısını takip edersin ana makineden. Microsoft'a giden bağlantı var mı yok mu deşifre edersin. Hadi onu da beceremedin, donanımsal güvenlik duvarları var, oradan bütün modem ağını izleyebilirsin. Ve bu çok kolay tespit edilirdi, olsaydı bilinirdi. Microsoft'a hiç bilgi gitmiyor değil, ilk kurulumdan sonra donanım bilgilerinizi Microsoft'a yolluyor Windows, sanırım istatistik topluyor ve bunları Intel, AMD, Nvidia gibi şirketlere satıyor (şirketler ne kadar sattıklarını buradan anlıyorlar).

Google da hemen hemen aynı taktikle, ne kadar bilgi varsa, o kadar kriter vardır, o halde kullanıcının dikkatini çeken daha çok reklam bulan bir algoritma yazabilirim veya algoritma daha iyi çalışır mantığıyla çalışıyor. Çok defa işime yarayan Google reklamı gördüm. Zaten az olan reklam tıklamalarını arttırmaya çalışıyorlar (en azından bildiğimiz "yasal" yollarla yaptıkları bu).

Dahası Google bütün aramalarımızı topladığı bilgilere göre düzenliyor. Hatta Google.com'dan girdiğiniz bütün linkler Google hesabından görünüyor (tam olarak yerini hatırlamıyorum)...

Microsoft günlük bilgi topluyor ama istatistik amaçlı, bilgi çalma değil, Google OS de yapabilir, bence bunlar önemli değil.

"yahu millet tutturmuş yok google bilgilerimizi çalacak yok serverlarında bilgi mi depolanır.. güzel kardeşim windowsta öyle bi casus programın olmadığını nerden biliyosun? elinde tüm windowsun kaynak kodları mı var? adım gibi eminim ki windowsta da illaki bi arka kapı vardır, nihayetinde tüm dünya genelinde kullanılan bi sistem, üstelik kapalı bi sistem linux gibi kodları belli değil. ayrıca koskoca google naapsın senin benim bilgilerimi belgelerimi? istihbarat raporları mı taşıyon harddiskinde google çalacakmış yok bilmem ne.. neyini çalacak google senin? komik olmayın lütfen."

google bedavaya sattığı işletim sistemlerinden nasıl para kazanıyor sanıyorsun?

"firefox kullanmak için nedene bile gerek yok. chrome kullanma bahaneleri bunlar."
ne alaka arkadaşım firefox işletim sistemi mi??

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir