Chrome OS ve Android birleşiyor mu?

Chrome OS ve Android birleşip tek bir işletim sistemi olabilir mi? Böyle bir ihtimal var!

Chrome ve Android sonunda birleşiyor mu?

2013'te, Sundar Pichai, Google tarafından Android'in yönetimine getirilmişti ve Pichai, Chrome üzerinde sahip olduğu tecrübeyi mobil işletim sistemi için kullanmaktaydı.

Şimdi ise, The Wall Street Journal kaynaklarına göre, Chrome OS ve Android'in Google içerisindeki yeri giderek yakınlaşıyor. Bu kişilere göre, Google'ın Chrome Engineering Yardımcı Başkanı Linus Upson, görevinden ayrıldı ve Android Engineering Yardımcı başkanı Hiroshi Lockheimer, Upson'un görevini devraldı.

Söylenenlere göre Lockheimer her iki görevi de aynı anda sürdürecek ve tahminen bu fazladan görev için bir maaş artışı da onu bekliyor olsa gerek.

Bu yıl içerisinde Android uygulamaları, Google tarafından Chrome OS'a aktarılmaya başlamıştı. Hatta Chromium takımının, aynı Android'in son sürümlerinde olduğu gibi, Material Design-benzeri UI elementleri ile Chrome OS üzerinde denemeler yaptığına da şahit olduk.

Büyük oranda Google'ın ortak kurucularından Sergey Brin'in 2009'da yaptığı yorumlarla ateşlenmiş olan bir tahmine göre, bu iki işletim sisteminin bir gün birleşme ihtimali bulunmakta. Lockheimer'in her iki görevi üstlenerek direkt olarak Pichai'ye cevap verecek olması da bu tahminleri destekler yönde. Ancak Google tarafından bu konuda henüz resmi bir açıklama gelmiş değil...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Exe açacaksa neden olmasın

Kardeş bu Windows tabanına sahip bir işletim sistemi ki exe dosyalarını açsın. Sizin gibiler oldukça bu teknoloji gelismez. Android de uygulamalar dandik katmaninda çalışıyor Windows ise NT Kernel üzerinde

tamamen farklı projeler. android mobil cihaz üreticilerine hitap ediyor. chrome os ise bir konsept denemesi. fakat chrome os android'e göre yapısal olarak üstün. bu üstünlük yüzünden donanım ihtiyaçları daha yüksek. mobil cihazlar 1-2 nesil sonra chrome os çalıştırabilecek bir seviyeye ancak gelir. google da chrome os'u dokunmatik uyumlu hale anca o sürede getirir. dolayısıyla android'in yerini alacak gibi görünüyor.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir